Aktiebolag Tranås 250 sökningar
HOJ TWS AB
Reparation och underhåll av motorcyklar
127,8 mkr
+4,8 %1,2 %
+14,7 p.e.64,6 %
+0,4 p.e.14
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 127 833 | 121 967 | 131 491 | 164 182 | 244 391 | 171 223 | 149 245 | 134 860 |
| Rörelseresultat | 1 593 | −16 355 | −3 204 | 7 344 | 20 011 | 14 109 | 10 045 | 7 850 |
| Årets resultat | 206 | −11 736 | −3 823 | 4 576 | 17 324 | 8 439 | 5 882 | 4 176 |
| Eget kapital | 81 065 | 80 859 | 18 047 | 26 571 | 39 319 | 33 995 | 31 556 | 29 674 |
| Balansomslutning | 125 556 | 126 015 | 107 502 | 127 723 | 96 757 | 84 609 | 68 554 | 71 692 |
| Anställda | 14 | 14 | 14 | 15 | 7 | 11 | 11 | 10 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 8 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12* | 2020-08 | 2019-08 | 2018-08 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 127 833 | 121 967 | 131 491 | 164 182 | 244 391 | 171 223 | 149 245 | 134 860 |
| Personalkostnader | 13 113 | 12 729 | 12 166 | 11 894 | 12 298 | 7 911 | 6 781 | 7 637 |
| Av- och nedskrivningar | 22 | 7 443 | 477 | 227 | 237 | 94 | 139 | 203 |
| Övriga externa kostnader | 24 298 | 29 933 | 32 236 | 35 956 | 44 386 | 30 400 | 28 537 | 29 463 |
| Övriga rörelseposter, netto | −88 807 | −88 217 | −89 816 | −108 761 | −167 459 | −118 709 | −103 743 | −89 707 |
| Rörelseresultat | 1 593 | −16 355 | −3 204 | 7 344 | 20 011 | 14 109 | 10 045 | 7 850 |
| Ränteintäkter | 46 | 119 | 140 | — | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 1 340 | 3 079 | 4 289 | 1 009 | 729 | 511 | 482 | 495 |
| Resultat efter finansiella poster | 299 | −19 314 | −7 353 | 6 883 | 19 375 | 13 688 | 9 773 | 7 766 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 7 578 | 1 174 | −1 100 | 3 200 | −3 020 | −1 100 | −2 171 |
| Koncernbidrag | 0 | 0 | 2 704 | 0 | −458 | 0 | −1 500 | 0 |
| Skatt | 93 | 0 | 346 | 1 207 | 4 793 | 2 229 | 1 291 | 1 419 |
| Årets resultat | 206 | −11 736 | −3 823 | 4 576 | 17 324 | 8 439 | 5 882 | 4 176 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12* | 2020-08 | 2019-08 | 2018-08 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 15 342 | 15 486 | 5 207 | 3 874 | 1 254 | 209 | 303 | 1 394 |
| Varulager | 70 139 | 76 957 | 78 337 | 98 907 | 61 581 | 25 835 | 31 351 | 29 100 |
| Kortfristiga fordringar | 28 721 | 26 773 | 23 902 | 24 849 | 26 705 | 26 137 | 22 547 | 23 966 |
| Kassa och bank | 11 354 | 6 799 | 56 | 93 | 7 218 | 32 428 | 14 353 | 17 231 |
| Omsättningstillgångar | 110 215 | 110 529 | 102 295 | 123 850 | 95 503 | 84 400 | 68 251 | 70 298 |
| Summa tillgångar | 125 556 | 126 015 | 107 502 | 127 723 | 96 757 | 84 609 | 68 554 | 71 692 |
| Aktiekapital | 150 | 150 | 150 | 150 | 150 | 150 | 150 | 150 |
| Balanserat resultat | 6 131 | 17 867 | 21 690 | 21 815 | 21 815 | 25 376 | 25 494 | 25 318 |
| Eget kapital | 81 065 | 80 859 | 18 047 | 26 571 | 39 319 | 33 995 | 31 556 | 29 674 |
| Justerat eget kapital | 81 065 | 80 859 | 24 064 | 33 519 | 47 458 | 44 674 | 39 837 | 37 082 |
| Obeskattade reserver | 0 | 0 | 7 578 | 8 750 | 10 250 | 13 450 | 10 430 | 9 330 |
| Avsättningar | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 078 |
| Långfristiga skulder | 0 | 0 | 0 | 0 | 312 | 0 | 0 | 0 |
| Kortfristiga skulder | 44 491 | 45 156 | 81 877 | 92 402 | 46 876 | 37 164 | 26 568 | 31 610 |
| Summa eget kapital och skulder | 125 556 | 126 015 | 107 502 | 127 723 | 96 757 | 84 609 | 68 554 | 71 692 |
| Ställda säkerheter | 74 693 | 1 394 | 0 | 0 | 59 391 | 79 900 | 78 235 | 79 889 |
* Brutet räkenskapsår — perioden är inte tolv månader.
Verksamhet
Ställd bredvid branschens 522 granskade bolag ligger HOJ TWS AB i den övre fjärdedelen räknat på omsättning, med 127,8 miljoner kronor för räkenskapsåret 2025. Rörelsemarginalen landade på 1,2 procent — en tunn nivå — medan soliditeten på 64,6 procent får betecknas som hög. Jämfört med föregående bokslut växte omsättningen med 5 procent. Arbetsstyrkan uppgick till 14 personer, med säte i Tranås.
Bolaget skall bedriva försäljning av produkter för fritids- och utomhusbruk, speciellt fritidsfordon, reservdelar, tillbehör och personlig utrustning samt äga och förvalta bolag, fastigheter, aktier och andra värdepapper och bedriva därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
- Daniel Martinwall (f. 1969) Styrelseledamot
- Erik Martin Gabell (f. 1975) Styrelsesuppleant
- Andreas Rosell (f. 1974) Extern VD
- Claes Jihmmy Ingvarsson (f. 1967) Huvudansvarig revisor
- Peter Sunnergren (f. 1966) Extern vice VD
- Ulrika Drugge (f. 1973) Extern firmatecknare
Koncern
| Moderbolag | Storskogen 3 Invest AB (559080-4273) |
|---|---|
| Koncernmoder | Storskogen Group AB (publ) (559223-8694) |
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 1983-07-06 |
|---|---|
| Adress | Box 283, 573 23, Tranås Besök: Box 283, Tranås |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |
| Telefon | 0140-385030 |