Aktiebolag Stockholm
Green S AB
236 sökningar
Omsättning 2024
10,1 mkr
−8,6 %Rörelsemarginal
-113,7 %
−82,4 p.e.Soliditet
39,6 %
−18,5 p.e.Anställda
0
Bokslut
| Belopp i tkr | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 10 087 | 11 031 | 6 416 | 5 488 | 6 259 |
| Rörelseresultat | −11 472 | −3 453 | −64 | −4 004 | −157 |
| Årets resultat | −156 205 | −15 698 | −24 652 | −23 449 | −158 |
| Eget kapital | 1 701 216 | 1 559 655 | 410 952 | 129 347 | 148 796 |
| Balansomslutning | 4 293 122 | 2 682 228 | 1 783 425 | 145 334 | 423 243 |
| Anställda | 0 | 0 | 4 | 0 | 0 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 10 087 | 11 031 | 6 416 | 5 488 | 6 259 |
| Personalkostnader | 0 | 0 | 0 | 6 | 1 |
| Övriga externa kostnader | 0 | 19 | 54 | 0 | 7 438 |
| Övriga rörelseposter, netto | −21 559 | −14 465 | −6 426 | −9 486 | 1 023 |
| Rörelseresultat | −11 472 | −3 453 | −64 | −4 004 | −157 |
| Ränteintäkter | 52 602 | 62 039 | 7 889 | — | — |
| Räntekostnader | 184 799 | 36 105 | 15 913 | 0 | 1 |
| Resultat efter finansiella poster | −143 669 | 22 481 | −8 088 | −3 763 | −158 |
| Bokslutsdispositioner | −18 980 | −47 247 | 0 | 0 | 0 |
| Koncernbidrag | 0 | 0 | −29 145 | −19 685 | 0 |
| Skatt | −6 443 | −9 068 | −12 581 | 0 | 0 |
| Årets resultat | −156 205 | −15 698 | −24 652 | −23 449 | −158 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 1 163 077 | 1 020 611 | 984 017 | 142 850 | 140 800 |
| Kortfristiga fordringar | 3 052 587 | 1 638 506 | 768 652 | 1 031 | 282 058 |
| Kassa och bank | 77 458 | 23 111 | 30 756 | 1 453 | 385 |
| Omsättningstillgångar | 3 130 045 | 1 661 618 | 799 407 | 2 484 | 282 443 |
| Summa tillgångar | 4 293 122 | 2 682 228 | 1 783 425 | 145 334 | 423 243 |
| Aktiekapital | 500 | 500 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | −65 503 | −49 805 | −330 962 | −1 254 | 148 904 |
| Eget kapital | 1 701 216 | 1 559 655 | 410 952 | 129 347 | 148 796 |
| Justerat eget kapital | 1 701 216 | 1 559 655 | 410 952 | 129 347 | 148 796 |
| Långfristiga skulder | 2 564 677 | 1 111 178 | 1 164 470 | 0 | 0 |
| Kortfristiga skulder | 27 229 | 11 395 | 208 003 | 15 987 | 274 447 |
| Summa eget kapital och skulder | 4 293 122 | 2 682 228 | 1 783 425 | 145 334 | 423 243 |
Verksamhet
Räkenskapsåret 2024 omsatte Green S AB 10,1 miljoner kronor — mer än branschens typiska bolag, vars omsättning ligger kring 201 tusen kronor. Rörelsemarginalen landade på -113,7 procent — en negativ nivå — medan soliditeten på 39,6 procent får betecknas som god. Jämfört med föregående bokslut föll tillbaka omsättningen med 9 procent. Bolaget hör hemma i Stockholm.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget har till föremål för sin verksamhet att investera i fast egendom, direkt eller indirekt bedriva uthyrning av fastigheter och del av fastigheter, bedriva fastighetsanskaffnings-, fastighetsförvaltnings-, och fastighetsförmedlingsverksamhet, bedriva fastighetskonsultation, bedriva konsultation avseende affärs- och företagsutveckling, bedriva handel med värdepapper samt med ovanstående verksamheter förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Oscar Thøger Maltesen (f. 1993) Ordförande, Styrelseledamot
- Mario Guido Pello (f. 1978) Styrelseledamot
- Tamás Bényi (f. 1985) Styrelseledamot
Övriga befattningar
- Stefan Nilsson (f. 1967) Extern VD
- Johan Rippe (f. 1968) Huvudansvarig revisor
Koncern
| Moderbolag | T-C Storage HoldCo AB (559324-6720) |
|---|---|
| Koncernmoder | T-C STORAGE PORTFOLIO S.À.R.L. |
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2017-12-22 |
|---|---|
| Bransch | Konsultverksamhet avseende företags organisation (SNI 70200) |
| Adress | Vretensborgsvägen 24, 126 30, Hägersten Besök: Vretensborgsvägen 24, Hägersten |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |