Aktiebolag Luleå
Gestamp Sweden AB
333 sökningar
Omsättning 2024
6,1 mkr
+2,8 %Rörelsemarginal
-15,8 %
−10,6 p.e.Soliditet
46,1 %
−34,2 p.e.Anställda
4
−33,3 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 6 084 | 5 919 | 5 900 | 6 063 | 2 982 |
| Rörelseresultat | −959 | −308 | −686 | −259 | −443 |
| Årets resultat | 689 493 | 150 020 | 723 076 | 909 624 | −995 133 |
| Eget kapital | 711 514 | 10 509 328 | 10 359 307 | 9 636 231 | 8 726 607 |
| Balansomslutning | 1 543 904 | 13 082 591 | 11 762 825 | 10 178 847 | 9 356 964 |
| Anställda | 4 | 6 | 6 | 6 | 6 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 6 084 | 5 919 | 5 900 | 6 063 | 2 982 |
| Personalkostnader | 5 435 | 5 416 | 5 692 | 5 481 | 2 716 |
| Övriga externa kostnader | 1 608 | 811 | 894 | 841 | 709 |
| Rörelseresultat | −959 | −308 | −686 | −259 | −443 |
| Ränteintäkter | 996 555 | 855 623 | 1 611 288 | — | — |
| Räntekostnader | 92 014 | 484 371 | 73 027 | 35 462 | 1 250 352 |
| Resultat efter finansiella poster | 903 581 | 370 944 | 1 537 575 | 909 624 | −995 133 |
| Koncernbidrag | −43 000 | −182 000 | −814 499 | 0 | 0 |
| Skatt | 171 088 | 38 924 | 0 | 0 | 0 |
| Årets resultat | 689 493 | 150 020 | 723 076 | 909 624 | −995 133 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 1 484 653 | 10 665 946 | 10 971 892 | 9 542 377 | 6 744 144 |
| Kortfristiga fordringar | 56 943 | 2 118 763 | 648 649 | 589 932 | 2 605 943 |
| Kassa och bank | 2 308 | 297 882 | 142 284 | 46 538 | 6 877 |
| Omsättningstillgångar | 59 251 | 2 416 645 | 790 933 | 636 470 | 2 612 820 |
| Summa tillgångar | 1 543 904 | 13 082 591 | 11 762 825 | 10 178 847 | 9 356 964 |
| Aktiekapital | 22 000 | 22 000 | 22 000 | 22 000 | 431 |
| Balanserat resultat | 1 | 11 726 | −711 351 | −1 620 975 | −625 842 |
| Eget kapital | 711 514 | 10 509 328 | 10 359 307 | 9 636 231 | 8 726 607 |
| Justerat eget kapital | 711 514 | 10 509 328 | 10 359 307 | 9 636 231 | 8 726 607 |
| Långfristiga skulder | 0 | 247 653 | 248 162 | 228 892 | 223 389 |
| Kortfristiga skulder | 832 390 | 2 325 610 | 1 155 356 | 313 724 | 406 968 |
| Summa eget kapital och skulder | 1 543 904 | 13 082 591 | 11 762 825 | 10 178 847 | 9 356 964 |
| Ansvarsförbindelser | 21 771 150 | 21 161 250 | 20 070 863 | 18 621 093 | 25 387 000 |
Verksamhet
Räkenskapsåret 2024 omsatte Gestamp Sweden AB 6,1 miljoner kronor — mer än branschens typiska bolag, vars omsättning ligger kring 472 tusen kronor. Verksamheten bar en negativ rörelsemarginal om -15,8 procent, och soliditeten var god — 46,1 procent. Jämfört med föregående bokslut steg omsättningen med 3 procent. Bolaget sysselsatte 4 personer och har sitt säte i Luleå.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget har till föremål för sin verksamhet att äga och förvalta aktier samt idka annan därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Francisco Jose Riberas Mera (f. 1964) Styrelseledamot
- David Vazquez Pascual (f. 1964) Styrelsesuppleant
Övriga befattningar
- Elena Torregrosa Blanchart (f. 1981) Extern firmatecknare
- Alexandra Olsson (f. 1990) Huvudansvarig revisor
- Carlos Luis Saez Ortiz (f. 1972) Extern firmatecknare
- Johan Balck (f. 1961) Delgivningsbar person
Koncern
| Moderbolag | GESTAMP BIZKAIA SA |
|---|---|
| Koncernmoder | GESTAMP BIZKAIA SA |
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2004-10-05 |
|---|---|
| Bransch | Redovisning och bokföring, skatterådgivning (SNI 69201) |
| Adress | Box 828, 971 25, Luleå Besök: Box 828, Luleå |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |