Aktiebolag Mölndal
Hedin Mobility Group AB (publ)
1 002 sökningar
89,6 mdkr
−2,9 %-0,2 %
−0,1 p.e.12,3 %
−0,6 p.e.11 158
−2,4 %Koncernens bokslut
Koncernredovisningen är en egen serie — växla till Aktiebolaget ovan för bolagets egna bokslut.
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 89 630 000 | 92 300 000 | 81 678 000 | 52 721 000 | 28 191 000 | 24 063 914 | 22 301 382 |
| Rörelseresultat | −135 000 | −55 000 | 1 693 000 | 2 496 000 | 1 069 000 | 728 527 | 360 207 |
| Årets resultat | −1 143 000 | −1 157 000 | 820 000 | 1 846 000 | 644 000 | 385 840 | 103 308 |
| Eget kapital | 6 017 000 | 7 319 000 | 8 665 000 | 8 123 000 | 6 032 000 | 1 160 836 | 909 991 |
| Balansomslutning | 49 016 000 | 56 909 000 | 59 934 000 | 47 096 000 | 24 347 000 | 13 540 137 | 14 322 954 |
| Anställda | 11 158 | 11 434 | 9 370 | 6 172 | 3 569 | 2 651 | 2 733 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 7 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 89 630 000 | 92 300 000 | 81 678 000 | 52 721 000 | 28 191 000 | 24 063 914 | 22 301 382 |
| Personalkostnader | 8 530 000 | 8 828 000 | 7 150 000 | 4 547 000 | 2 387 000 | 1 946 209 | 2 022 859 |
| Av- och nedskrivningar | 4 319 000 | 4 654 000 | 4 217 000 | 2 634 000 | 1 493 000 | 1 189 031 | 1 196 118 |
| Övriga externa kostnader | 4 283 000 | 4 827 000 | 3 827 000 | 2 595 000 | 1 325 000 | 1 034 459 | 1 028 048 |
| Övriga rörelseposter, netto | −72 633 000 | −74 046 000 | −64 791 000 | −40 449 000 | −21 917 000 | −19 165 688 | −17 694 150 |
| Rörelseresultat | −135 000 | −55 000 | 1 693 000 | 2 496 000 | 1 069 000 | 728 527 | 360 207 |
| Ränteintäkter | 37 000 | 142 000 | 31 000 | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 1 211 000 | 1 540 000 | 1 281 000 | 517 000 | 268 000 | 225 481 | 237 308 |
| Resultat efter finansiella poster | −1 289 000 | −1 440 000 | 880 000 | 2 194 000 | 839 000 | 511 445 | 147 954 |
| Skatt | −146 000 | −283 000 | 60 000 | 348 000 | 195 000 | 125 605 | 44 646 |
| Årets resultat | −1 143 000 | −1 157 000 | 820 000 | 1 846 000 | 644 000 | 385 840 | 103 308 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 30 357 000 | 33 002 000 | 35 175 000 | 27 633 000 | 15 871 000 | 9 251 841 | 9 510 800 |
| Varulager | 13 618 000 | 17 159 000 | 17 289 000 | 13 647 000 | 4 363 000 | 2 774 823 | 3 089 271 |
| Kortfristiga fordringar | 4 547 000 | 5 883 000 | 6 319 000 | 5 026 000 | 2 300 000 | 1 381 203 | 1 565 554 |
| Kassa och bank | 494 000 | 865 000 | 1 151 000 | 790 000 | 1 813 000 | 132 270 | 157 329 |
| Omsättningstillgångar | 18 659 000 | 23 907 000 | 24 759 000 | 19 463 000 | 8 476 000 | 4 288 296 | 4 812 154 |
| Summa tillgångar | 49 016 000 | 56 909 000 | 59 934 000 | 47 096 000 | 24 347 000 | 13 540 137 | 14 322 954 |
| Aktiekapital | 3 000 | 3 000 | 3 000 | 3 000 | 3 000 | 1 000 | 1 000 |
| Balanserat resultat | 3 057 000 | 4 373 000 | 3 713 000 | 2 174 000 | 1 247 000 | 773 996 | 781 692 |
| Eget kapital | 6 017 000 | 7 319 000 | 8 665 000 | 8 123 000 | 6 032 000 | 1 160 836 | 909 991 |
| Justerat eget kapital | 6 017 000 | 7 319 000 | 8 665 000 | 8 123 000 | 6 032 000 | 1 160 836 | 909 991 |
| Avsättningar | 160 000 | 191 000 | 0 | 0 | 162 000 | 85 817 | 0 |
| Långfristiga skulder | 15 781 000 | 17 923 000 | 21 994 000 | 17 052 000 | 9 915 000 | 7 546 837 | 7 876 863 |
| Kortfristiga skulder | 26 945 000 | 31 372 000 | 29 180 000 | 21 844 000 | 8 212 000 | 4 710 097 | 5 515 063 |
| Summa eget kapital och skulder | 49 016 000 | 56 909 000 | 59 934 000 | 47 096 000 | 24 347 000 | 13 540 137 | 14 322 954 |
| Ställda säkerheter | 9 714 000 | 11 137 000 | 11 610 000 | 10 389 000 | 5 643 000 | 2 382 032 | 2 261 196 |
| Ansvarsförbindelser | 38 000 | 38 000 | 38 000 | 38 000 | 9 000 | 56 232 | 85 783 |
Verksamhet
Ställd bredvid branschens 6 415 granskade bolag ligger Hedin Mobility Group AB (publ) i den övre fjärdedelen räknat på omsättning, med 434 miljoner kronor för räkenskapsåret 2025. Verksamheten bar en negativ rörelsemarginal om -4,1 procent, och soliditeten var god — 44,8 procent. Jämfört med föregående bokslut föll tillbaka omsättningen med 10 procent. Arbetsstyrkan uppgick till 189 personer, med säte i Mölndal.
Bolaget skall driva handels-, fabriks-, garage- och verkstadsrörelse inom motorbranschen jämte annan därmed förenlig verksamhet, samt äga och förvalta fast och lös egendom. Bolaget skall vidare bedriva viss finansieringsverksamhet i form av leasing och kreditförsäljning i samband med avsättning av de varor bolaget normalt utbjuder, dock inte sådan verksamhet som avses i lagen om bank- och finansieringsrörelse (2004:297). Bolaget skall även äga idka handel med värdepapper.
Styrelse & ledning
- Skyddad identitet (f. 1962) Verkställande direktör
- Jan Litborn (f. 1951) Ordförande, Styrelseledamot
- Björn Friedrich Hauber (f. 1970) Styrelseledamot
- Klaus Moth Kibsgaard (f. 1960) Styrelseledamot
- Skyddad identitet (f. 1967) Styrelseledamot
- Skyddad identitet (f. 1990) Styrelseledamot
- Skyddad identitet (f. 1962) Styrelseledamot
- Johan Palmgren (f. 1974) Huvudansvarig revisor
Koncern
| Moderbolag | Hedin Group AB (556702-0655) |
|---|---|
| Koncernmoder | Hedin Group AB (556702-0655) |
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 1957-09-18 |
|---|---|
| Bransch | Verksamheter som utövas av huvudkontor (SNI 70100) |
| Adress | Box 2114, 431 02, Mölndal Besök: Box 2114, Mölndal |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |
| Telefon | 031-7900000 |