starkabolag.se

Aktiebolag Sollefteå

Katarina Olsson Städ AB

106 sökningar

Omsättning 2025

3 mkr

−14,8 %
Rörelsemarginal

-0,8 %

+2,1 p.e.
Soliditet

12,6 %

−1,6 p.e.
Anställda

7

0,0 %

Bokslut

Belopp i tkr2025-052024-052023-052022-052021-05
Omsättning3 0113 5363 3503 0933 077
Rörelseresultat−23−103195−12737
Årets resultat−23−91158−9328
Eget kapital152175266108201
Balansomslutning1 2061 2351 3131 026842
Anställda77776
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år

Resultatposter

Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.

Belopp i tkr2025-052024-052023-052022-052021-05
Nettoomsättning3 0113 5363 3503 0933 077
Personalkostnader2 8793 6463 0893 0212 594
Av- och nedskrivningar3938241512
Övriga externa kostnader574619618463431
Övriga rörelseposter, netto458664576279—
Rörelseresultat−23−103195−12737
Ränteintäkter131——
Räntekostnader14300
Resultat efter finansiella poster−23−104193−12737
Bokslutsdispositioner019−19340
Skatt061609
Årets resultat−23−91158−9328

Balansräkning

Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.

Belopp i tkr2025-052024-052023-052022-052021-05
Anläggningstillgångar711091124762
Varulager7583669498
Kortfristiga fordringar727695700719534
Kassa och bank333348435166148
Omsättningstillgångar1 1351 1261 201979780
Summa tillgångar1 2061 2351 3131 026842
Aktiekapital5050505050
Balanserat resultat12521658151123
Eget kapital152175266108201
Justerat eget kapital152175281108228
Obeskattade reserver0019034
Långfristiga skulder34527000
Kortfristiga skulder1 0201 008958918607
Summa eget kapital och skulder1 2061 2351 3131 026842

Verksamhet

Räkenskapsåret 2025 omsatte Katarina Olsson Städ AB 3 miljoner kronor — mer än branschens typiska bolag, vars omsättning ligger kring 1,4 miljoner kronor. Verksamheten bar en negativ rörelsemarginal om -0,8 procent, och soliditeten var måttlig — 12,6 procent. Jämfört med föregående bokslut krympte omsättningen med 15 procent. Arbetsstyrkan uppgick till 7 personer, med säte i Sollefteå.

Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Föremålet för bolagets verksamhet är städverksamhet till privatpersoner, företag, organisationer samt hushållsnära tjänster som snöskottning och lövkrattning därmed förenlig verksamhet.

Styrelse & ledning

Styrelse
Övriga befattningar
Företagsvärdering

Vad är Katarina Olsson Städ AB värt?

En komplett, oberoende företagsvärdering av Katarina Olsson Städ AB, samma underlag som används vid försäljning, köp och företagsutveckling. Utförs av Bisdata AB.

Provexemplar, omslagProvexemplar, sammanfattningProvexemplar, värdets komponenterProvexemplar, historisk utvecklingProvexemplar, branschjämförelseProvexemplar, resultaträkning
Er rapport, upprättad av Bisdatas analytiker, här som demoexemplar 1 / 6

Digitalt inom en arbetsdag · tryckt rapport per post

Ex. moms. Fakturan skickas till fakturaadressen. Värderingen utförs av Bisdata AB.

Företagspresentation

Ta plats på er egen sida

Visa er logotyp, berätta med egna ord vad ni gör och lägg era kontaktuppgifter högst upp på sidan, där kunder, leverantörer och rekryter redan letar.

Hela paketet 6 995 kr per år · enskilda delar 2 995 kr ex moms

Presentationen gäller Katarina Olsson Städ AB (559000-4395)

Moms 25 % läggs till i kassan. Betalningen sker säkert hos Stripe. Direkt efter köpet får ni länken där ni fyller i logotyp, text och kontaktuppgifter.

Fakta & adress

GrundatRegistrerat 2015-01-15
Bransch Lokalvård (SNI 81210)
Adress
Storgatan 39, 881 30, Sollefteå
Besök: Storgatan 39, Sollefteå
F-skattRegistrerad
MomsRegistrerad