Aktiebolag Stockholm
Hacksaw AB
75 sökningar
Omsättning 2024
0 tkr
Rörelsemarginal
–
Soliditet
99,1 %
−0,7 p.e.Anställda
9
Bokslut
| Belopp i tkr | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Rörelseresultat | −23 939 | −760 | −319 | −98 | −77 | −31 | −34 |
| Årets resultat | 1 098 015 | 481 601 | 156 169 | 19 | −685 | −30 | −34 |
| Eget kapital | 1 099 616 | 520 556 | 156 413 | 74 324 | 26 796 | 7 892 | 2 746 |
| Balansomslutning | 1 109 827 | 521 711 | 198 114 | 74 374 | 26 840 | 16 106 | 11 061 |
| Anställda | 9 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 7 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Personalkostnader | 15 156 | 15 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 18 111 | 869 | 319 | 98 | 77 | 31 | 34 |
| Rörelseresultat | −23 939 | −760 | −319 | −98 | −77 | −31 | −34 |
| Ränteintäkter | 22 979 | 3 270 | 2 251 | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 19 684 | 0 | 0 | 0 | 608 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 1 094 289 | 482 117 | 192 181 | 19 | −685 | −30 | −34 |
| Koncernbidrag | 3 800 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Skatt | 73 | 517 | 36 012 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Årets resultat | 1 098 015 | 481 601 | 156 169 | 19 | −685 | −30 | −34 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 65 905 | 65 903 | 65 892 | 65 892 | 24 319 | 13 312 | 4 104 |
| Kortfristiga fordringar | 1 028 115 | 46 081 | 7 | 0 | 2 270 | 481 | 480 |
| Kassa och bank | 15 807 | 409 727 | 132 215 | 8 483 | 251 | 2 313 | 6 477 |
| Omsättningstillgångar | 1 043 922 | 455 808 | 132 222 | 8 483 | 2 521 | 2 794 | 6 957 |
| Summa tillgångar | 1 109 827 | 521 711 | 198 114 | 74 374 | 26 840 | 16 106 | 11 061 |
| Aktiekapital | 245 | 243 | 232 | 232 | 114 | 104 | 104 |
| Balanserat resultat | −69 092 | −30 693 | −66 650 | 7 411 | 8 096 | −34 | 0 |
| Eget kapital | 1 099 616 | 520 556 | 156 413 | 74 324 | 26 796 | 7 892 | 2 746 |
| Justerat eget kapital | 1 099 616 | 520 556 | 156 413 | 74 324 | 26 796 | 7 892 | 2 746 |
| Långfristiga skulder | 0 | 0 | 22 | 22 | 31 | 8 191 | 8 315 |
| Kortfristiga skulder | 10 211 | 1 155 | 41 679 | 28 | 13 | 23 | 0 |
| Summa eget kapital och skulder | 1 109 827 | 521 711 | 198 114 | 74 374 | 26 840 | 16 106 | 11 061 |
* Brutet räkenskapsår — perioden är inte tolv månader.
Verksamhet
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget har till föremål för sin verksamhet att, direkt eller indirekt, äga, investera och förvalta aktier och andelar i bolag samt tillhandahålla administrativa tjänster till dotterbolag och bedriva därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Exekutiva befattningar
- Ana Vrabic Verdir (f. 1992) Verkställande direktör
Styrelse
- Patrick Svensk (f. 1966) Ordförande, Styrelseledamot
- Noah Gottdiener (f. 1956) Styrelseledamot
- Fréderic Henri Louis Herz (f. 1997) Styrelseledamot
- Arian Sebghati Sparrfelt (f. 1986) Styrelseledamot
- Ana Vrabic Verdir (f. 1992) Styrelseledamot
Övriga befattningar
- Nicklas Kullberg (f. 1970) Huvudansvarig revisor
Koncern
| Koncernmoder | Hacksaw AB (559133-3793) |
|---|
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2017-11-13 |
|---|---|
| Bransch | Konsultverksamhet avseende företags organisation (SNI 70200) |
| Adress | Mailbox 692, 114 11, Stockholm Besök: Mailbox 692, Stockholm |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |