Aktiebolag Stockholm
Gruppo Di Luca AB
172 sökningar
Omsättning 2025
10,4 mkr
+26,2 %Rörelsemarginal
-20,0 %
−0,5 p.e.Soliditet
81,7 %
+1,4 p.e.Anställda
3
−40,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 10 400 | 8 241 | 4 644 | 3 872 | 3 927 |
| Rörelseresultat | −2 079 | −1 610 | −3 291 | −6 041 | −4 684 |
| Årets resultat | 6 939 | 7 774 | 7 454 | 10 442 | 50 498 |
| Eget kapital | 129 429 | 122 490 | 124 716 | 117 262 | 106 820 |
| Balansomslutning | 158 348 | 152 496 | 147 409 | 140 811 | 124 779 |
| Anställda | 3 | 5 | 5 | 5 | 5 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 10 400 | 8 241 | 4 644 | 3 872 | 3 927 |
| Personalkostnader | 9 921 | 7 600 | 5 875 | 8 979 | 7 024 |
| Av- och nedskrivningar | 359 | 173 | 173 | 173 | 173 |
| Övriga externa kostnader | 9 422 | 9 786 | 7 762 | 6 928 | 7 730 |
| Övriga rörelseposter, netto | 7 223 | 7 708 | 5 875 | 6 167 | 6 316 |
| Rörelseresultat | −2 079 | −1 610 | −3 291 | −6 041 | −4 684 |
| Ränteintäkter | 1 422 | 2 111 | 1 822 | — | — |
| Räntekostnader | 416 | 1 | 0 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 6 717 | 7 880 | 5 091 | 10 442 | 50 716 |
| Koncernbidrag | 0 | 0 | −1 000 | 0 | −218 |
| Skatt | −222 | 106 | −3 363 | 0 | 0 |
| Årets resultat | 6 939 | 7 774 | 7 454 | 10 442 | 50 498 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 69 791 | 68 998 | 69 277 | 67 088 | 50 061 |
| Kortfristiga fordringar | 7 307 | 7 962 | 4 749 | 24 312 | 52 454 |
| Kassa och bank | 81 250 | 75 536 | 73 383 | 49 411 | 22 264 |
| Omsättningstillgångar | 88 557 | 83 498 | 78 132 | 73 723 | 74 718 |
| Summa tillgångar | 158 348 | 152 496 | 147 409 | 140 811 | 124 779 |
| Aktiekapital | 120 | 120 | 120 | 120 | 120 |
| Balanserat resultat | 122 346 | 114 572 | 117 118 | 106 676 | 56 178 |
| Eget kapital | 129 429 | 122 490 | 124 716 | 117 262 | 106 820 |
| Justerat eget kapital | 129 429 | 122 490 | 124 716 | 117 262 | 106 820 |
| Långfristiga skulder | 22 523 | 24 107 | 14 107 | 16 257 | 16 639 |
| Kortfristiga skulder | 6 396 | 5 899 | 8 586 | 7 292 | 1 320 |
| Summa eget kapital och skulder | 158 348 | 152 496 | 147 409 | 140 811 | 124 779 |
| Ställda säkerheter | 0 | 0 | 0 | 0 | 8 400 |
| Ansvarsförbindelser | 0 | 0 | 12 600 | 12 600 | 0 |
Verksamhet
Räkenskapsåret 2025 omsatte Gruppo Di Luca AB 10,4 miljoner kronor — mer än branschens typiska bolag, vars omsättning ligger kring 485 tusen kronor. Rörelsemarginalen landade på -20,0 procent — en negativ nivå — medan soliditeten på 81,7 procent får betecknas som hög. Jämfört med föregående bokslut steg omsättningen med 26 procent. Bolaget sysselsatte 3 personer och har sitt säte i Stockholm.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget skall bedriva agenturverksamhet och marknadsföring inom livsmedelsindustrin, bedriva import, export och försäljning i anslutning därtill, handel med och förvaltning av fast egendom, handel med värdepapper samt därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Exekutiva befattningar
- Christian Di Luca (f. 1972) Verkställande direktör
Styrelse
- Fernando Di Luca (f. 1936) Ordförande, Styrelseledamot
- Gabriella Di Luca (f. 1969) Styrelseledamot
- Christian Di Luca (f. 1972) Styrelseledamot
Övriga befattningar
- Eva Christina Kallin Sharpe (f. 1975) Revisor
- Caroline Ljungberg (f. 1976) Revisor
Koncern
| Koncernmoder | Gruppo Di Luca AB (556609-7589) |
|---|
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2001-05-11 |
|---|---|
| Bransch | Provisionshandel med livsmedel, drycker och tobak (SNI 46170) |
| Adress | Alsnögatan 11, 116 41, Stockholm Besök: Alsnögatan 11, Stockholm |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |