Aktiebolag Västerås
Hacksta Logistik i Västerås AB
64 sökningar
55,9 mkr
+15,0 %12,8 %
−7,0 p.e.40,8 %
+3,3 p.e.42
+44,8 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 55 889 | 48 591 | 41 940 | 32 315 | 15 389 |
| Rörelseresultat | 7 153 | 9 627 | 8 069 | 8 760 | 2 762 |
| Årets resultat | 4 626 | 6 511 | 5 015 | 5 061 | 1 386 |
| Eget kapital | 11 044 | 8 419 | 6 907 | 5 092 | 1 411 |
| Balansomslutning | 27 100 | 22 471 | 19 396 | 13 693 | 5 830 |
| Anställda | 42 | 29 | 26 | 23 | 18 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-03 | 2024-03 | 2023-03 | 2022-03 | 2021-03* |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 55 889 | 48 591 | 41 940 | 32 315 | 15 389 |
| Personalkostnader | 28 071 | 18 953 | 15 426 | 10 065 | 5 801 |
| Av- och nedskrivningar | 965 | 754 | 717 | 353 | 77 |
| Övriga externa kostnader | 3 006 | 2 034 | 1 228 | 668 | 366 |
| Övriga rörelseposter, netto | −16 694 | −17 223 | −16 500 | −12 469 | −6 383 |
| Rörelseresultat | 7 153 | 9 627 | 8 069 | 8 760 | 2 762 |
| Ränteintäkter | 83 | 68 | 4 | — | — |
| Räntekostnader | 47 | 38 | 4 | 1 | 6 |
| Resultat efter finansiella poster | 7 189 | 9 657 | 8 068 | 8 758 | 2 756 |
| Bokslutsdispositioner | −1 303 | −1 401 | −1 804 | −2 381 | −988 |
| Skatt | 1 261 | 1 745 | 1 249 | 1 316 | 382 |
| Årets resultat | 4 626 | 6 511 | 5 015 | 5 061 | 1 386 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-03 | 2024-03 | 2023-03 | 2022-03 | 2021-03* |
|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 9 603 | 5 772 | 6 496 | 3 040 | 1 468 |
| Kortfristiga fordringar | 10 882 | 7 256 | 4 459 | 3 855 | 1 566 |
| Kassa och bank | 6 615 | 9 443 | 8 441 | 6 798 | 2 797 |
| Omsättningstillgångar | 17 497 | 16 699 | 12 900 | 10 654 | 4 362 |
| Summa tillgångar | 27 100 | 22 471 | 19 396 | 13 693 | 5 830 |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Balanserat resultat | 6 394 | 1 883 | 1 867 | 6 | 0 |
| Eget kapital | 11 044 | 8 419 | 6 907 | 5 092 | 1 411 |
| Justerat eget kapital | 17 298 | 13 639 | 11 014 | 7 767 | 2 195 |
| Obeskattade reserver | 7 877 | 6 574 | 5 173 | 3 369 | 988 |
| Kortfristiga skulder | 8 179 | 7 478 | 7 316 | 5 232 | 3 431 |
| Summa eget kapital och skulder | 27 100 | 22 471 | 19 396 | 13 693 | 5 830 |
| Ställda säkerheter | 1 518 | 1 175 | 1 175 | 0 | 0 |
* Brutet räkenskapsår — perioden är inte tolv månader.
Verksamhet
Mätt mot de 838 bolag som granskas inom samma bransch hamnar Hacksta Logistik i Västerås AB bland de omsättningsmässigt största sett till omsättning, med 55,9 miljoner kronor för räkenskapsåret 2025. Verksamheten bar en god rörelsemarginal om 12,8 procent, och soliditeten var god — 40,8 procent. Jämfört med föregående bokslut steg omsättningen med 15 procent. Bolaget sysselsatte 42 personer och har sitt säte i Västerås.
Att driva en bemanningsverksamhet och uthyrning av personal inom transportbranschen.
Styrelse & ledning
- Bayar Mawlud Ahmad Ahmad (f. 1985) Ordförande, Styrelseledamot
- Micke Rashid (f. 1961) Styrelseledamot
- Halat Hatam Jomaa Salih (f. 1985) Styrelsesuppleant
- Caroline Svartström (f. 1986) Revisor
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2020-03-25 |
|---|---|
| Bransch | Annan stödverksamhet avseende transport (SNI 52260) |
| Adress | Saltängsvägen 34, 721 32, Västerås Besök: Saltängsvägen 34, Västerås |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |