Aktiebolag Stockholm
Gastrobility Group AB
504 sökningar
326,7 mkr
+10,7 %0,0 %
+0,4 p.e.5,8 %
+3,2 p.e.180
−5,3 %Koncernens bokslut
Koncernredovisningen är en egen serie — växla till Aktiebolaget ovan för bolagets egna bokslut.
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 326 689 | 295 106 | 311 898 | 362 956 | 287 590 | 166 727 | 195 072 | 233 054 |
| Rörelseresultat | 0 | −1 075 | 4 652 | 17 882 | 40 554 | −2 453 | 12 708 | 13 215 |
| Årets resultat | 0 | −6 185 | −1 005 | 11 137 | 37 917 | −16 673 | 1 882 | −3 515 |
| Eget kapital | 17 005 | 6 460 | 19 048 | 26 448 | 12 779 | −25 526 | −22 882 | −23 264 |
| Balansomslutning | 293 186 | 250 810 | 282 619 | 262 154 | 225 574 | 246 492 | 145 247 | 124 997 |
| Anställda | 180 | 190 | 226 | 251 | 238 | 180 | 172 | 236 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 8 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 326 689 | 295 106 | 311 898 | 362 956 | 287 590 | 166 727 | 195 072 | 233 054 |
| Personalkostnader | 113 618 | 111 293 | 131 762 | 142 025 | 123 742 | 80 689 | 79 922 | 93 029 |
| Av- och nedskrivningar | 16 971 | 20 467 | 22 643 | 25 990 | 41 465 | 26 104 | 19 429 | 25 086 |
| Övriga externa kostnader | 89 306 | 103 645 | 116 822 | 126 245 | 118 036 | 55 598 | 48 516 | 54 548 |
| Övriga rörelseposter, netto | −106 794 | −60 776 | −36 019 | −50 814 | 36 207 | −6 789 | −34 497 | −47 176 |
| Rörelseresultat | 0 | −1 075 | 4 652 | 17 882 | 40 554 | −2 453 | 12 708 | 13 215 |
| Ränteintäkter | 6 722 | 4 546 | 12 494 | — | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 8 516 | 9 864 | 11 136 | 4 479 | 6 906 | 12 122 | 7 514 | 9 924 |
| Resultat efter finansiella poster | 0 | −6 393 | 4 204 | 13 447 | 42 387 | −12 999 | 4 764 | −634 |
| Skatt | 5 683 | −208 | 5 209 | 2 311 | 4 470 | 3 674 | 2 882 | 2 881 |
| Årets resultat | 0 | −6 185 | −1 005 | 11 137 | 37 917 | −16 673 | 1 882 | −3 515 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 149 129 | 108 341 | 141 068 | 134 844 | 163 818 | 193 020 | 99 707 | 98 847 |
| Varulager | 20 038 | 4 367 | 4 721 | 6 413 | 6 684 | 4 195 | 2 778 | 2 582 |
| Kortfristiga fordringar | 120 677 | 124 581 | 125 591 | 103 946 | 43 303 | 45 402 | 39 192 | 22 532 |
| Kassa och bank | 3 342 | 12 517 | 7 032 | 15 271 | 8 157 | 3 583 | 3 376 | 758 |
| Omsättningstillgångar | 144 057 | 142 469 | 141 551 | 127 310 | 61 757 | 53 472 | 45 540 | 26 150 |
| Summa tillgångar | 293 186 | 250 810 | 282 619 | 262 154 | 225 574 | 246 492 | 145 247 | 124 997 |
| Aktiekapital | 500 | 58 | 58 | 58 | 58 | 58 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | −12 937 | 12 587 | 19 995 | 15 253 | −25 196 | −8 911 | −24 814 | −11 799 |
| Eget kapital | 17 005 | 6 460 | 19 048 | 26 448 | 12 779 | −25 526 | −22 882 | −23 264 |
| Justerat eget kapital | 17 005 | 6 460 | 19 048 | 26 448 | 12 779 | −25 526 | −22 882 | −23 264 |
| Avsättningar | 7 824 | 1 954 | 1 707 | 3 698 | 2 268 | 1 847 | 1 084 | 383 |
| Långfristiga skulder | 37 738 | 21 532 | 24 064 | 12 401 | 47 951 | 122 991 | 52 948 | 32 879 |
| Kortfristiga skulder | 230 619 | 218 977 | 235 171 | 217 530 | 156 248 | 147 099 | 114 097 | 114 999 |
| Summa eget kapital och skulder | 293 186 | 250 810 | 282 619 | 262 154 | 225 574 | 246 492 | 145 247 | 124 997 |
| Ställda säkerheter | 199 043 | 107 117 | 160 474 | 161 244 | 136 224 | 154 917 | 100 296 | 155 247 |
| Ansvarsförbindelser | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 6 533 |
Verksamhet
Ställd bredvid branschens 6 415 granskade bolag ligger Gastrobility Group AB bland de omsättningsmässigt största räknat på omsättning, med 20,5 miljoner kronor för räkenskapsåret 2025. Rörelsemarginalen landade på -20,1 procent — en negativ nivå — medan soliditeten på 30,2 procent får betecknas som god. Jämfört med föregående bokslut krympte omsättningen med 7 procent. Arbetsstyrkan uppgick till 7 personer, med säte i Stockholm.
Bolaget har till föremål för sin verksamhet att äga och förvalta fast och lös egendom och bedriva verksamhet inom restaurang- och grossistverksamhet samt därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
- Christopher Roos (f. 1972) Verkställande direktör
- Johan Englund (f. 1963) Ordförande, Styrelseledamot
- Christopher Roos (f. 1972) Styrelseledamot
- Ylwa Karlgren (f. 1956) Styrelseledamot
- Olof Nordgaard (f. 1983) Huvudansvarig revisor
Koncern
| Koncernmoder | Gastrobility Group AB (556824-8974) |
|---|
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2010-11-10 |
|---|---|
| Bransch | Verksamheter som utövas av huvudkontor (SNI 70100) |
| Adress | Mäster Samuelsgatan 4, 111 44, Stockholm Besök: Stureplan 13, Stockholm |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |
| Telefon | 073-9860191 |