Aktiebolag Älmhult 365 sökningar
INBEGO AB
Annan övrig specialiserad bygg- och anläggningsverksamhet
87,9 mkr
+7,9 %6,9 %
+6,4 p.e.17,2 %
−9,5 p.e.38
−9,5 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 87 856 | 81 387 | 88 285 | 85 232 | 70 391 | 56 996 | 33 410 | 36 598 |
| Rörelseresultat | 6 044 | 382 | 5 520 | 15 055 | 3 982 | −33 | 3 570 | 8 408 |
| Årets resultat | −929 | −1 991 | 702 | 3 530 | 2 151 | −1 064 | −375 | 6 574 |
| Eget kapital | 5 279 | 6 207 | 8 198 | 8 440 | 6 860 | 1 708 | 5 021 | 8 164 |
| Balansomslutning | 30 720 | 23 245 | 44 619 | 41 149 | 24 173 | 31 713 | 14 358 | 27 406 |
| Anställda | 38 | 42 | 43 | 41 | 38 | 33 | 16 | 16 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 8 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12* | 2017-04 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 87 856 | 81 387 | 88 285 | 85 232 | 70 391 | 56 996 | 33 410 | 36 598 |
| Personalkostnader | 32 075 | 33 365 | 33 155 | 28 845 | 26 310 | 21 958 | 8 625 | 11 585 |
| Av- och nedskrivningar | 1 573 | 4 171 | 4 015 | 3 934 | 3 925 | 3 012 | 451 | 463 |
| Övriga externa kostnader | 16 776 | 14 178 | 13 909 | 10 136 | 10 632 | 8 528 | 3 154 | 6 230 |
| Övriga rörelseposter, netto | −31 388 | −29 291 | −31 686 | −27 262 | −25 542 | −23 531 | −17 610 | −9 912 |
| Rörelseresultat | 6 044 | 382 | 5 520 | 15 055 | 3 982 | −33 | 3 570 | 8 408 |
| Ränteintäkter | 123 | 116 | 102 | — | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 36 | 29 | 12 | 30 | 151 | 296 | 130 | 180 |
| Resultat efter finansiella poster | 6 130 | 469 | 5 610 | 15 030 | 3 839 | −325 | 3 558 | 8 073 |
| Bokslutsdispositioner | −126 | 2 188 | 1 171 | 1 181 | −144 | −260 | −2 466 | 0 |
| Koncernbidrag | −6 933 | −4 205 | −5 000 | −10 812 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Skatt | 0 | 443 | 1 079 | 1 869 | 1 544 | 479 | 1 466 | 1 499 |
| Årets resultat | −929 | −1 991 | 702 | 3 530 | 2 151 | −1 064 | −375 | 6 574 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12* | 2017-04 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 3 024 | 4 386 | 8 165 | 10 644 | 13 505 | 17 098 | 1 884 | 17 108 |
| Varulager | 2 938 | 2 508 | 2 317 | 1 741 | 1 640 | 1 445 | 1 513 | 1 409 |
| Kortfristiga fordringar | 24 758 | 16 351 | 34 137 | 28 764 | 9 028 | 13 171 | 6 423 | 8 889 |
| Kassa och bank | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 4 537 | 0 |
| Omsättningstillgångar | 27 696 | 18 860 | 36 454 | 30 505 | 10 668 | 14 616 | 12 474 | 10 298 |
| Summa tillgångar | 30 720 | 23 245 | 44 619 | 41 149 | 24 173 | 31 713 | 14 358 | 27 406 |
| Aktiekapital | 250 | 250 | 250 | 250 | 250 | 250 | 250 | 250 |
| Balanserat resultat | 5 908 | 7 898 | 7 196 | 4 610 | 1 409 | 2 472 | 5 096 | 1 290 |
| Eget kapital | 5 279 | 6 207 | 8 198 | 8 440 | 6 860 | 1 708 | 5 021 | 8 164 |
| Justerat eget kapital | 6 325 | 7 152 | 10 881 | 12 053 | 11 410 | 6 145 | 6 979 | 9 921 |
| Obeskattade reserver | 1 317 | 1 190 | 3 379 | 4 550 | 5 731 | 5 588 | 2 466 | 2 213 |
| Avsättningar | 0 | 0 | 125 | 125 | 144 | 144 | 252 | 372 |
| Långfristiga skulder | 86 | 133 | 176 | 0 | 0 | 0 | 0 | 8 725 |
| Kortfristiga skulder | 24 038 | 15 715 | 32 741 | 28 034 | 11 438 | 24 273 | 6 619 | 7 932 |
| Summa eget kapital och skulder | 30 720 | 23 245 | 44 619 | 41 149 | 24 173 | 31 713 | 14 358 | 27 406 |
| Ställda säkerheter | 118 | 167 | 216 | 0 | 0 | 0 | 5 300 | 12 300 |
* Brutet räkenskapsår — perioden är inte tolv månader.
Verksamhet
Mätt mot de 4 155 bolag som granskas inom samma bransch hamnar INBEGO AB i den övre fjärdedelen sett till omsättning, med 87,9 miljoner kronor för räkenskapsåret 2024. Verksamheten bar en måttlig rörelsemarginal om 6,9 procent, och soliditeten var måttlig — 17,2 procent. Jämfört med föregående bokslut växte omsättningen med 8 procent. Arbetsstyrkan uppgick till 38 personer, med säte i Älmhult.
Bolaget skall bedriva entreprenadverksamhet inom tak- och golvbeläggning samt därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
- Thomas Pilo (f. 1973) Ordförande, Styrelseledamot
- David Eriksson (f. 1989) Styrelseledamot
- Niclas Rundlöf Bolin (f. 1987) Styrelsesuppleant
- Björn Clarring (f. 1971) Extern VD
- Annika Jonasson (f. 1988) Revisor
Koncern
| Moderbolag | Storskogen 3 Invest AB (559080-4273) |
|---|---|
| Koncernmoder | Storskogen Group AB (publ) (559223-8694) |
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 1987-02-23 |
|---|---|
| Adress | 343 95, Älmhult Besök: Delary Bruk 6, Älmhult |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |
| Telefon | 0476-33080 |