Aktiebolag Täby
Kaeser Kompressorer AB
111 sökningar
Omsättning 2024
292,3 mkr
+3,6 %Rörelsemarginal
3,2 %
−0,0 p.e.Soliditet
57,0 %
+7,5 p.e.Anställda
89
+2,3 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 292 294 | 282 185 | 257 918 | 238 615 | 210 640 | 222 102 | 222 167 | 189 507 |
| Rörelseresultat | 9 344 | 9 112 | 12 721 | 13 636 | 8 527 | 10 015 | 10 070 | 7 605 |
| Årets resultat | 6 937 | 7 099 | 7 104 | 3 294 | 7 192 | 6 278 | 7 917 | 10 888 |
| Eget kapital | 76 612 | 66 778 | 60 495 | 54 207 | 47 172 | 39 981 | 33 703 | 25 785 |
| Balansomslutning | 134 367 | 134 734 | 133 719 | 130 838 | 106 672 | 109 864 | 112 870 | 67 693 |
| Anställda | 89 | 87 | 82 | 77 | 73 | 71 | 66 | 65 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 8 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 | 2017-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 292 294 | 282 185 | 257 918 | 238 615 | 210 640 | 222 102 | 222 167 | 189 507 |
| Personalkostnader | 76 513 | 71 972 | 66 885 | 61 307 | 54 850 | 55 729 | 51 306 | 48 592 |
| Av- och nedskrivningar | 7 328 | 7 218 | 5 728 | 5 468 | 1 980 | 1 377 | 459 | 450 |
| Övriga externa kostnader | 34 696 | 32 841 | 30 130 | 22 193 | 21 837 | 23 743 | 23 724 | 21 875 |
| Övriga rörelseposter, netto | −164 413 | −161 042 | −142 454 | −136 011 | −123 446 | −131 238 | −136 608 | −110 985 |
| Rörelseresultat | 9 344 | 9 112 | 12 721 | 13 636 | 8 527 | 10 015 | 10 070 | 7 605 |
| Ränteintäkter | 36 | 199 | 177 | — | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 419 | 265 | 619 | 9 036 | 796 | 1 602 | 230 | 83 |
| Resultat efter finansiella poster | 8 962 | 9 046 | 12 278 | 7 486 | 9 077 | 8 478 | 10 077 | 7 558 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 0 | −3 160 | −1 516 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Skatt | 2 025 | 1 947 | 2 015 | 2 675 | 1 886 | 2 200 | 2 159 | −3 330 |
| Årets resultat | 6 937 | 7 099 | 7 104 | 3 294 | 7 192 | 6 278 | 7 917 | 10 888 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 | 2017-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 60 239 | 60 195 | 58 437 | 63 461 | 47 615 | 47 681 | 49 995 | 8 911 |
| Varulager | 18 308 | 17 662 | 17 905 | 11 672 | 14 640 | 13 552 | 10 825 | 12 514 |
| Kortfristiga fordringar | 45 664 | 50 919 | 45 490 | 34 605 | 33 351 | 37 662 | 43 544 | 34 205 |
| Kassa och bank | 10 156 | 5 958 | 11 887 | 21 100 | 11 067 | 10 969 | 8 507 | 12 064 |
| Omsättningstillgångar | 74 129 | 74 539 | 75 283 | 67 377 | 59 057 | 62 183 | 62 875 | 58 782 |
| Summa tillgångar | 134 367 | 134 734 | 133 719 | 130 838 | 106 672 | 109 864 | 112 870 | 67 693 |
| Aktiekapital | 250 | 250 | 250 | 250 | 250 | 250 | 250 | 250 |
| Balanserat resultat | 64 370 | 57 270 | 50 166 | 46 872 | 39 680 | 33 403 | 25 486 | 14 597 |
| Eget kapital | 76 612 | 66 778 | 60 495 | 54 207 | 47 172 | 39 981 | 33 703 | 25 785 |
| Justerat eget kapital | 80 325 | 70 491 | 64 208 | 55 411 | 47 172 | 39 981 | 33 703 | 25 785 |
| Obeskattade reserver | 4 676 | 4 676 | 4 676 | 1 517 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Avsättningar | 5 090 | 5 001 | 4 864 | 5 012 | 3 175 | 2 857 | 2 437 | 2 145 |
| Långfristiga skulder | 15 101 | 16 947 | 17 465 | 31 735 | 30 008 | 35 058 | 39 959 | 0 |
| Kortfristiga skulder | 36 601 | 41 332 | 46 219 | 38 367 | 26 317 | 31 968 | 36 771 | 39 763 |
| Summa eget kapital och skulder | 134 367 | 134 734 | 133 719 | 130 838 | 106 672 | 109 864 | 112 870 | 67 693 |
| Ställda säkerheter | 0 | 0 | 200 | 200 | 200 | 200 | 200 | 4 900 |
| Ansvarsförbindelser | 0 | 52 000 | 52 100 | 100 | 100 | 52 100 | 52 200 | 52 200 |
Verksamhet
Ställd bredvid branschens 2 939 granskade bolag ligger Kaeser Kompressorer AB i den övre fjärdedelen räknat på omsättning, med 292,3 miljoner kronor för räkenskapsåret 2024. Verksamheten bar en måttlig rörelsemarginal om 3,2 procent, och soliditeten var hög — 57,0 procent. Jämfört med föregående bokslut steg omsättningen med 4 procent. Bolaget sysselsatte 89 personer och har sitt säte i Täby.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget skall bedriva handelsverksamhet med alla arter av kompres- sorer. Maskinproduktion, särskilt kompressorer av märke Kaeser. Genomförande av betjäning, ingenjörs- och planeringsarbeten av ovan angivna art av maskiner, kompressorer och kompressortillbe- hör liksom deltagande i bolag med lika eller liknande verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Thomas Franz-Josef Kaeser (f. 1953) Styrelseledamot
- Tina-Maria Vlantoussi-Kaeser (f. 1958) Styrelsesuppleant
Övriga befattningar
- Michael Brask (f. 1965) Extern VD
- Mathias Racz (f. 1965) Huvudansvarig revisor
Koncern
| Moderbolag | KAESER KOMPRESSOREN SE |
|---|---|
| Koncernmoder | KAESER KOMPRESSOREN SE |
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 1995-04-19 |
|---|---|
| Bransch | Partihandel med diverse andra maskiner och diverse annan utrustning (SNI 46649) |
| Adress | Box 7329, 187 14, Täby Besök: Box 7329, Täby |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |
| Telefon | 08-54444330 |