Aktiebolag Stockholm 219 sökningar
Högskolerestauranger AB
Restaurangverksamhet
249,4 mkr
+9,4 %2,9 %
+1,1 p.e.47,7 %
+5,5 p.e.158
+7,5 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 249 428 | 227 909 | 207 591 | 118 867 | 44 300 | 50 173 | 72 079 | 182 041 |
| Rörelseresultat | 7 309 | 4 127 | −1 307 | 103 | 2 | −11 270 | −3 477 | −9 092 |
| Årets resultat | 14 746 | 21 055 | 1 414 | 66 | −54 | 1 279 | −3 479 | −9 117 |
| Eget kapital | 45 108 | 30 362 | 9 307 | 7 892 | 7 827 | 7 881 | 6 602 | 4 897 |
| Balansomslutning | 94 557 | 71 953 | 59 011 | 53 302 | 36 719 | 27 114 | 36 258 | 38 978 |
| Anställda | 158 | 147 | 139 | 81 | 36 | 49 | 154 | 172 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 8 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12* | 2018-06 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 249 428 | 227 909 | 207 591 | 118 867 | 44 300 | 50 173 | 72 079 | 182 041 |
| Personalkostnader | 97 808 | 87 935 | 86 693 | 51 710 | 25 372 | 38 078 | 33 014 | 92 383 |
| Av- och nedskrivningar | 1 961 | 1 768 | 690 | 1 232 | 1 575 | 2 663 | 1 891 | 4 448 |
| Övriga externa kostnader | 64 313 | 63 020 | 53 053 | 28 115 | 11 736 | 16 563 | 18 819 | 38 505 |
| Övriga rörelseposter, netto | −78 037 | −71 059 | −68 462 | −37 707 | −5 615 | −4 139 | −21 832 | −55 797 |
| Rörelseresultat | 7 309 | 4 127 | −1 307 | 103 | 2 | −11 270 | −3 477 | −9 092 |
| Ränteintäkter | 11 | 43 | 21 | — | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 939 | 824 | 289 | 45 | 56 | 51 | 2 | 25 |
| Resultat efter finansiella poster | 16 280 | 3 346 | −1 576 | 66 | −54 | −11 321 | −3 479 | −9 117 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 20 150 | 3 000 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Koncernbidrag | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 12 600 | 0 | 0 |
| Skatt | 1 534 | 2 441 | 10 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Årets resultat | 14 746 | 21 055 | 1 414 | 66 | −54 | 1 279 | −3 479 | −9 117 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12* | 2018-06 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 6 217 | 5 301 | 13 142 | 4 442 | 3 347 | 4 817 | 7 666 | 12 483 |
| Varulager | 4 330 | 3 858 | 3 655 | 2 449 | 1 909 | 1 501 | 2 461 | 2 260 |
| Kortfristiga fordringar | 84 010 | 62 794 | 33 332 | 28 927 | 18 869 | 19 423 | 20 622 | 15 884 |
| Kassa och bank | 0 | 0 | 8 882 | 17 484 | 12 594 | 1 373 | 5 510 | 8 351 |
| Omsättningstillgångar | 88 340 | 66 651 | 45 869 | 48 860 | 33 372 | 22 297 | 28 592 | 26 495 |
| Summa tillgångar | 94 557 | 71 953 | 59 011 | 53 302 | 36 719 | 27 114 | 36 258 | 38 978 |
| Aktiekapital | 144 | 144 | 144 | 144 | 144 | 144 | 7 205 | 7 205 |
| Balanserat resultat | 29 310 | 8 255 | 6 841 | 6 775 | 6 829 | 5 550 | 1 968 | 2 726 |
| Eget kapital | 45 108 | 30 362 | 9 307 | 7 892 | 7 827 | 7 881 | 6 602 | 4 897 |
| Justerat eget kapital | 45 108 | 30 362 | 9 307 | 7 892 | 7 827 | 7 881 | 6 602 | 4 897 |
| Långfristiga skulder | 792 | 3 418 | 8 617 | 0 | 0 | 0 | 0 | 519 |
| Kortfristiga skulder | 48 657 | 38 173 | 41 087 | 45 410 | 28 892 | 19 233 | 29 656 | 33 562 |
| Summa eget kapital och skulder | 94 557 | 71 953 | 59 011 | 53 302 | 36 719 | 27 114 | 36 258 | 38 978 |
| Ställda säkerheter | 5 000 | 5 550 | 5 000 | 5 000 | 5 550 | 5 550 | 5 550 | 3 000 |
* Brutet räkenskapsår — perioden är inte tolv månader.
Verksamhet
Mätt mot de 18 527 bolag som granskas inom samma bransch hamnar Högskolerestauranger AB bland de omsättningsmässigt största sett till omsättning, med 249,4 miljoner kronor för räkenskapsåret 2025. Rörelsemarginalen landade på 2,9 procent — en tunn nivå — medan soliditeten på 47,7 procent får betecknas som god. Jämfört med föregående bokslut växte omsättningen med 9 procent. Arbetsstyrkan uppgick till 158 personer, med säte i Stockholm.
Bolaget ska bedriva verksamhet inom restaurang- och kaféverksamhet samt bedriva därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
- Michael Joachim Bühring (f. 1974) Verkställande direktör
- Thomas Dahlstedt (f. 1974) Styrelseledamot
- Michael Joachim Bühring (f. 1974) Styrelsesuppleant
- Carl Johan Kjellman (f. 1974) Huvudansvarig revisor
- Jenny Abrahamsson (f. 1974) Extern firmatecknare
Koncern
| Moderbolag | Nordrest Holding AB (556943-6560) |
|---|---|
| Koncernmoder | Nordrest Holding AB (556943-6560) |
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 1969-07-02 |
|---|---|
| Adress | Box 6075, 171 06, Solna Besök: Box 6075, Solna |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |
| Telefon | 073-3107935 |