Aktiebolag Lindesberg 400 sökningar
Lovisagruvan AB
Utvinning av annan malm
Omsättning 2024
29,5 mkr
+11,1 %Rörelsemarginal
10,0 %
+9,5 p.e.Soliditet
49,0 %
+12,8 p.e.Anställda
18
−10,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 29 518 | 26 558 | 48 741 | 49 545 | 33 848 | 44 628 | 58 031 | 76 210 |
| Rörelseresultat | 2 964 | 134 | 19 002 | 2 513 | 623 | 7 832 | 19 934 | 29 533 |
| Årets resultat | 5 924 | 1 500 | 14 166 | 3 280 | 3 349 | 6 147 | 13 717 | 22 902 |
| Eget kapital | 48 121 | 31 897 | 37 229 | 26 478 | 26 616 | 26 682 | 30 785 | 56 745 |
| Balansomslutning | 98 151 | 88 111 | 98 633 | 71 868 | 72 484 | 76 444 | 90 784 | 87 850 |
| Anställda | 18 | 20 | 22 | 22 | 22 | 23 | 20 | 19 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 8 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 | 2017-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 29 518 | 26 558 | 48 741 | 49 545 | 33 848 | 44 628 | 58 031 | 76 210 |
| Personalkostnader | 11 304 | 12 581 | 14 635 | 15 011 | 13 877 | 13 184 | 11 264 | 11 517 |
| Av- och nedskrivningar | 7 245 | 7 864 | 7 496 | 6 931 | 6 366 | 6 237 | 5 202 | 4 946 |
| Övriga externa kostnader | 5 870 | 5 271 | 2 821 | 2 306 | 1 155 | 1 594 | 3 581 | 4 692 |
| Övriga rörelseposter, netto | −2 135 | −708 | −4 787 | −22 784 | −11 827 | −15 781 | −18 050 | −25 522 |
| Rörelseresultat | 2 964 | 134 | 19 002 | 2 513 | 623 | 7 832 | 19 934 | 29 533 |
| Ränteintäkter | 6 | 152 | 2 411 | — | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 1 914 | 1 785 | 416 | 169 | 63 | 117 | 96 | 145 |
| Resultat efter finansiella poster | 1 056 | −1 499 | 20 997 | 2 344 | 560 | 7 715 | 19 952 | 29 425 |
| Bokslutsdispositioner | 6 618 | 3 649 | −3 687 | 1 869 | 3 774 | 178 | −1 959 | 0 |
| Koncernbidrag | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | −275 | 0 |
| Skatt | 1 750 | 650 | 3 144 | 933 | 985 | 1 746 | 4 001 | 6 523 |
| Årets resultat | 5 924 | 1 500 | 14 166 | 3 280 | 3 349 | 6 147 | 13 717 | 22 902 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 | 2017-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 65 792 | 70 531 | 68 227 | 63 225 | 58 566 | 60 575 | 57 327 | 42 240 |
| Varulager | 18 861 | 14 235 | 7 694 | 2 595 | 6 511 | 3 143 | 1 595 | 5 757 |
| Kortfristiga fordringar | 2 273 | 2 649 | 1 461 | 4 700 | 1 932 | 6 940 | 3 640 | 4 307 |
| Kassa och bank | 11 225 | 696 | 20 035 | 1 348 | 5 475 | 5 786 | 28 222 | 35 546 |
| Omsättningstillgångar | 32 359 | 17 580 | 30 406 | 8 643 | 13 918 | 15 869 | 33 457 | 45 610 |
| Summa tillgångar | 98 151 | 88 111 | 98 633 | 71 868 | 72 484 | 76 444 | 90 784 | 87 850 |
| Aktiekapital | 784 | 683 | 683 | 683 | 683 | 683 | 683 | 683 |
| Balanserat resultat | 9 087 | 7 587 | 2 373 | 21 403 | 21 472 | 18 740 | 15 273 | 4 314 |
| Eget kapital | 48 121 | 31 897 | 37 229 | 26 478 | 26 616 | 26 682 | 30 785 | 56 745 |
| Justerat eget kapital | 68 524 | 57 554 | 65 784 | 52 105 | 53 728 | 56 790 | 61 035 | 56 745 |
| Obeskattade reserver | 25 696 | 32 314 | 35 964 | 32 276 | 34 146 | 37 920 | 38 098 | 0 |
| Avsättningar | 658 | 625 | 591 | 558 | 525 | 491 | 458 | 7 537 |
| Långfristiga skulder | 5 301 | 8 302 | 7 695 | 2 708 | 0 | 1 500 | 2 250 | 0 |
| Kortfristiga skulder | 17 595 | 14 973 | 17 154 | 9 848 | 11 197 | 9 851 | 19 193 | 23 568 |
| Summa eget kapital och skulder | 0 | 88 111 | 98 633 | 71 868 | 72 484 | 76 444 | 90 784 | 87 850 |
| Ställda säkerheter | 33 927 | 13 000 | 13 000 | 13 000 | 13 000 | 13 000 | 13 000 | 13 000 |
| Ansvarsförbindelser | 0 | 11 250 | 9 714 | 1 675 | 841 | 0 | 0 | 0 |
Verksamhet
Lovisagruvan AB stängde räkenskapsåret 2024 med 29,5 miljoner kronor i omsättning. Verksamheten bar en god rörelsemarginal om 10,0 procent, och soliditeten var god — 49,0 procent. Jämfört med föregående bokslut steg omsättningen med 11 procent. Arbetsstyrkan uppgick till 18 personer, med säte i Lindesberg.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget skall äga aktier i dotterbolag och intressebolag samt bedriva prospekterings- och gruvverksamhet i Stråssaområdet samt därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Gustaf Göran Magnus Nordenhök (f. 1969) Ordförande, Styrelseledamot
- Anders Zetterqvist (f. 1969) Styrelseledamot
- Markus Karlsson (f. 1973) Styrelseledamot
- Ingemar Skaret (f. 1967) Styrelseledamot
- Göran Nordenhök (f. 1941) Styrelseledamot
Övriga befattningar
- Margurite Andersson (f. 1970) Extern VD
- Benny Svensson (f. 1979) Revisor
- Camilla Beijron (f. 1981) Revisorsuppleant
Koncern
| Koncernmoder | Lovisagruvan AB (556481-0074) |
|---|
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 1994-01-19 |
|---|---|
| Adress | Box 250, 711 04, Storå Besök: Box 250, Storå |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |
| Telefon | 0581-40941 |