Ranking · bokslutsåret 2025
Så rankar Food Tours Stockholm Aktiebolag
Placeringar på tio nyckeltal mot branschen, länet och hela Sverige. Jämförelsen omfattar bolag med minst tre miljoner i nettoomsättning, minst tre anställda och minst 100 000 kr i eget kapital de två senaste åren — samma kvalificering som topplistorna.
Mot branschen
Food Tours Stockholm Aktiebolag minskade omsättningen med 3 procent senaste året. Medianen bland branschens 64 jämförbara bolag är 6 procent.
Rörelsemarginalen är −1,1 procent, mot branschmedianens 2,0 procent.
Soliditeten ligger på 44,1 procent — branschens median är 33,1 procent.
Bolaget har 3 anställda; medianbolaget i branschen har 7.
Branschen: Turist- och bokningsverksamhet
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 45 | 48 | 6 % | |
| Värdeförändring | +2,0 % | 28 | 47 | 40 % |
| Tillväxt i omsättning | −2,9 % | 46 | 64 | 28 % |
| Rörelsemarginal | −1,1 % | 49 | 64 | 23 % |
| Avkastning på eget kapital | −4,2 % | 48 | 64 | 25 % |
| Soliditet | 44,1 % | 17 | 64 | 73 % |
| Nettoomsättning per anställd | 1 188 tkr | 40 | 64 | 38 % |
| Rörelseresultat per anställd | −13 tkr | 49 | 64 | 23 % |
| Nettoomsättning | 3 565 tkr | 63 | 64 | 2 % |
| Rörelseresultat | −40 tkr | 45 | 64 | 30 % |
| Antal anställda | 3 | 54 | 64 | 16 % |
Stockholms län
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 17 251 | 19 280 | 11 % | |
| Värdeförändring | +2,0 % | 10 993 | 18 929 | 42 % |
| Tillväxt i omsättning | −2,9 % | 16 489 | 24 720 | 33 % |
| Rörelsemarginal | −1,1 % | 19 874 | 24 687 | 19 % |
| Avkastning på eget kapital | −4,2 % | 20 652 | 24 728 | 16 % |
| Soliditet | 44,1 % | 10 616 | 24 711 | 57 % |
| Nettoomsättning per anställd | 1 188 tkr | 19 260 | 24 729 | 22 % |
| Rörelseresultat per anställd | −13 tkr | 19 695 | 24 729 | 20 % |
| Nettoomsättning | 3 565 tkr | 24 264 | 24 729 | 2 % |
| Rörelseresultat | −40 tkr | 19 297 | 24 729 | 22 % |
| Antal anställda | 3 | 21 998 | 24 729 | 11 % |
Sverige
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 63 670 | 70 454 | 10 % | |
| Värdeförändring | +2,0 % | 41 334 | 69 406 | 40 % |
| Tillväxt i omsättning | −2,9 % | 58 684 | 87 544 | 33 % |
| Rörelsemarginal | −1,1 % | 73 060 | 87 457 | 16 % |
| Avkastning på eget kapital | −4,2 % | 76 235 | 87 563 | 13 % |
| Soliditet | 44,1 % | 35 959 | 87 519 | 59 % |
| Nettoomsättning per anställd | 1 188 tkr | 70 003 | 87 564 | 20 % |
| Rörelseresultat per anställd | −13 tkr | 72 349 | 87 564 | 17 % |
| Nettoomsättning | 3 565 tkr | 85 838 | 87 564 | 2 % |
| Rörelseresultat | −40 tkr | 71 060 | 87 564 | 19 % |
| Antal anställda | 3 | 76 653 | 87 564 | 12 % |
Stark placering? Visa den på er egen webbplats — .