Aktiebolag Nordanstig
Hassela Ski Resort AB
143 sökningar
Omsättning 2025
27,7 mkr
−3,3 %Rörelsemarginal
-39,3 %
−12,3 p.e.Soliditet
1,5 %
+0,3 p.e.Anställda
25
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 27 736 | 28 680 | 28 354 | 27 240 | 23 123 |
| Rörelseresultat | −10 895 | −7 730 | −4 566 | −2 305 | −1 496 |
| Årets resultat | 31 | 24 | 24 | 4 | 3 |
| Eget kapital | 247 | 216 | 193 | 169 | 164 |
| Balansomslutning | 16 088 | 17 665 | 13 327 | 14 946 | 12 532 |
| Anställda | 25 | 25 | 23 | 23 | 22 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 27 736 | 28 680 | 28 354 | 27 240 | 23 123 |
| Personalkostnader | 15 468 | 15 058 | 13 546 | 12 412 | 11 969 |
| Av- och nedskrivningar | 448 | 558 | 519 | 524 | 492 |
| Övriga externa kostnader | 19 523 | 17 005 | 16 378 | 14 101 | 11 240 |
| Övriga rörelseposter, netto | −3 192 | −3 789 | −2 477 | −2 508 | −918 |
| Rörelseresultat | −10 895 | −7 730 | −4 566 | −2 305 | −1 496 |
| Ränteintäkter | 58 | 34 | 132 | — | — |
| Räntekostnader | 228 | 142 | 46 | 20 | 5 |
| Resultat efter finansiella poster | −11 065 | −7 837 | −4 479 | −2 270 | −1 500 |
| Koncernbidrag | 11 150 | 7 900 | 4 510 | 2 275 | 1 510 |
| Skatt | 54 | 39 | 7 | 1 | 7 |
| Årets resultat | 31 | 24 | 24 | 4 | 3 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 2 584 | 1 730 | 2 032 | 2 038 | 1 976 |
| Varulager | 796 | 728 | 659 | 801 | 617 |
| Kortfristiga fordringar | 10 369 | 13 130 | 7 750 | 10 010 | 8 065 |
| Kassa och bank | 2 339 | 2 077 | 2 886 | 2 097 | 1 874 |
| Omsättningstillgångar | 13 504 | 15 936 | 11 295 | 12 907 | 10 556 |
| Summa tillgångar | 16 088 | 17 665 | 13 327 | 14 946 | 12 532 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Balanserat resultat | 96 | 72 | 49 | 45 | 41 |
| Eget kapital | 247 | 216 | 193 | 169 | 164 |
| Justerat eget kapital | 247 | 216 | 193 | 169 | 164 |
| Kortfristiga skulder | 15 841 | 17 449 | 13 134 | 14 777 | 12 368 |
| Summa eget kapital och skulder | 16 088 | 17 665 | 13 327 | 14 946 | 12 532 |
Verksamhet
Hassela Ski Resort AB omsatte 27,7 miljoner kronor räkenskapsåret 2025, vilket placerar bolaget i den övre fjärdedelen av branschens 1 666 bolag med bokslut. Verksamheten bar en negativ rörelsemarginal om -39,3 procent, och soliditeten var låg — 1,5 procent. Jämfört med föregående bokslut krympte omsättningen med 3 procent. Arbetsstyrkan uppgick till 25 personer, med säte i Nordanstig.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget ska bedriva rörelse inom restaurang, hotell och skidliftar, uthyrning av lägenheter och stugor samt därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Roger Adolfsen (f. 1964) Ordförande, Styrelseledamot
- Johan Fredrik Thorn (f. 1979) Styrelseledamot
- Kristian Arne Adolfsen (f. 1961) Styrelsesuppleant
Övriga befattningar
- Emil Berglund (f. 1977) Revisor
Koncern
| Moderbolag | Hassela Hotellfastighet AB (556539-2130) |
|---|---|
| Koncernmoder | Bearsons AB (556655-9497) |
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 1994-05-04 |
|---|---|
| Bransch | Hotellverksamhet med restaurangrörelse (SNI 55101) |
| Adress | 820 78, Hassela Besök: Älvåsen, Hassela |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |
| Telefon | 0652-565600 |