Aktiebolag Krokom 172 sökningar
K Bäckwall AB
Teknisk konsultverksamhet inom industriteknik
164 tkr
−55,2 %-23,8 %
+9,0 p.e.19,9 %
−14,3 p.e.0
Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 164 | 366 | 390 | 1 156 | 1 051 | 824 | 1 146 | 1 610 |
| Rörelseresultat | −39 | −120 | 170 | 240 | −346 | 18 | 232 | 545 |
| Årets resultat | −1 433 | 578 | 139 | 205 | −1 396 | 11 | 231 | 137 |
| Eget kapital | 1 601 | 3 034 | 2 456 | 2 317 | 2 112 | 3 509 | 3 497 | 3 266 |
| Balansomslutning | 8 053 | 8 874 | 7 664 | 7 321 | 5 538 | 6 241 | 6 297 | 6 089 |
| Anställda | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 8 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 164 | 366 | 390 | 1 156 | 1 051 | 824 | 1 146 | 1 610 |
| Av- och nedskrivningar | 181 | 214 | 211 | 207 | 214 | 235 | 208 | 250 |
| Övriga externa kostnader | 922 | 821 | 605 | 722 | 1 173 | 573 | 706 | 815 |
| Övriga rörelseposter, netto | 900 | 549 | 596 | 13 | −10 | — | — | — |
| Rörelseresultat | −39 | −120 | 170 | 240 | −346 | 18 | 232 | 545 |
| Ränteintäkter | 87 | 736 | 0 | — | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 1 481 | 38 | 28 | 36 | 1 652 | 37 | 35 | 45 |
| Resultat efter finansiella poster | −1 433 | 578 | 142 | 205 | −1 396 | 15 | 216 | 527 |
| Koncernbidrag | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | −350 |
| Skatt | 0 | 0 | 3 | 0 | 0 | 3 | −16 | 40 |
| Årets resultat | −1 433 | 578 | 139 | 205 | −1 396 | 11 | 231 | 137 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 7 783 | 8 735 | 6 701 | 4 241 | 4 354 | 6 068 | 6 092 | 5 950 |
| Varulager | 86 | 51 | 45 | 47 | 33 | 43 | 41 | 23 |
| Kortfristiga fordringar | 129 | 78 | 905 | 2 589 | 1 091 | 93 | 39 | 62 |
| Kassa och bank | 55 | 10 | 13 | 444 | 60 | 37 | 126 | 53 |
| Omsättningstillgångar | 270 | 140 | 963 | 3 080 | 1 183 | 173 | 205 | 139 |
| Summa tillgångar | 8 053 | 8 874 | 7 664 | 7 321 | 5 538 | 6 241 | 6 297 | 6 089 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Balanserat resultat | 2 914 | 2 336 | 2 197 | 1 992 | 3 388 | 3 378 | 3 146 | 3 009 |
| Eget kapital | 1 601 | 3 034 | 2 456 | 2 317 | 2 112 | 3 509 | 3 497 | 3 266 |
| Justerat eget kapital | 1 601 | 3 034 | 2 456 | 2 317 | 2 112 | 3 509 | 3 497 | 3 266 |
| Långfristiga skulder | 6 021 | 5 490 | 4 933 | 4 363 | 2 807 | 2 050 | 2 057 | 1 620 |
| Kortfristiga skulder | 431 | 350 | 275 | 641 | 619 | 682 | 743 | 1 203 |
| Summa eget kapital och skulder | 8 053 | 8 874 | 7 664 | 7 321 | 5 538 | 6 241 | 6 297 | 6 089 |
| Ställda säkerheter | 2 130 | 2 130 | 0 | 2 130 | 2 130 | 2 130 | 2 130 | 2 130 |
| Ansvarsförbindelser | 1 150 | 1 307 | 4 197 | 2 099 | 1 848 | 2 620 | 2 686 | 2 655 |
* Brutet räkenskapsår — perioden är inte tolv månader.
Verksamhet
Mätt mot de 8 487 bolag som granskas inom samma bransch hamnar K Bäckwall AB i den nedre halvan sett till omsättning, med 164 tusen kronor för räkenskapsåret 2025. Verksamheten bar en negativ rörelsemarginal om -23,8 procent, och soliditeten var måttlig — 19,9 procent. Jämfört med föregående bokslut krympte omsättningen med 55 procent. Bolaget hör hemma i Krokom.
Bolaget skall bedriva konsult- och utbildningsverksamhet inom kollektivtrafik och motorsport, förvaltning och uthyrning av fastigheter samt äga och förvalta värdepapper och fast egendom.
Styrelse & ledning
- Karl Erik Bäckwall (f. 1954) Styrelseledamot
- Valerie Lawrence-Bäckwall (f. 1958) Styrelsesuppleant
- Pelle Lindblad (f. 1968) Revisor
Koncern
| Koncernmoder | K Bäckwall AB (556352-6333) |
|---|
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 1989-03-09 |
|---|---|
| Adress | Ängevägen 1, 835 97, Offerdal Besök: Ängevägen 1, Offerdal |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |