Aktiebolag Mark
Hällingsjö Hus AB
354 sökningar
Omsättning 2025
50,4 mkr
−26,8 %Rörelsemarginal
-17,5 %
−19,4 p.e.Soliditet
52,2 %
−14,1 p.e.Anställda
20
+5,3 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 50 424 | 68 890 | 75 994 | 206 102 | 197 973 | 234 583 | 159 729 | 182 974 |
| Rörelseresultat | −8 810 | 1 313 | −10 044 | −3 056 | 147 | 26 228 | 5 962 | −11 470 |
| Årets resultat | −7 000 | 583 | −5 246 | 3 183 | 66 | 14 982 | 5 314 | −1 790 |
| Eget kapital | 9 626 | 19 800 | 19 217 | 29 173 | 29 990 | 34 924 | 19 942 | 19 628 |
| Balansomslutning | 18 439 | 29 854 | 29 881 | 55 452 | 66 328 | 70 106 | 45 601 | 49 091 |
| Anställda | 20 | 19 | 24 | 56 | 61 | 53 | 50 | 53 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 8 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 50 424 | 68 890 | 75 994 | 206 102 | 197 973 | 234 583 | 159 729 | 182 974 |
| Personalkostnader | 12 625 | 11 951 | 16 561 | 37 388 | 38 833 | 32 541 | 30 422 | 30 944 |
| Av- och nedskrivningar | 686 | 878 | 1 382 | 1 412 | 1 327 | 876 | 722 | 793 |
| Övriga externa kostnader | 7 359 | 7 303 | 9 597 | 11 179 | 11 726 | 20 143 | 13 927 | 14 299 |
| Övriga rörelseposter, netto | −38 564 | −47 445 | −58 498 | −159 179 | −145 940 | −154 795 | −108 696 | −148 408 |
| Rörelseresultat | −8 810 | 1 313 | −10 044 | −3 056 | 147 | 26 228 | 5 962 | −11 470 |
| Ränteintäkter | 111 | 236 | 452 | — | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 68 | 1 | 5 | 10 | 1 | 77 | 130 | 285 |
| Resultat efter finansiella poster | −8 767 | 617 | −8 701 | −387 | 154 | 26 284 | 6 600 | −9 015 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 0 | 3 245 | 3 824 | 0 | −6 919 | 0 | 6 026 |
| Koncernbidrag | 1 663 | 0 | 0 | 0 | −53 | −300 | 0 | 0 |
| Skatt | −104 | 34 | −209 | 254 | 35 | 4 082 | 1 286 | −1 199 |
| Årets resultat | −7 000 | 583 | −5 246 | 3 183 | 66 | 14 982 | 5 314 | −1 790 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 8 502 | 10 760 | 6 824 | 6 958 | 15 095 | 12 570 | 8 325 | 8 191 |
| Varulager | 373 | 3 462 | 1 470 | 3 341 | 5 561 | 4 345 | 4 451 | 4 987 |
| Kortfristiga fordringar | 9 040 | 11 091 | 12 354 | 38 404 | 31 451 | 36 526 | 30 299 | 35 777 |
| Kassa och bank | 524 | 4 541 | 9 233 | 6 749 | 14 220 | 16 665 | 2 526 | 138 |
| Omsättningstillgångar | 9 937 | 19 093 | 23 057 | 48 494 | 51 233 | 57 536 | 37 276 | 40 901 |
| Summa tillgångar | 18 439 | 29 854 | 29 881 | 55 452 | 66 328 | 70 106 | 45 601 | 49 091 |
| Aktiekapital | 500 | 500 | 500 | 500 | 500 | 500 | 500 | 500 |
| Balanserat resultat | 16 106 | 18 697 | 23 943 | 25 470 | 29 404 | 19 422 | 14 108 | 20 898 |
| Eget kapital | 9 626 | 19 800 | 19 217 | 29 173 | 29 990 | 34 924 | 19 942 | 19 628 |
| Justerat eget kapital | 9 626 | 19 800 | 19 217 | 31 631 | 35 484 | 40 418 | 19 942 | 19 628 |
| Obeskattade reserver | 0 | 0 | 0 | 3 096 | 6 919 | 6 919 | 0 | 0 |
| Avsättningar | 1 000 | 787 | 953 | 1 040 | 1 821 | 1 783 | 0 | 0 |
| Långfristiga skulder | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 41 | 4 677 | 4 910 |
| Kortfristiga skulder | 7 813 | 9 267 | 9 711 | 22 143 | 27 598 | 26 439 | 20 982 | 24 553 |
| Summa eget kapital och skulder | 18 439 | 29 854 | 29 881 | 55 452 | 66 328 | 70 106 | 45 601 | 49 091 |
| Ställda säkerheter | 14 500 | 14 500 | 14 500 | 14 500 | 14 500 | 14 677 | 14 858 | 15 215 |
| Ansvarsförbindelser | 1 750 | 1 750 | 2 500 | 2 500 | 2 500 | 16 470 | 8 000 | 8 000 |
Verksamhet
Ställd bredvid branschens 373 granskade bolag ligger Hällingsjö Hus AB bland de omsättningsmässigt största räknat på omsättning, med 50,4 miljoner kronor för räkenskapsåret 2025. Verksamheten bar en negativ rörelsemarginal om -17,5 procent, och soliditeten var hög — 52,2 procent. Jämfört med föregående bokslut krympte omsättningen med 27 procent. Arbetsstyrkan uppgick till 20 personer, med säte i Mark.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget skall bedriva försäljning av byggelement och byggvaror samt bedriva därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Exekutiva befattningar
- Conny Karlsson (f. 1964) Verkställande direktör
Styrelse
- Johan Ehk (f. 1971) Ordförande, Styrelseledamot
- Conny Karlsson (f. 1964) Styrelseledamot
- Sofia Regestad (f. 1992) Styrelsesuppleant
Övriga befattningar
- Magnus Fjellman (f. 1978) Huvudansvarig revisor
Koncern
| Moderbolag | HH 8 Intressenter AB (559068-6043) |
|---|---|
| Koncernmoder | Hammarviken Företagsutveckling AB (556520-2685) |
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2004-05-25 |
|---|---|
| Bransch | Tillverkning av monteringsfärdiga trähus (SNI 16231) |
| Adress | Katrineforsliden 25, 438 96, Hällingsjö Besök: Katrineforsliden 25, Hällingsjö |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |
| Telefon | 070-7990663 |