Aktiebolag Västerås
Fastigheten Lothar 5 AB
78 sökningar
Omsättning 2025
1,9 mkr
+1,1 %Rörelsemarginal
49,6 %
−2,9 p.e.Soliditet
5,9 %
−2,9 p.e.Anställda
0
Bokslut
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 1 906 | 1 886 | 1 680 | 1 570 | 1 490 |
| Rörelseresultat | 946 | 990 | 715 | 557 | 626 |
| Årets resultat | −367 | −533 | −511 | −225 | −49 |
| Eget kapital | 683 | 1 050 | 1 583 | 2 094 | 2 320 |
| Balansomslutning | 11 634 | 11 924 | 12 515 | 12 948 | 16 934 |
| Anställda | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 906 | 1 886 | 1 680 | 1 570 | 1 490 |
| Av- och nedskrivningar | 191 | 165 | 165 | 165 | 194 |
| Övriga externa kostnader | 53 | 2 | 27 | 26 | 670 |
| Övriga rörelseposter, netto | −716 | −729 | −773 | −822 | — |
| Rörelseresultat | 946 | 990 | 715 | 557 | 626 |
| Räntekostnader | 387 | 555 | 533 | 247 | 186 |
| Resultat efter finansiella poster | 559 | 436 | 182 | 310 | 440 |
| Koncernbidrag | −936 | −977 | −702 | −544 | −501 |
| Skatt | −10 | −8 | −8 | −8 | −13 |
| Årets resultat | −367 | −533 | −511 | −225 | −49 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 5 793 | 5 786 | 5 579 | 5 736 | 5 893 |
| Kortfristiga fordringar | 4 653 | 5 719 | 6 616 | 6 613 | 10 671 |
| Kassa och bank | 1 188 | 419 | 320 | 599 | 370 |
| Omsättningstillgångar | 5 841 | 6 138 | 6 936 | 7 212 | 11 041 |
| Summa tillgångar | 11 634 | 11 924 | 12 515 | 12 948 | 16 934 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Balanserat resultat | 950 | 1 483 | 1 994 | 2 219 | 2 269 |
| Eget kapital | 683 | 1 050 | 1 583 | 2 094 | 2 320 |
| Justerat eget kapital | 683 | 1 050 | 1 583 | 2 094 | 2 320 |
| Långfristiga skulder | 10 529 | 10 529 | 10 529 | 10 529 | 13 893 |
| Kortfristiga skulder | 422 | 345 | 403 | 325 | 721 |
| Summa eget kapital och skulder | 11 634 | 11 924 | 12 515 | 12 948 | 16 934 |
| Ställda säkerheter | 15 582 | 15 582 | 15 582 | 15 582 | 15 582 |
Verksamhet
Räkenskapsåret 2025 omsatte Fastigheten Lothar 5 AB 1,9 miljoner kronor — mer än branschens typiska bolag, vars omsättning ligger kring 1,3 miljoner kronor. Rörelsemarginalen landade på 49,6 procent — en stark nivå — medan soliditeten på 5,9 procent får betecknas som låg. Jämfört med föregående bokslut steg omsättningen med 1 procent. Sätet finns i Västerås.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget skall bedriva förvaltning av fastigheter samt därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Niclas Ericsson (f. 1971) Styrelseledamot
- Therése Borg Ericsson (f. 1973) Styrelsesuppleant
Övriga befattningar
- Sanna Hellblom Björn (f. 1988) Huvudansvarig revisor
Koncern
| Moderbolag | Imperia Invest AB (556628-7628) |
|---|---|
| Koncernmoder | Imperia Fastigheter AB (556714-0321) |
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2005-03-16 |
|---|---|
| Bransch | Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade, andra lokaler (SNI 68203) |
| Adress | Stora Gatan 42, 722 12, Västerås Besök: Stora Gatan 42, Västerås |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |