Ranking · bokslutsåret 2025
Så rankar GD-Oljor AB
Placeringar på tio nyckeltal mot branschen, länet och hela Sverige. Jämförelsen omfattar bolag med minst tre miljoner i nettoomsättning, minst tre anställda och minst 100 000 kr i eget kapital de två senaste åren — samma kvalificering som topplistorna.
Mot branschen
GD-Oljor AB minskade omsättningen med 13 procent senaste året. Medianen bland branschens 103 jämförbara bolag är -6 procent.
Rörelsemarginalen är 1,2 procent, mot branschmedianens 2,8 procent.
Soliditeten ligger på 38,9 procent — branschens median är 51,2 procent.
Bolaget har 3 anställda; medianbolaget i branschen har 8.
Branschen: Partihandel med bränslen
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 78 | 94 | 17 % | |
| Värdeförändring | +37,0 % | 14 | 92 | 85 % |
| Tillväxt i omsättning | −12,8 % | 72 | 103 | 30 % |
| Rörelsemarginal | 1,2 % | 81 | 102 | 21 % |
| Avkastning på eget kapital | 14,6 % | 46 | 103 | 55 % |
| Soliditet | 38,9 % | 73 | 103 | 29 % |
| Nettoomsättning per anställd | 45 581 tkr | 28 | 103 | 73 % |
| Rörelseresultat per anställd | 542 tkr | 56 | 103 | 46 % |
| Nettoomsättning | 136 742 tkr | 54 | 103 | 48 % |
| Rörelseresultat | 1 625 tkr | 75 | 103 | 27 % |
| Antal anställda | 3 | 94 | 103 | 9 % |
Dalarnas län
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 996 | 2 132 | 53 % | |
| Värdeförändring | +37,0 % | 589 | 2 102 | 72 % |
| Tillväxt i omsättning | −12,8 % | 2 025 | 2 340 | 13 % |
| Rörelsemarginal | 1,2 % | 1 760 | 2 339 | 25 % |
| Avkastning på eget kapital | 14,6 % | 1 148 | 2 340 | 51 % |
| Soliditet | 38,9 % | 1 374 | 2 335 | 41 % |
| Nettoomsättning per anställd | 45 581 tkr | 5 | 2 340 | 100 % |
| Rörelseresultat per anställd | 542 tkr | 203 | 2 340 | 91 % |
| Nettoomsättning | 136 742 tkr | 164 | 2 340 | 93 % |
| Rörelseresultat | 1 625 tkr | 775 | 2 340 | 67 % |
| Antal anställda | 3 | 2 031 | 2 340 | 13 % |
Sverige
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 39 952 | 78 066 | 49 % | |
| Värdeförändring | +37,0 % | 19 879 | 76 952 | 74 % |
| Tillväxt i omsättning | −12,8 % | 73 979 | 87 565 | 16 % |
| Rörelsemarginal | 1,2 % | 63 813 | 87 484 | 27 % |
| Avkastning på eget kapital | 14,6 % | 42 366 | 87 585 | 52 % |
| Soliditet | 38,9 % | 52 649 | 87 398 | 40 % |
| Nettoomsättning per anställd | 45 581 tkr | 349 | 87 586 | 100 % |
| Rörelseresultat per anställd | 542 tkr | 9 738 | 87 586 | 89 % |
| Nettoomsättning | 136 742 tkr | 8 602 | 87 586 | 90 % |
| Rörelseresultat | 1 625 tkr | 31 401 | 87 586 | 64 % |
| Antal anställda | 3 | 76 677 | 87 586 | 12 % |
Stark placering? Visa den på er egen webbplats — .