Aktiebolag Hammarö
Hammarö Grävtjänst AB
90 sökningar
Omsättning 2024
4,5 mkr
+5,7 %Rörelsemarginal
2,5 %
−9,6 p.e.Soliditet
15,9 %
−5,9 p.e.Anställda
4
+33,3 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 4 524 | 4 281 | 3 086 | 4 111 | 3 673 | 7 276 | 5 225 |
| Rörelseresultat | 113 | 517 | 92 | −255 | −124 | 326 | −475 |
| Årets resultat | 48 | 462 | 39 | −306 | −184 | 260 | −430 |
| Eget kapital | 351 | 303 | −159 | −198 | 107 | 291 | 31 |
| Balansomslutning | 2 201 | 1 384 | 834 | 1 167 | 1 694 | 2 754 | 2 523 |
| Anställda | 4 | 3 | 2 | 2 | 2 | 3 | 3 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 7 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 4 524 | 4 281 | 3 086 | 4 111 | 3 673 | 7 276 | 5 225 |
| Personalkostnader | 2 197 | 1 426 | 1 558 | 1 660 | 1 401 | 2 775 | 1 885 |
| Av- och nedskrivningar | 157 | 91 | 134 | 593 | 593 | 592 | 280 |
| Övriga externa kostnader | 903 | 829 | 736 | 920 | 816 | 1 167 | 1 455 |
| Övriga rörelseposter, netto | −1 154 | −1 418 | −566 | −1 193 | −987 | −2 416 | −2 080 |
| Rörelseresultat | 113 | 517 | 92 | −255 | −124 | 326 | −475 |
| Ränteintäkter | 2 | 1 | 0 | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 67 | 56 | 52 | 51 | 59 | 65 | 64 |
| Resultat efter finansiella poster | 48 | 462 | 39 | −306 | −184 | 260 | −538 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 108 |
| Årets resultat | 48 | 462 | 39 | −306 | −184 | 260 | −430 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 1 537 | 381 | 521 | 609 | 1 202 | 1 789 | 2 252 |
| Varulager | 65 | 65 | 65 | 65 | 65 | 78 | 0 |
| Kortfristiga fordringar | 456 | 715 | 234 | 479 | 413 | 714 | 266 |
| Kassa och bank | 143 | 223 | 14 | 14 | 14 | 172 | 5 |
| Omsättningstillgångar | 664 | 1 004 | 312 | 558 | 492 | 965 | 271 |
| Summa tillgångar | 2 201 | 1 384 | 834 | 1 167 | 1 694 | 2 754 | 2 523 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 253 | −209 | −248 | 58 | 241 | −19 | 411 |
| Eget kapital | 351 | 303 | −159 | −198 | 107 | 291 | 31 |
| Justerat eget kapital | 351 | 303 | −159 | −198 | 107 | 291 | 31 |
| Långfristiga skulder | 1 063 | 341 | 531 | 710 | 1 070 | 894 | 1 193 |
| Kortfristiga skulder | 787 | 740 | 462 | 655 | 517 | 1 569 | 1 299 |
| Summa eget kapital och skulder | 2 201 | 1 384 | 834 | 1 167 | 1 694 | 2 754 | 2 523 |
| Ställda säkerheter | 1 050 | 0 | 1 050 | 1 050 | 1 050 | 1 050 | 1 050 |
Verksamhet
Ställd bredvid branschens 9 487 granskade bolag ligger Hammarö Grävtjänst AB i den övre halvan räknat på omsättning, med 4,5 miljoner kronor för räkenskapsåret 2024. Verksamheten bar en tunn rörelsemarginal om 2,5 procent, och soliditeten var måttlig — 15,9 procent. Jämfört med föregående bokslut växte omsättningen med 6 procent. Arbetsstyrkan uppgick till 4 personer, med säte i Hammarö.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Aktiebolaget ska bedriva verksamhet inom bygg- och anläggningsbranschen jämte därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Ola Daggert (f. 1983) Styrelseledamot
- Linn Daggert (f. 1989) Styrelsesuppleant
Övriga befattningar
- Lars-Jonas Lundquist (f. 1960) Revisor
- Jonas Läckström (f. 1981) Revisorsuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2013-10-22 |
|---|---|
| Bransch | Mark- och grundarbeten (SNI 43120) |
| Adress | Mosserud 705, 663 91, Hammarö Besök: Mosserud 705, Hammarö |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |