Aktiebolag Tanum
Hassela Hotellfastighet AB
125 sökningar
Omsättning 2024
2,7 mkr
−7,2 %Rörelsemarginal
-128,4 %
Soliditet
5,0 %
−5,8 p.e.Anställda
0
Bokslut
| Belopp i tkr | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 2 713 | 2 923 | 2 875 | 2 036 | 3 205 | 3 181 | 3 173 |
| Rörelseresultat | −3 484 | 563 | 1 656 | 1 029 | 732 | 775 | 623 |
| Årets resultat | −39 | 78 | 531 | 155 | 1 | 2 | 0 |
| Eget kapital | 2 846 | 2 885 | 2 808 | 2 276 | 2 121 | 2 120 | 2 118 |
| Balansomslutning | 57 481 | 26 838 | 29 561 | 29 940 | 26 581 | 27 783 | 29 786 |
| Anställda | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 7 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 2 713 | 2 923 | 2 875 | 2 036 | 3 205 | 3 181 | 3 173 |
| Av- och nedskrivningar | 934 | 858 | 887 | 471 | 452 | 513 | 544 |
| Övriga externa kostnader | 6 620 | 1 675 | 1 801 | 1 717 | 2 022 | 2 126 | 2 143 |
| Övriga rörelseposter, netto | 1 357 | 173 | 1 469 | 1 181 | — | 233 | 137 |
| Rörelseresultat | −3 484 | 563 | 1 656 | 1 029 | 732 | 775 | 623 |
| Ränteintäkter | 286 | 0 | 4 | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 2 740 | 1 823 | 1 130 | 869 | 1 011 | 1 126 | 1 019 |
| Resultat efter finansiella poster | −5 939 | 2 153 | 531 | 155 | −279 | −248 | −300 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | −55 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Koncernbidrag | 5 900 | −2 020 | 0 | 0 | 280 | 250 | 300 |
| Årets resultat | −39 | 78 | 531 | 155 | 1 | 2 | 0 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 41 921 | 25 488 | 28 508 | 28 358 | 26 155 | 26 529 | 26 406 |
| Kortfristiga fordringar | 14 953 | 1 242 | 938 | 1 522 | 226 | 1 107 | 3 364 |
| Kassa och bank | 607 | 108 | 115 | 60 | 200 | 147 | 16 |
| Omsättningstillgångar | 15 559 | 1 350 | 1 053 | 1 582 | 426 | 1 254 | 3 380 |
| Summa tillgångar | 57 481 | 26 838 | 29 561 | 29 940 | 26 581 | 27 783 | 29 786 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Balanserat resultat | 2 765 | 2 687 | 2 157 | 2 001 | 2 000 | 1 998 | 1 998 |
| Eget kapital | 2 846 | 2 885 | 2 808 | 2 276 | 2 121 | 2 120 | 2 118 |
| Justerat eget kapital | 3 162 | 3 201 | 3 080 | 2 548 | 2 393 | 2 392 | 2 390 |
| Obeskattade reserver | 398 | 398 | 343 | 343 | 343 | 343 | 343 |
| Långfristiga skulder | 39 200 | 20 000 | 20 000 | 20 000 | 20 000 | 20 000 | 20 000 |
| Kortfristiga skulder | 15 037 | 3 555 | 6 410 | 7 321 | 4 117 | 5 320 | 7 325 |
| Summa eget kapital och skulder | 57 481 | 26 838 | 29 561 | 29 940 | 26 581 | 27 783 | 29 786 |
| Ställda säkerheter | 51 006 | 33 330 | 33 330 | 35 600 | 35 600 | 35 600 | 35 600 |
Verksamhet
Mätt mot de 14 974 bolag som granskas inom samma bransch hamnar Hassela Hotellfastighet AB i den övre halvan sett till omsättning, med 2,7 miljoner kronor för räkenskapsåret 2024. Verksamheten bar en negativ rörelsemarginal om -128,4 procent, och soliditeten var låg — 5,0 procent. Jämfört med föregående bokslut krympte omsättningen med 7 procent. Sätet finns i Tanum.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget skall bedriva förvaltning av fast egendom och värdepapper samt därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Roger Adolfsen (f. 1964) Ordförande, Styrelseledamot
- Johan Fredrik Thorn (f. 1979) Styrelseledamot
- Kristian Arne Adolfsen (f. 1961) Styrelsesuppleant
Övriga befattningar
- Emil Berglund (f. 1977) Revisor
Koncern
| Moderbolag | Norlandia Fastigheter AB (556538-3840) |
|---|---|
| Koncernmoder | Bearsons AB (556655-9497) |
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 1997-03-05 |
|---|---|
| Bransch | Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade, andra lokaler (SNI 68203) |
| Adress | Tanumstrand, 457 95, Grebbestad Besök: Tanumstrand, Grebbestad |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |