Aktiebolag Stockholm
Food Tours Stockholm Aktiebolag
128 sökningar
Omsättning 2025
3,6 mkr
−2,9 %Rörelsemarginal
-1,1 %
−6,2 p.e.Soliditet
44,1 %
−1,0 p.e.Anställda
3
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 3 565 | 3 671 | 3 283 | 2 909 | 1 496 | 1 152 | 3 757 | 3 635 |
| Rörelseresultat | −40 | 187 | 119 | 96 | 5 | −253 | −50 | 105 |
| Årets resultat | −31 | 181 | 115 | 96 | 5 | −177 | 21 | 82 |
| Eget kapital | 743 | 774 | 594 | 479 | 382 | 377 | 554 | 534 |
| Balansomslutning | 1 685 | 1 715 | 1 468 | 1 369 | 1 234 | 1 253 | 2 509 | 2 334 |
| Anställda | 3 | 3 | 3 | 3 | 2 | 2 | 4 | 4 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 8 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 3 565 | 3 671 | 3 283 | 2 909 | 1 496 | 1 152 | 3 757 | 3 635 |
| Personalkostnader | 1 591 | 1 468 | 1 484 | 1 572 | 1 059 | 1 000 | 1 637 | 1 517 |
| Av- och nedskrivningar | 75 | 0 | 0 | 47 | 63 | 63 | 63 | 63 |
| Övriga externa kostnader | 505 | 377 | 288 | 373 | 307 | 359 | 536 | 747 |
| Övriga rörelseposter, netto | −1 434 | −1 639 | −1 392 | −821 | −62 | 17 | −1 571 | −1 203 |
| Rörelseresultat | −40 | 187 | 119 | 96 | 5 | −253 | −50 | 105 |
| Ränteintäkter | 9 | 40 | 7 | — | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | −31 | 227 | 125 | 96 | 5 | −177 | 27 | 105 |
| Skatt | 0 | 47 | 10 | 0 | 0 | 0 | 6 | 23 |
| Årets resultat | −31 | 181 | 115 | 96 | 5 | −177 | 21 | 82 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 432 | 0 | 0 | 0 | 47 | 110 | 173 | 236 |
| Kortfristiga fordringar | 318 | 402 | 279 | 166 | 276 | 178 | 1 910 | 2 037 |
| Kassa och bank | 935 | 1 313 | 1 189 | 1 203 | 911 | 965 | 425 | 61 |
| Omsättningstillgångar | 1 253 | 1 715 | 1 468 | 1 369 | 1 187 | 1 143 | 2 336 | 2 097 |
| Summa tillgångar | 1 685 | 1 715 | 1 468 | 1 369 | 1 234 | 1 253 | 2 509 | 2 334 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 724 | 543 | 429 | 333 | 327 | 504 | 483 | 402 |
| Eget kapital | 743 | 774 | 594 | 479 | 382 | 377 | 554 | 534 |
| Justerat eget kapital | 743 | 774 | 594 | 479 | 382 | 377 | 554 | 534 |
| Kortfristiga skulder | 942 | 941 | 874 | 890 | 852 | 876 | 1 955 | 1 800 |
| Summa eget kapital och skulder | 1 685 | 1 715 | 1 468 | 1 369 | 1 234 | 1 253 | 2 509 | 2 334 |
Verksamhet
Ställd bredvid branschens 553 granskade bolag ligger Food Tours Stockholm Aktiebolag i den övre fjärdedelen räknat på omsättning, med 3,6 miljoner kronor för räkenskapsåret 2025. Verksamheten bar en negativ rörelsemarginal om -1,1 procent, och soliditeten var god — 44,1 procent. Jämfört med föregående bokslut föll tillbaka omsättningen med 3 procent. Arbetsstyrkan uppgick till 3 personer, med säte i Stockholm.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Föremålet för bolagets verksamhet är guidade turer med matavsmakning. Guidningen kommer bestå av berättelser kring den mat vi avsmakar, historiska och nutida berättelser kring det området där guidningen sker samt berättelser kring restaurangerna där avsmakningen sker och därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Fredrik Linse (f. 1970) Styrelseledamot
- Helen Hellqvist (f. 1966) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2012-10-02 |
|---|---|
| Bransch | Turist- och bokningsverksamhet (SNI 79900) |
| Adress | Högalidsgatan 36 B, Bv, 117 30, Stockholm Besök: Högalidsgatan 36 B BV, Stockholm |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |