Aktiebolag Stockholm
Lärkberget AB
725 sökningar
Omsättning 2025
0 tkr
−100,0 %Rörelsemarginal
–
Soliditet
97,8 %
+3,1 p.e.Anställda
5
−50,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 0 | 326 | 5 544 | 26 699 | 84 042 | 0 | 0 | 8 |
| Rörelseresultat | −12 976 | −35 520 | −36 252 | −4 575 | 23 334 | −25 360 | −14 910 | −13 162 |
| Årets resultat | −12 359 | −48 958 | −35 613 | −6 080 | 21 039 | −29 712 | −15 091 | −13 127 |
| Eget kapital | 55 492 | 71 828 | 120 785 | 156 398 | 162 479 | 75 558 | 21 484 | 20 474 |
| Balansomslutning | 56 731 | 75 875 | 124 896 | 162 452 | 170 376 | 83 474 | 45 241 | 35 120 |
| Anställda | 5 | 10 | 8 | 10 | 8 | 3 | 3 | 3 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 8 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 0 | 326 | 5 544 | 26 699 | 84 042 | 0 | 0 | 8 |
| Personalkostnader | 8 164 | 14 541 | 14 868 | 13 032 | 11 692 | 7 185 | 6 064 | 1 864 |
| Av- och nedskrivningar | 0 | 376 | 329 | 300 | 300 | 200 | 19 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 4 910 | 19 557 | 26 782 | 32 494 | 54 517 | 29 136 | 23 732 | 15 034 |
| Övriga rörelseposter, netto | — | −1 372 | 183 | 14 552 | 5 801 | — | — | 3 728 |
| Rörelseresultat | −12 976 | −35 520 | −36 252 | −4 575 | 23 334 | −25 360 | −14 910 | −13 162 |
| Ränteintäkter | 932 | 2 339 | 2 939 | — | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 83 | 0 | 5 | 2 | 0 | 910 | 211 | 381 |
| Resultat efter finansiella poster | −12 359 | −48 958 | −35 613 | −6 080 | 21 039 | −29 712 | −15 091 | −13 127 |
| Årets resultat | −12 359 | −48 958 | −35 613 | −6 080 | 21 039 | −29 712 | −15 091 | −13 127 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 50 075 | 1 887 | 21 655 | 22 673 | 25 267 | 27 714 | 26 598 | 1 821 |
| Varulager | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 824 | 0 | 0 |
| Kortfristiga fordringar | 814 | 1 627 | 2 006 | 8 196 | 8 564 | 6 233 | 3 684 | 1 674 |
| Kassa och bank | 2 594 | 72 361 | 101 235 | 131 583 | 136 545 | 48 703 | 14 959 | 31 625 |
| Omsättningstillgångar | 6 656 | 73 988 | 103 241 | 139 779 | 145 108 | 55 759 | 18 643 | 33 299 |
| Summa tillgångar | 56 731 | 75 875 | 124 896 | 162 452 | 170 376 | 83 474 | 45 241 | 35 120 |
| Aktiekapital | 990 | 990 | 990 | 990 | 990 | 22 928 | 5 159 | 5 159 |
| Balanserat resultat | −98 969 | −46 034 | −11 290 | −5 101 | −26 139 | −34 892 | −19 696 | −6 063 |
| Eget kapital | 55 492 | 71 828 | 120 785 | 156 398 | 162 479 | 75 558 | 21 484 | 20 474 |
| Justerat eget kapital | 55 492 | 71 828 | 120 785 | 156 398 | 162 479 | 75 558 | 21 484 | 20 474 |
| Kortfristiga skulder | 1 239 | 4 047 | 4 111 | 6 054 | 7 897 | 7 916 | 23 757 | 14 646 |
| Summa eget kapital och skulder | 56 731 | 75 875 | 124 896 | 162 452 | 170 376 | 83 474 | 45 241 | 35 120 |
| Ställda säkerheter | 0 | 150 | 150 | 150 | 0 | 0 | 2 000 | 0 |
Verksamhet
Jämfört med föregående bokslut föll tillbaka omsättningen med 100 procent. Bolaget sysselsatte 5 personer och har sitt säte i Stockholm.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget ska förvalta fast och lös egendom, såsom fastigheter, värdepapper och finansiella instrument samt bedriva därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Peter Ostler (f. 1971) Ordförande, Styrelseledamot
- Rasmus Wiman (f. 1989) Styrelseledamot
- Marcus Isaksson (f. 1972) Styrelseledamot
- Lina Thunberg (f. 1995) Styrelsesuppleant
Övriga befattningar
- Luca Di Stefano (f. 1978) Extern VD
- Anders Persson (f. 1976) Huvudansvarig revisor
Koncern
| Koncernmoder | Lärkberget AB (556403-3818) |
|---|
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 1990-10-03 |
|---|---|
| Bransch | Bioteknisk forskning och utveckling (SNI 72101) |
| Adress | Nybrogatan 7, 114 34, Stockholm Besök: Nybrogatan 7, Stockholm |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |
| Telefon | 040-6718906 |