Aktiebolag Falun
GD-Oljor AB
297 sökningar
Omsättning 2025
136,7 mkr
−12,8 %Rörelsemarginal
1,2 %
+1,2 p.e.Soliditet
38,9 %
−5,9 p.e.Anställda
3
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025-10 | 2024-10 | 2023-10 | 2022-10 | 2021-10 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 136 742 | 156 748 | 199 941 | 208 802 | 133 410 |
| Rörelseresultat | 1 625 | 4 | 572 | 3 609 | 477 |
| Årets resultat | 899 | 456 | 354 | 2 605 | 105 |
| Eget kapital | 5 884 | 4 985 | 4 529 | 4 175 | 1 770 |
| Balansomslutning | 15 823 | 11 115 | 12 561 | 16 867 | 14 982 |
| Anställda | 3 | 3 | 3 | 4 | 5 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-10 | 2024-10 | 2023-10 | 2022-10 | 2021-10 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 136 742 | 156 748 | 199 941 | 208 802 | 133 410 |
| Personalkostnader | 2 387 | 2 332 | 2 648 | 2 126 | 2 684 |
| Av- och nedskrivningar | 128 | 331 | 274 | 271 | 430 |
| Övriga externa kostnader | 6 149 | 6 142 | 6 384 | 5 899 | 4 042 |
| Övriga rörelseposter, netto | −126 453 | −147 939 | −190 063 | −196 897 | −125 777 |
| Rörelseresultat | 1 625 | 4 | 572 | 3 609 | 477 |
| Ränteintäkter | 76 | 85 | 2 | — | — |
| Räntekostnader | 109 | 190 | 167 | 139 | 111 |
| Resultat efter finansiella poster | 1 592 | −100 | 460 | 3 495 | 411 |
| Bokslutsdispositioner | −350 | 700 | 0 | 0 | −700 |
| Koncernbidrag | −100 | 0 | 0 | −200 | 400 |
| Skatt | 243 | 143 | 106 | 690 | 6 |
| Årets resultat | 899 | 456 | 354 | 2 605 | 105 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-10 | 2024-10 | 2023-10 | 2022-10 | 2021-10 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 2 055 | 2 783 | 3 114 | 3 315 | 3 587 |
| Varulager | 1 632 | 1 538 | 1 677 | 2 460 | 1 555 |
| Kortfristiga fordringar | 9 570 | 6 794 | 6 966 | 7 775 | 8 492 |
| Kassa och bank | 2 566 | 0 | 804 | 3 317 | 1 349 |
| Omsättningstillgångar | 13 768 | 8 333 | 9 447 | 13 552 | 11 396 |
| Summa tillgångar | 15 823 | 11 115 | 12 561 | 16 867 | 14 982 |
| Aktiekapital | 600 | 600 | 600 | 600 | 600 |
| Balanserat resultat | 4 385 | 3 929 | 3 575 | 970 | 1 065 |
| Eget kapital | 5 884 | 4 985 | 4 529 | 4 175 | 1 770 |
| Justerat eget kapital | 6 162 | 4 985 | 5 085 | 4 731 | 2 326 |
| Obeskattade reserver | 350 | 0 | 700 | 700 | 700 |
| Långfristiga skulder | 0 | 1 170 | 365 | 1 534 | 616 |
| Kortfristiga skulder | 9 589 | 4 960 | 6 967 | 10 458 | 11 896 |
| Summa eget kapital och skulder | 15 823 | 11 115 | 12 561 | 16 867 | 14 982 |
| Ställda säkerheter | 6 300 | 6 300 | 1 950 | 6 876 | 7 003 |
Verksamhet
Med 136,7 miljoner kronor i omsättning räkenskapsåret 2025 hör GD-Oljor AB till den övre fjärdedelen bland branschens 427 bolag med bokslut. Rörelsemarginalen landade på 1,2 procent — en tunn nivå — medan soliditeten på 38,9 procent får betecknas som god. Jämfört med föregående bokslut krympte omsättningen med 13 procent. Arbetsstyrkan uppgick till 3 personer, med säte i Falun.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget skall bedriva handel med petroleum och kemtekniska produkter och tillbehör samt därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Anders Sättlin (f. 1964) Styrelseledamot
- Kerstin Kajblad Qvillberg (f. 1966) Styrelsesuppleant
Övriga befattningar
- Peter Sjöberg (f. 1965) Revisor
Koncern
| Moderbolag | Sättlin Holding AB (559380-5301) |
|---|---|
| Koncernmoder | Sättlin Holding AB (559380-5301) |
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2006-06-12 |
|---|---|
| Bransch | Partihandel med bränslen (SNI 46810) |
| Adress | Ingarvsvägen 3, 791 77, Falun Besök: Ingarvsvägen 3, Falun |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |
| Telefon | 023-17410 |