Aktiebolag Stockholm
Investment AB Vinterled
84 sökningar
5 mkr
+21,9 %2,5 %
+16,7 p.e.3,4 %
−0,2 p.e.2
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 5 000 | 4 101 | 3 800 | 3 800 | 3 000 | 980 | 1 975 |
| Rörelseresultat | 123 | −586 | −280 | −216 | −768 | −825 | −258 |
| Årets resultat | −35 | 42 | 262 | 237 | 5 363 | −7 | −128 |
| Eget kapital | 2 934 | 2 969 | 2 927 | 2 666 | 7 429 | 2 066 | 2 073 |
| Balansomslutning | 87 418 | 83 857 | 80 353 | 67 405 | 58 499 | 36 318 | 26 593 |
| Anställda | 2 | 2 | 2 | 0 | 2 | 2 | 2 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 7 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 5 000 | 4 101 | 3 800 | 3 800 | 3 000 | 980 | 1 975 |
| Personalkostnader | 3 972 | 3 934 | 3 732 | 3 613 | 3 350 | 1 482 | 1 609 |
| Övriga externa kostnader | 904 | 752 | 347 | 403 | 418 | 324 | 625 |
| Rörelseresultat | 123 | −586 | −280 | −216 | −768 | −825 | −258 |
| Ränteintäkter | 3 378 | 4 190 | 3 910 | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 3 536 | 3 548 | 3 297 | 2 807 | 2 096 | 1 498 | 294 |
| Resultat efter finansiella poster | −35 | 56 | 334 | 301 | 5 422 | −7 | −128 |
| Skatt | 0 | 14 | 72 | 64 | 60 | 0 | 0 |
| Årets resultat | −35 | 42 | 262 | 237 | 5 363 | −7 | −128 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 71 633 | 69 692 | 69 692 | 61 171 | 48 065 | 29 479 | 23 404 |
| Kortfristiga fordringar | 13 868 | 13 341 | 9 022 | 5 203 | 9 930 | 3 622 | 2 451 |
| Kassa och bank | 1 917 | 824 | 1 639 | 1 031 | 504 | 3 217 | 738 |
| Omsättningstillgångar | 15 785 | 14 165 | 10 661 | 6 234 | 10 433 | 6 839 | 3 189 |
| Summa tillgångar | 87 418 | 83 857 | 80 353 | 67 405 | 58 499 | 36 318 | 26 593 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 2 919 | 2 877 | 2 615 | 2 379 | 2 016 | 2 151 | 0 |
| Eget kapital | 2 934 | 2 969 | 2 927 | 2 666 | 7 429 | 2 066 | 2 073 |
| Justerat eget kapital | 2 934 | 2 969 | 2 927 | 2 666 | 7 429 | 2 066 | 2 073 |
| Långfristiga skulder | 70 725 | 70 725 | 70 725 | 61 574 | 48 388 | 32 405 | 23 955 |
| Kortfristiga skulder | 13 759 | 10 163 | 6 701 | 3 165 | 2 682 | 1 847 | 565 |
| Summa eget kapital och skulder | 87 418 | 83 857 | 80 353 | 67 405 | 58 499 | 36 318 | 26 593 |
| Ansvarsförbindelser | 0 | 0 | 0 | 0 | 2 151 | 2 151 | 2 151 |
* Brutet räkenskapsår — perioden är inte tolv månader.
Verksamhet
Ställd bredvid branschens 1 064 granskade bolag ligger Investment AB Vinterled i den övre fjärdedelen räknat på omsättning, med 5 miljoner kronor för räkenskapsåret 2025. Rörelsemarginalen landade på 2,5 procent — en tunn nivå — medan soliditeten på 3,4 procent får betecknas som låg. Jämfört med föregående bokslut steg omsättningen med 22 procent. Bolaget sysselsatte 2 personer och har sitt säte i Stockholm.
Bolaget har till föremål för sin verksamhet att, direkt eller indirekt, äga och förvalta lös egendom samt därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
- Carl Magnus Fritiof Westgren (f. 1979) Ordförande, Styrelseledamot
- Johan von Stockenström (f. 1984) Styrelseledamot
- Patrik Björn Malcolm Hamilton (f. 1978) Styrelsesuppleant
- Benny Svensson (f. 1979) Revisor
Koncern
| Koncernmoder | Investment AB Vinterled (559183-3883) |
|---|
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2018-12-04 |
|---|---|
| Bransch | Investmentverksamhet (SNI 64991) |
| Adress | Slottsbacken 8, 111 30, Stockholm Besök: Slottsbacken 8, Stockholm |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |