Aktiebolag Göteborg
FCL Holding AB
164 sökningar
Omsättning 2025
204,4 mkr
−4,5 %Rörelsemarginal
3,9 %
−4,2 p.e.Soliditet
45,1 %
+2,9 p.e.Anställda
40
0,0 %Koncernens bokslut
Koncernredovisningen är en egen serie — växla till Aktiebolaget ovan för bolagets egna bokslut.
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 204 417 | 213 991 | 189 235 | 194 223 | 174 423 | 145 050 | 136 126 |
| Rörelseresultat | 7 961 | 17 416 | 10 948 | 17 803 | 21 500 | 8 165 | 3 465 |
| Årets resultat | 5 585 | 8 374 | 9 184 | 11 078 | 16 938 | 6 561 | 2 562 |
| Eget kapital | 61 753 | 57 168 | 49 794 | 41 610 | 30 488 | 18 406 | 11 845 |
| Balansomslutning | 136 856 | 135 472 | 90 796 | 88 594 | 80 131 | 56 133 | 55 545 |
| Anställda | 40 | 40 | 40 | 40 | 35 | 38 | 39 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 7 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-08 | 2024-08 | 2023-08 | 2022-08 | 2021-08 | 2020-08 | 2019-08 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 204 417 | 213 991 | 189 235 | 194 223 | 174 423 | 145 050 | 136 126 |
| Personalkostnader | 20 412 | 20 075 | 17 569 | 15 311 | 13 944 | 12 031 | 12 439 |
| Av- och nedskrivningar | 2 618 | 1 163 | 792 | 845 | 864 | 837 | 858 |
| Övriga externa kostnader | 17 524 | 15 215 | 12 989 | 11 049 | 11 462 | 10 253 | 9 883 |
| Övriga rörelseposter, netto | −155 902 | −160 122 | −146 937 | −149 215 | −126 653 | −113 764 | −109 481 |
| Rörelseresultat | 7 961 | 17 416 | 10 948 | 17 803 | 21 500 | 8 165 | 3 465 |
| Ränteintäkter | 893 | 1 801 | 1 323 | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 1 874 | 926 | 732 | 3 011 | 264 | 394 | 496 |
| Resultat efter finansiella poster | 6 980 | 18 291 | 11 540 | 14 792 | 21 523 | 7 894 | 2 977 |
| Skatt | 1 395 | 9 917 | 2 356 | 3 714 | 4 585 | 1 332 | 415 |
| Årets resultat | 5 585 | 8 374 | 9 184 | 11 078 | 16 938 | 6 561 | 2 562 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-08 | 2024-08 | 2023-08 | 2022-08 | 2021-08 | 2020-08 | 2019-08 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 50 790 | 49 885 | 8 514 | 9 306 | 10 056 | 10 235 | 11 962 |
| Varulager | 66 623 | 66 707 | 61 322 | 47 678 | 34 913 | 27 495 | 28 886 |
| Kortfristiga fordringar | 17 054 | 16 312 | 14 224 | 14 063 | 13 634 | 12 269 | 14 167 |
| Kassa och bank | 1 291 | 1 137 | 1 610 | 518 | 17 528 | 6 133 | 529 |
| Omsättningstillgångar | 86 066 | 85 587 | 82 282 | 79 288 | 70 075 | 45 897 | 43 582 |
| Summa tillgångar | 136 856 | 135 472 | 90 796 | 88 594 | 80 131 | 56 133 | 55 545 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 56 118 | 48 744 | 40 560 | 30 482 | 18 355 | 11 795 | 9 233 |
| Eget kapital | 61 753 | 57 168 | 49 794 | 41 610 | 30 488 | 18 406 | 11 845 |
| Justerat eget kapital | 61 753 | 57 168 | 49 794 | 41 610 | 30 488 | 18 406 | 11 845 |
| Avsättningar | 10 012 | 9 845 | 2 905 | 3 051 | 2 173 | 1 068 | 1 067 |
| Långfristiga skulder | 16 169 | 27 572 | 4 429 | 7 259 | 9 301 | 7 058 | 13 497 |
| Kortfristiga skulder | 48 922 | 40 887 | 33 668 | 36 674 | 38 169 | 29 601 | 29 136 |
| Summa eget kapital och skulder | 136 856 | 135 472 | 90 796 | 88 594 | 80 131 | 56 133 | 55 545 |
| Ställda säkerheter | 78 787 | 54 738 | 21 750 | 21 750 | 21 750 | 21 750 | 21 650 |
| Ansvarsförbindelser | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 545 | 740 |
Verksamhet
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Föremålet för bolagets verksamhet är att bedriva holdingverksam- het, äga och förvalta aktier och värdepapper, samt därmed fören- lig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Thanh Truong (f. 1964) Styrelseledamot
- Chi Lau (f. 1963) Styrelsesuppleant
Övriga befattningar
- Sofia Herlitz (f. 1976) Huvudansvarig revisor
Koncern
| Koncernmoder | FCL Holding AB (556880-6037) |
|---|
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2012-01-13 |
|---|---|
| Bransch | Holdingverksamhet i icke-finansiella koncerner (SNI 64212) |
| Adress | Tagenevägen 3, 422 59, Hisings Backa Besök: Tagenevägen 3, Hisings Backa |
| F-skatt | Ej registrerad |
| Moms | Ej registrerad |