Aktiebolag Hedemora
Långdahls Logistik AB
365 sökningar
Omsättning 2025
266,7 mkr
+20,8 %Rörelsemarginal
3,0 %
−3,3 p.e.Soliditet
13,7 %
−1,3 p.e.Anställda
144
+18,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 266 672 | 220 702 | 169 139 | 147 912 | 150 871 | 141 428 | 139 855 | 128 000 |
| Rörelseresultat | 7 965 | 13 844 | 9 121 | 4 968 | 9 510 | 9 015 | 6 610 | 807 |
| Årets resultat | 3 362 | 4 682 | 4 427 | 1 015 | 5 701 | 5 057 | 4 666 | −23 |
| Eget kapital | 28 429 | 25 067 | 20 385 | 15 958 | 17 942 | 12 241 | 8 185 | 3 518 |
| Balansomslutning | 207 871 | 167 852 | 114 392 | 116 544 | 86 395 | 77 959 | 78 407 | 72 150 |
| Anställda | 144 | 122 | 99 | 87 | 85 | 86 | 85 | 80 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 8 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 266 672 | 220 702 | 169 139 | 147 912 | 150 871 | 141 428 | 139 855 | 128 000 |
| Personalkostnader | 124 567 | 101 165 | 75 655 | 66 301 | 65 147 | 62 715 | 64 111 | 57 217 |
| Av- och nedskrivningar | 46 863 | 32 111 | 24 439 | 22 570 | 24 662 | 23 083 | 19 452 | 9 751 |
| Övriga externa kostnader | 5 886 | 4 550 | 3 887 | 3 743 | 3 011 | 2 910 | 3 172 | 2 912 |
| Övriga rörelseposter, netto | −81 391 | −69 032 | −56 037 | −50 330 | −48 541 | −43 705 | −46 510 | −57 313 |
| Rörelseresultat | 7 965 | 13 844 | 9 121 | 4 968 | 9 510 | 9 015 | 6 610 | 807 |
| Ränteintäkter | 265 | 131 | 25 | — | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 3 956 | 4 002 | 3 078 | 958 | 644 | 770 | 857 | 571 |
| Resultat efter finansiella poster | 4 274 | 9 973 | 6 068 | 4 011 | 8 866 | 8 245 | 5 753 | 236 |
| Bokslutsdispositioner | 81 | −4 000 | −388 | −2 996 | −1 650 | −1 799 | 215 | −236 |
| Koncernbidrag | 0 | 0 | −860 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Skatt | 993 | 1 291 | 393 | 0 | 1 515 | 1 389 | 1 302 | 23 |
| Årets resultat | 3 362 | 4 682 | 4 427 | 1 015 | 5 701 | 5 057 | 4 666 | −23 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 133 156 | 109 042 | 72 589 | 72 423 | 38 299 | 40 204 | 46 769 | 39 356 |
| Kortfristiga fordringar | 44 027 | 36 346 | 22 080 | 22 000 | 19 354 | 21 817 | 20 552 | 23 804 |
| Kassa och bank | 30 688 | 22 464 | 19 723 | 22 121 | 28 742 | 15 938 | 11 086 | 8 990 |
| Omsättningstillgångar | 74 715 | 58 810 | 41 803 | 44 121 | 48 096 | 37 755 | 31 638 | 32 794 |
| Summa tillgångar | 207 871 | 167 852 | 114 392 | 116 544 | 86 395 | 77 959 | 78 407 | 72 150 |
| Aktiekapital | 1 000 | 1 000 | 1 000 | 1 000 | 1 000 | 1 000 | 1 000 | 1 000 |
| Balanserat resultat | 24 045 | 19 363 | 14 936 | 13 921 | 11 219 | 6 162 | 2 497 | 2 519 |
| Eget kapital | 28 429 | 25 067 | 20 385 | 15 958 | 17 942 | 12 241 | 8 185 | 3 518 |
| Justerat eget kapital | 38 865 | 35 568 | 27 710 | 22 975 | 22 581 | 15 569 | 10 085 | 5 589 |
| Obeskattade reserver | 13 144 | 13 225 | 9 225 | 8 838 | 5 842 | 4 192 | 2 393 | 2 608 |
| Långfristiga skulder | 63 146 | 50 852 | 31 815 | 39 490 | 18 945 | 17 497 | 23 787 | 23 533 |
| Kortfristiga skulder | 103 152 | 78 708 | 52 967 | 52 258 | 43 666 | 44 029 | 44 042 | 42 491 |
| Summa eget kapital och skulder | 207 871 | 167 852 | 114 392 | 116 544 | 86 395 | 77 959 | 78 407 | 72 150 |
| Ställda säkerheter | 118 230 | 94 738 | 62 209 | 70 157 | 45 088 | 46 814 | 56 217 | 48 507 |
| Ansvarsförbindelser | 16 468 | 17 524 | 18 373 | 6 308 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Verksamhet
Ställd bredvid branschens 10 117 granskade bolag ligger Långdahls Logistik AB bland de omsättningsmässigt största räknat på omsättning, med 266,7 miljoner kronor för räkenskapsåret 2025. Verksamheten bar en tunn rörelsemarginal om 3,0 procent, och soliditeten var måttlig — 13,7 procent. Jämfört med föregående bokslut steg omsättningen med 21 procent. Bolaget sysselsatte 144 personer och har sitt säte i Hedemora.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget skall bedriva logistik och åkeriverksamhet och därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Exekutiva befattningar
- Elving Långdahl (f. 1955) Verkställande direktör
Styrelse
- Elving Långdahl (f. 1955) Ordförande, Styrelseledamot
- Kristoffer Långdahl (f. 1986) Styrelseledamot
- Markus Långdahl (f. 1983) Styrelseledamot
- Carina Långdahl (f. 1959) Styrelsesuppleant
Övriga befattningar
- Emil Forsling (f. 1973) Huvudansvarig revisor
- Eva Holmgren (f. 1966) Extern vice VD
Koncern
| Koncernmoder | Långdahls Logistik AB (556475-6731) |
|---|
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 1993-10-26 |
|---|---|
| Bransch | Vägtransport, godstrafik (SNI 49410) |
| Adress | Grådöstigen 2, 776 92, Hedemora Besök: Grådöstigen 2, Hedemora |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |
| Telefon | 0225-770334 |