Aktiebolag Torsby
Höljes Rallycross AB
75 sökningar
Omsättning 2025
7,3 mkr
−14,5 %Rörelsemarginal
0,8 %
−10,5 p.e.Soliditet
61,4 %
+1,7 p.e.Anställda
1
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 7 297 | 8 531 | 8 950 | 8 538 | 3 558 |
| Rörelseresultat | 58 | 963 | −1 870 | −207 | 482 |
| Årets resultat | 63 | 906 | −1 929 | −196 | 499 |
| Eget kapital | 1 549 | 1 487 | 580 | 842 | 1 039 |
| Balansomslutning | 2 524 | 2 492 | 3 309 | 1 414 | 1 056 |
| Anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 7 297 | 8 531 | 8 950 | 8 538 | 3 558 |
| Personalkostnader | 218 | 196 | 181 | 189 | 233 |
| Av- och nedskrivningar | 149 | 191 | 64 | 64 | 64 |
| Övriga externa kostnader | 1 158 | 985 | 1 036 | 1 280 | 595 |
| Övriga rörelseposter, netto | −5 714 | −6 196 | −9 539 | −7 212 | −2 184 |
| Rörelseresultat | 58 | 963 | −1 870 | −207 | 482 |
| Ränteintäkter | 0 | 2 | 2 | — | — |
| Räntekostnader | 24 | 88 | 61 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 34 | 877 | −1 929 | −196 | 483 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 0 | 0 | 0 | 16 |
| Skatt | −29 | −29 | 0 | 0 | 0 |
| Årets resultat | 63 | 906 | −1 929 | −196 | 499 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 1 833 | 1 982 | 2 173 | 132 | 196 |
| Kortfristiga fordringar | 0 | 341 | 910 | 113 | 102 |
| Kassa och bank | 691 | 169 | 226 | 1 169 | 758 |
| Omsättningstillgångar | 691 | 510 | 1 136 | 1 282 | 860 |
| Summa tillgångar | 2 524 | 2 492 | 3 309 | 1 414 | 1 056 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 49 | −996 | 792 | 988 | 490 |
| Eget kapital | 1 549 | 1 487 | 580 | 842 | 1 039 |
| Justerat eget kapital | 1 549 | 1 487 | 580 | 842 | 1 039 |
| Avsättningar | 375 | 404 | 433 | 0 | 0 |
| Långfristiga skulder | 0 | 0 | 1 083 | 0 | 0 |
| Kortfristiga skulder | 600 | 601 | 1 213 | 572 | 18 |
| Summa eget kapital och skulder | 2 524 | 2 492 | 3 309 | 1 414 | 1 056 |
| Ställda säkerheter | 0 | 1 000 | 1 000 | 0 | 0 |
| Ansvarsförbindelser | 1 000 | 1 000 | 1 000 | 0 | 1 000 |
Verksamhet
Räkenskapsåret 2025 omsatte Höljes Rallycross AB 7,3 miljoner kronor — mer än branschens typiska bolag, vars omsättning ligger kring 288 tusen kronor. Rörelsemarginalen landade på 0,8 procent — en tunn nivå — medan soliditeten på 61,4 procent får betecknas som hög. Jämfört med föregående bokslut krympte omsättningen med 14 procent. Arbetsstyrkan uppgick till en person, med säte i Torsby.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget ska bedriva elitmotorsporttävlingar samt äga, förvalta och hyra ut motorstadion och därpå befintlig mark och byggnader samt bedriva därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Morgan Östlund (f. 1967) Ordförande, Styrelseledamot
- Niklas Ring (f. 1966) Styrelseledamot
- Hanne Bredalen (f. 1967) Styrelseledamot
- Christer Jönsson (f. 1981) Styrelseledamot
- Marita Rimnäs Adolfsson (f. 1958) Styrelseledamot
- Jonas Skoglund (f. 1980) Styrelsesuppleant
- Patrik Olsson (f. 1970) Styrelsesuppleant
- Roland Eliasson (f. 1964) Styrelsesuppleant
Övriga befattningar
- Jonas Läckström (f. 1981) Revisorsuppleant
- Lars-Jonas Lundquist (f. 1960) Revisor
Koncern
| Moderbolag | FINNSKOGA MOTORKLUBB (874000-6666) |
|---|---|
| Koncernmoder | FINNSKOGA MOTORKLUBB (874000-6666) |
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2018-12-03 |
|---|---|
| Bransch | Annan sportverksamhet (SNI 93199) |
| Adress | Motorstadion, 680 65, Höljes Besök: Kraftverksvägen 41, Höljes |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |