Aktiebolag Stockholm
INIFY Laboratories AB
44 sökningar
3,2 mkr
+14,0 %-2094,6 %
91,8 %
+12,9 p.e.23
+15,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 |
|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 3 169 | 2 780 | 946 | 0 |
| Rörelseresultat | −66 377 | −54 468 | −53 439 | −44 619 |
| Årets resultat | −60 102 | −53 168 | −53 326 | −44 157 |
| Eget kapital | 113 378 | 31 877 | 85 046 | 138 372 |
| Balansomslutning | 123 546 | 40 435 | 92 412 | 152 128 |
| Anställda | 23 | 20 | 19 | 13 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 4 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12* |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 3 169 | 2 780 | 946 | 0 |
| Kostnad sålda varor | 0 | 0 | 102 | 0 |
| Bruttoresultat | 3 169 | 2 780 | 844 | 0 |
| Rörelseresultat | −66 377 | −54 468 | −53 439 | −44 619 |
| Ränteintäkter | 1 790 | 1 427 | 2 915 | — |
| Räntekostnader | 675 | 128 | 2 802 | 322 |
| Resultat efter finansiella poster | −65 262 | −53 168 | −53 326 | −44 157 |
| Bokslutsdispositioner | 5 160 | 0 | 0 | 0 |
| Årets resultat | −60 102 | −53 168 | −53 326 | −44 157 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12* |
|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 7 660 | 13 146 | 16 164 | 18 457 |
| Varulager | 0 | 0 | 0 | 1 093 |
| Kortfristiga fordringar | 67 308 | 9 578 | 7 721 | 4 057 |
| Kassa och bank | 48 578 | 17 711 | 68 527 | 128 521 |
| Omsättningstillgångar | 115 886 | 27 290 | 76 248 | 133 672 |
| Summa tillgångar | 123 546 | 40 435 | 92 412 | 152 128 |
| Aktiekapital | 5 099 | 2 923 | 2 923 | 2 923 |
| Balanserat resultat | −119 397 | −66 230 | −12 903 | 0 |
| Eget kapital | 113 378 | 31 877 | 85 046 | 138 372 |
| Justerat eget kapital | 113 378 | 31 877 | 85 046 | 138 372 |
| Kortfristiga skulder | 10 168 | 8 558 | 7 366 | 13 756 |
| Summa eget kapital och skulder | 123 546 | 40 435 | 92 412 | 152 128 |
| Ställda säkerheter | 0 | 875 | 875 | 875 |
| Ansvarsförbindelser | 20 000 | 50 | 50 | 50 |
* Brutet räkenskapsår — perioden är inte tolv månader.
Verksamhet
Räkenskapsåret 2025 omsatte INIFY Laboratories AB 3,2 miljoner kronor — mer än branschens typiska bolag, vars omsättning ligger kring 16 tusen kronor. Verksamheten bar en negativ rörelsemarginal om -2094,6 procent, och soliditeten var hög — 91,8 procent. Jämfört med föregående bokslut växte omsättningen med 14 procent. Arbetsstyrkan uppgick till 23 personer, med säte i Stockholm.
Bolagets verksamhet skall vara att, direkt eller indirekt genom dotter- eller intressebolag, bedriva forskning och utveckling av metoder och system för cancerdiagnostik, utveckling och försäljning av sjukvårdstjänster med särskild inriktning på laboratoriemedicinsk verksamhet, äga och förvalta fast och lös egendom, däribland aktier och andelar i andra företag samt idka annan därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
- Olof Sandén (f. 1962) Ordförande, Styrelseledamot
- Magne Jordanger (f. 1953) Styrelseledamot
- Martin Ingvar (f. 1955) Styrelseledamot
- Fredrik Palm (f. 1975) Extern VD
- Joakim Söderin (f. 1970) Huvudansvarig revisor
Koncern
| Koncernmoder | INIFY Laboratories AB (559345-4431) |
|---|
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2021-11-10 |
|---|---|
| Bransch | Verksamheter som utövas av huvudkontor (SNI 70100) |
| Adress | Scheeles väg 3, 171 65, Solna Besök: Scheeles Väg 3, Solna |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |