Aktiebolag Stockholm
Fu-Gen Assets 4 AB
41 sökningar
60,4 mkr
−30,3 %-171,4 %
−84,8 p.e.-11,8 %
−5,1 p.e.0
Koncernens bokslut
Koncernredovisningen är en egen serie — växla till Aktiebolaget ovan för bolagets egna bokslut.
| Belopp i tkr | 2024 | 2023 |
|---|---|---|
| Omsättning | 60 421 | 86 656 |
| Rörelseresultat | −103 581 | −75 089 |
| Årets resultat | −196 437 | −177 101 |
| Eget kapital | −216 554 | −84 554 |
| Balansomslutning | 1 837 249 | 1 264 320 |
| Anställda | 0 | 0 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 2 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|
| Nettoomsättning | 60 421 | 86 656 |
| Av- och nedskrivningar | 92 925 | 90 467 |
| Övriga externa kostnader | 32 236 | 28 653 |
| Övriga rörelseposter, netto | −38 841 | −42 625 |
| Rörelseresultat | −103 581 | −75 089 |
| Ränteintäkter | 4 411 | 3 360 |
| Räntekostnader | 83 614 | 87 050 |
| Resultat efter finansiella poster | −198 933 | −184 745 |
| Skatt | −2 495 | −7 643 |
| Årets resultat | −196 437 | −177 101 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 1 778 499 | 1 184 385 |
| Kortfristiga fordringar | 16 541 | 47 358 |
| Kassa och bank | 42 208 | 32 576 |
| Omsättningstillgångar | 58 750 | 79 934 |
| Summa tillgångar | 1 837 249 | 1 264 320 |
| Aktiekapital | 174 | 168 |
| Balanserat resultat | −121 563 | 8 543 |
| Eget kapital | −216 554 | −84 554 |
| Justerat eget kapital | −216 554 | −84 554 |
| Avsättningar | 106 692 | 106 238 |
| Långfristiga skulder | 1 790 549 | 1 017 310 |
| Kortfristiga skulder | 98 416 | 143 873 |
| Summa eget kapital och skulder | 1 837 249 | 1 264 320 |
Verksamhet
Mätt mot de 6 415 bolag som granskas inom samma bransch hamnar Fu-Gen Assets 4 AB över mittlinjen sett till omsättning, med 23 tusen kronor för räkenskapsåret 2024. Rörelsemarginalen landade på -22808,7 procent — en negativ nivå — medan soliditeten på 3,6 procent får betecknas som låg. Jämfört med föregående bokslut föll tillbaka omsättningen med 99 procent. Bolaget hör hemma i Stockholm.
Bolaget ska vara en plattform för investeringar (direkt eller indirekt) i sol- och vindkraftsprojekt i Skandinavien samt bedriva därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
- Lorenzo Lanteri (f. 1978) Ordförande, Styrelseledamot
- Anthony Charles Harnett (f. 1982) Styrelseledamot
- Sonia Tavares de Figueiredo Liléo (f. 1978) Styrelsesuppleant
- Sonia Tavares de Figueiredo Liléo (f. 1978) Delgivningsbar person
- Tommy Per Erik Nilsson (f. 1974) Revisor
Koncern
| Koncernmoder | Fu-Gen Assets 4 AB (559345-0850) |
|---|
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2021-11-08 |
|---|---|
| Bransch | Verksamheter som utövas av huvudkontor (SNI 70100) |
| Adress | Kungsgatan 30, 111 35, Stockholm Besök: Kungsgatan 30, Stockholm |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Ej registrerad |