starkabolag.se

Ranking · bokslutsåret 2025

Så rankar Hacksta Logistik i Västerås AB

Placeringar på tio nyckeltal mot branschen, länet och hela Sverige. Jämförelsen omfattar bolag med minst tre miljoner i nettoomsättning, minst tre anställda och minst 100 000 kr i eget kapital de två senaste åren — samma kvalificering som topplistorna.

Mot branschen

Hacksta Logistik i Västerås AB ökade omsättningen med 15 procent senaste året. Medianen bland branschens 252 jämförbara bolag är 2 procent.

Rörelsemarginalen är 12,8 procent, mot branschmedianens 2,8 procent.

Soliditeten ligger på 63,8 procent — branschens median är 38,2 procent.

Bolaget har 42 anställda; medianbolaget i branschen har 9.

Branschen: Annan stödverksamhet avseende transport

Nyckeltal2025PlaceringAntal bolagBättre än
Värde 34 213 84 %
Värdeförändring +97,0 % 21 213 90 %
Tillväxt i omsättning +15,0 % 38 251 85 %
Rörelsemarginal 12,8 % 34 252 87 %
Avkastning på eget kapital 26,7 % 72 252 71 %
Soliditet 63,8 % 38 250 85 %
Nettoomsättning per anställd 1 331 tkr 208 252 17 %
Rörelseresultat per anställd 170 tkr 109 252 57 %
Nettoomsättning 55 889 tkr 114 252 55 %
Rörelseresultat 7 153 tkr 53 252 79 %
Antal anställda 42 34 252 87 %

Västmanlands län

Nyckeltal2025PlaceringAntal bolagBättre än
Värde 132 1 794 93 %
Värdeförändring +97,0 % 169 1 767 90 %
Tillväxt i omsättning +15,0 % 479 2 014 76 %
Rörelsemarginal 12,8 % 456 2 014 77 %
Avkastning på eget kapital 26,7 % 610 2 015 70 %
Soliditet 63,8 % 488 2 007 76 %
Nettoomsättning per anställd 1 331 tkr 1 447 2 015 28 %
Rörelseresultat per anställd 170 tkr 704 2 015 65 %
Nettoomsättning 55 889 tkr 341 2 015 83 %
Rörelseresultat 7 153 tkr 181 2 015 91 %
Antal anställda 42 161 2 015 92 %

Sverige

Nyckeltal2025PlaceringAntal bolagBättre än
Värde 8 071 78 068 90 %
Värdeförändring +97,0 % 7 157 76 955 91 %
Tillväxt i omsättning +15,0 % 20 649 87 561 76 %
Rörelsemarginal 12,8 % 19 231 87 479 78 %
Avkastning på eget kapital 26,7 % 27 220 87 581 69 %
Soliditet 63,8 % 21 682 87 385 75 %
Nettoomsättning per anställd 1 331 tkr 64 249 87 582 27 %
Rörelseresultat per anställd 170 tkr 32 995 87 582 62 %
Nettoomsättning 55 889 tkr 17 973 87 582 79 %
Rörelseresultat 7 153 tkr 10 357 87 582 88 %
Antal anställda 42 8 424 87 582 90 %

Stark placering? Visa den på er egen webbplats — .

← Tillbaka till Hacksta Logistik i Västerås AB

Företagsvärdering

Vad är Hacksta Logistik i Västerås AB värt?

En komplett, oberoende företagsvärdering av Hacksta Logistik i Västerås AB, samma underlag som används vid försäljning, köp och företagsutveckling. Utförs av Bisdata AB.

Provexemplar, omslagProvexemplar, sammanfattningProvexemplar, värdets komponenterProvexemplar, historisk utvecklingProvexemplar, branschjämförelseProvexemplar, resultaträkning
Er rapport, upprättad av Bisdatas analytiker, här som demoexemplar 1 / 6

Digitalt inom en arbetsdag · tryckt rapport per post

Ex. moms. Fakturan skickas till fakturaadressen. Värderingen utförs av Bisdata AB.

Certifikat

Visa styrkan på er egen webbplats

Certifikatet med er Värderating läggs på er webbplats med en färdig inbäddningskod, klart på en minut. Det är levande: visar alltid er aktuella rating och länkar till er sida på starkabolag.se.

Hacksta Logistik i Västerås AB

Moms 25 % läggs till i kassan. Kortbetalningen sker säkert hos Stripe.