Aktiebolag Stockholm
Hostini AB
48 sökningar
88 mkr
+40,5 %7,6 %
+8,3 p.e.40,1 %
+36,6 p.e.24
−14,3 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 88 020 | 62 652 | 38 882 | 26 561 | 12 660 | 3 396 | 2 016 |
| Rörelseresultat | 6 710 | −400 | 3 363 | 1 489 | 870 | −870 | 59 |
| Årets resultat | 5 265 | −277 | 2 691 | 1 137 | 840 | −878 | 39 |
| Eget kapital | 5 768 | 503 | 2 779 | 1 188 | 51 | −788 | 89 |
| Balansomslutning | 14 376 | 14 137 | 12 499 | 8 411 | 3 795 | 878 | 759 |
| Anställda | 24 | 28 | 20 | 12 | 12 | 9 | 2 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 7 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 88 020 | 62 652 | 38 882 | 26 561 | 12 660 | 3 396 | 2 016 |
| Personalkostnader | 15 375 | 13 779 | 7 671 | 5 694 | 3 333 | 2 496 | 670 |
| Av- och nedskrivningar | 340 | 297 | 397 | 397 | 397 | 198 | 101 |
| Övriga externa kostnader | 4 149 | 55 358 | 3 261 | 3 186 | 2 109 | 957 | 658 |
| Övriga rörelseposter, netto | −61 446 | 6 382 | −24 190 | −15 795 | −5 951 | −615 | −528 |
| Rörelseresultat | 6 710 | −400 | 3 363 | 1 489 | 870 | −870 | 59 |
| Ränteintäkter | 7 | 151 | 90 | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 30 | 28 | 4 | 4 | 4 | 8 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 6 686 | −277 | 3 448 | 1 487 | 867 | −878 | 59 |
| Skatt | 1 421 | 0 | 757 | 350 | 27 | 0 | 20 |
| Årets resultat | 5 265 | −277 | 2 691 | 1 137 | 840 | −878 | 39 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 817 | 885 | 715 | 893 | 1 290 | 693 | 403 |
| Kortfristiga fordringar | 5 575 | 8 949 | 3 481 | 1 489 | 1 868 | 149 | 342 |
| Kassa och bank | 7 984 | 4 303 | 8 303 | 6 029 | 637 | 36 | 14 |
| Omsättningstillgångar | 13 559 | 13 252 | 11 784 | 7 518 | 2 505 | 185 | 356 |
| Summa tillgångar | 14 376 | 14 137 | 12 499 | 8 411 | 3 795 | 878 | 759 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 453 | 730 | 38 | 1 | −839 | 40 | 0 |
| Eget kapital | 5 768 | 503 | 2 779 | 1 188 | 51 | −788 | 89 |
| Justerat eget kapital | 5 768 | 503 | 2 779 | 1 188 | 51 | −788 | 89 |
| Kortfristiga skulder | 8 608 | 13 634 | 9 720 | 7 223 | 3 744 | 1 666 | 670 |
| Summa eget kapital och skulder | 14 376 | 14 137 | 12 499 | 8 411 | 3 795 | 878 | 759 |
* Brutet räkenskapsår — perioden är inte tolv månader.
Verksamhet
Mätt mot de 5 200 bolag som granskas inom samma bransch hamnar Hostini AB bland de omsättningsmässigt största sett till omsättning, med 88 miljoner kronor för räkenskapsåret 2025. Verksamheten bar en måttlig rörelsemarginal om 7,6 procent, och soliditeten var god — 40,1 procent. Jämfört med föregående bokslut växte omsättningen med 40 procent. Bolaget sysselsatte 24 personer och har sitt säte i Stockholm.
Aktiebolaget ska bedriva konsultverksamhet avseende andrahandsuthyrning och marknadsföring. Bolaget ska också äga och förvalta fast och lös egendom, inklusive aktier och andra värdepapper samt bedriva därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
- Hedvig Gustafsson (f. 1989) Verkställande direktör
- Hedvig Gustafsson (f. 1989) Ordförande, Styrelseledamot
- Jonathan Larsson (f. 1982) Styrelseledamot
- Jakob Gustafsson (f. 1948) Styrelseledamot
- Ann Charlotte Björkström Gustafsson (f. 1957) Styrelsesuppleant
- Christer Eriksson (f. 1967) Revisor
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2018-11-06 |
|---|---|
| Bransch | Förmedling avseende fastighetsverksamhet (SNI 68310) |
| Adress | Baldersgatan 4B, 114 27, Stockholm Besök: Baldersgatan 4 B, Stockholm |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |