Aktiebolag Stockholm
Leomar Invest AB
99 sökningar
Omsättning 2024
422,3 mkr
−4,8 %Rörelsemarginal
22,7 %
−2,3 p.e.Soliditet
33,2 %
+3,1 p.e.Anställda
144
−16,8 %Koncernens bokslut
Koncernredovisningen är en egen serie — växla till Aktiebolaget ovan för bolagets egna bokslut.
| Belopp i tkr | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 422 254 | 443 328 | 318 292 | 243 078 |
| Rörelseresultat | 95 933 | 110 872 | 31 732 | 9 184 |
| Årets resultat | 49 482 | 66 020 | 35 546 | 77 499 |
| Eget kapital | 521 511 | 475 360 | 427 539 | 374 610 |
| Balansomslutning | 1 569 935 | 1 577 683 | 1 606 085 | 1 561 329 |
| Anställda | 144 | 173 | 180 | 188 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 4 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 422 254 | 443 328 | 318 292 | 243 078 |
| Personalkostnader | 81 525 | 101 596 | 101 830 | 57 958 |
| Av- och nedskrivningar | 91 367 | 85 376 | 79 820 | 73 892 |
| Övriga externa kostnader | 154 495 | 146 156 | 106 148 | 102 043 |
| Rörelseresultat | 95 933 | 110 872 | 31 732 | 9 184 |
| Ränteintäkter | 13 170 | 55 376 | 8 079 | — |
| Räntekostnader | 59 502 | 99 773 | 55 621 | 27 685 |
| Resultat efter finansiella poster | 49 602 | 66 475 | 36 186 | 78 576 |
| Skatt | 120 | 455 | 640 | 1 077 |
| Årets resultat | 49 482 | 66 020 | 35 546 | 77 499 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 1 380 381 | 1 387 832 | 1 414 459 | 1 352 900 |
| Varulager | 2 729 | 2 519 | 2 053 | 1 915 |
| Kortfristiga fordringar | 52 255 | 37 936 | 36 729 | 31 789 |
| Kassa och bank | 127 401 | 149 396 | 152 844 | 174 725 |
| Omsättningstillgångar | 189 553 | 189 851 | 191 626 | 208 429 |
| Summa tillgångar | 1 569 935 | 1 577 683 | 1 606 085 | 1 561 329 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 479 334 | 419 715 | 394 643 | 299 472 |
| Eget kapital | 521 511 | 475 360 | 427 539 | 374 610 |
| Justerat eget kapital | 521 511 | 475 360 | 427 539 | 374 610 |
| Avsättningar | 0 | 0 | 0 | 103 |
| Långfristiga skulder | 759 196 | 854 351 | 973 339 | 1 010 185 |
| Kortfristiga skulder | 197 842 | 170 128 | 134 232 | 110 833 |
| Summa eget kapital och skulder | 1 569 935 | 1 577 683 | 1 606 085 | 1 561 329 |
| Ställda säkerheter | 1 131 212 | 1 116 662 | 1 116 459 | 1 092 660 |
| Ansvarsförbindelser | 450 515 | 0 | 0 | 0 |
Verksamhet
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolagets ändamål är att förvärva och förvalta företag, äga och förvalta annan lös och fast egendom samt därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Per Elling Ellingsen (f. 1979) Ordförande, Styrelseledamot
- Cecilia Lagerman Ellingsen (f. 1973) Styrelseledamot
- Hans Günter Patrik von Hacht (f. 1961) Styrelsesuppleant
Övriga befattningar
- Serhat Eliacik (f. 1982) Huvudansvarig revisor
Koncern
| Moderbolag | Leomar AB (556531-2591) |
|---|---|
| Koncernmoder | Leomar AB (556531-2591) |
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2018-03-13 |
|---|---|
| Bransch | Huvudnäring okänd (SNI 00009) |
| Adress | Narvavägen 7, 114 60, Stockholm Besök: Narvavägen 7, Stockholm |
| F-skatt | Ej registrerad |
| Moms | Ej registrerad |