Aktiebolag Stockholm
Kavaro AB
169 sökningar
Omsättning 2025
210 tkr
−8,7 %Rörelsemarginal
-1313,8 %
Soliditet
32,3 %
−18,3 p.e.Anställda
2
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 210 | 230 | 347 | 284 | 279 |
| Rörelseresultat | −2 759 | −6 072 | −3 741 | −2 302 | −1 170 |
| Årets resultat | −11 213 | −6 492 | 519 | 5 713 | −4 832 |
| Eget kapital | 13 103 | 24 991 | 32 608 | 34 338 | 29 751 |
| Balansomslutning | 40 514 | 49 379 | 53 143 | 53 361 | 62 448 |
| Anställda | 2 | 2 | 1 | 1 | 1 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 210 | 230 | 347 | 284 | 279 |
| Personalkostnader | 1 391 | 1 861 | 1 862 | 1 882 | 810 |
| Av- och nedskrivningar | 0 | 29 | 29 | 29 | 59 |
| Övriga externa kostnader | 1 578 | 4 412 | 2 197 | 675 | 580 |
| Rörelseresultat | −2 759 | −6 072 | −3 741 | −2 302 | −1 170 |
| Ränteintäkter | 45 | 6 | 171 | — | — |
| Räntekostnader | 23 | 26 | 16 016 | 14 733 | 15 |
| Resultat efter finansiella poster | −9 109 | −6 092 | 1 891 | 7 142 | 925 |
| Koncernbidrag | −2 104 | −400 | −1 372 | −1 429 | −5 757 |
| Årets resultat | −11 213 | −6 492 | 519 | 5 713 | −4 832 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 28 589 | 30 318 | 30 360 | 36 064 | 50 090 |
| Kortfristiga fordringar | 11 487 | 18 665 | 22 282 | 16 854 | 12 007 |
| Kassa och bank | 46 | 4 | 109 | 71 | 0 |
| Omsättningstillgångar | 11 926 | 19 060 | 22 783 | 17 297 | 12 358 |
| Summa tillgångar | 40 514 | 49 379 | 53 143 | 53 361 | 62 448 |
| Aktiekapital | 113 | 113 | 113 | 113 | 113 |
| Balanserat resultat | 23 916 | 31 082 | 31 688 | 28 225 | 34 182 |
| Eget kapital | 13 103 | 24 991 | 32 608 | 34 338 | 29 751 |
| Justerat eget kapital | 13 103 | 24 991 | 32 608 | 34 338 | 29 751 |
| Kortfristiga skulder | 27 411 | 24 388 | 20 535 | 19 023 | 32 697 |
| Summa eget kapital och skulder | 40 514 | 49 379 | 53 143 | 53 361 | 62 448 |
| Ställda säkerheter | 1 000 | 1 000 | 1 000 | 1 000 | 1 000 |
Verksamhet
Kavaro AB omsatte 210 tusen kronor räkenskapsåret 2025, mindre än det typiska bolaget i branschen, där medianen ligger på 1,1 miljoner kronor. Verksamheten bar en negativ rörelsemarginal om -1313,8 procent, och soliditeten var god — 32,3 procent. Jämfört med föregående bokslut föll tillbaka omsättningen med 9 procent. Bolaget sysselsatte 2 personer och har sitt säte i Stockholm.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Föremålet för bolagets verksamhet skall vara båtsportsverksamhet, fastighetsuthyrning och fastighetsförvaltning, köp och försälj- ning av fastigheter och värdepapper samt därmed förenlig verksam- het.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Claes Peter Westerlund (f. 1969) Ordförande, Styrelseledamot
- Gunnar Andersson (f. 1959) Styrelseledamot
- Lisa Isaksson (f. 1977) Styrelsesuppleant
Övriga befattningar
- Thomas Jerndal (f. 1968) Revisor
Koncern
| Moderbolag | Westerlund Invest AB (556924-6225) |
|---|---|
| Koncernmoder | Westerlund Invest AB (556924-6225) |
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2002-10-28 |
|---|---|
| Bransch | Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler (SNI 68202) |
| Adress | Jägarstigen 1b, 141 37, Huddinge Besök: Jägarstigen 1 B, Huddinge |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |