Aktiebolag Malmö 208 sökningar
Entry Point North AB
Eftergymnasial utbildning vid annat än universitet eller högskola
263,7 mkr
+4,6 %14,8 %
−7,5 p.e.51,8 %
+0,6 p.e.91
+4,6 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 263 748 | 252 248 | 231 098 | 205 392 | 164 749 | 189 018 | 209 689 | 173 286 |
| Rörelseresultat | 39 098 | 56 367 | 26 993 | 22 578 | 7 376 | 33 387 | 52 285 | 32 774 |
| Årets resultat | 45 644 | 40 847 | 19 700 | 13 132 | 7 076 | 23 572 | 35 459 | 19 778 |
| Eget kapital | 114 085 | 104 441 | 93 593 | 94 893 | 81 761 | 74 686 | 63 114 | 45 655 |
| Balansomslutning | 220 350 | 203 992 | 183 329 | 166 249 | 157 643 | 141 333 | 153 960 | 105 867 |
| Anställda | 91 | 87 | 81 | 93 | 87 | 87 | 84 | 78 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 8 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 263 748 | 252 248 | 231 098 | 205 392 | 164 749 | 189 018 | 209 689 | 173 286 |
| Personalkostnader | 96 846 | 94 313 | 83 171 | 89 000 | 86 400 | 82 334 | 76 981 | 71 269 |
| Av- och nedskrivningar | 3 572 | 3 229 | 2 891 | 2 797 | 2 557 | 3 568 | 3 332 | 1 466 |
| Övriga externa kostnader | 119 820 | 101 215 | 117 755 | 96 843 | 70 565 | 68 789 | 78 070 | 68 170 |
| Övriga rörelseposter, netto | −4 412 | 2 876 | — | 5 826 | 2 149 | — | — | — |
| Rörelseresultat | 39 098 | 56 367 | 26 993 | 22 578 | 7 376 | 33 387 | 52 285 | 32 774 |
| Ränteintäkter | 1 351 | 3 252 | 2 115 | — | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 0 | 2 | 183 | 255 | 141 | 5 | 3 | 2 |
| Resultat efter finansiella poster | 53 678 | 59 617 | 30 716 | 22 390 | 7 236 | 34 175 | 55 831 | 32 772 |
| Bokslutsdispositioner | 984 | −8 190 | −5 450 | −5 717 | 1 864 | −4 168 | −11 453 | −7 342 |
| Skatt | 9 018 | 10 580 | 5 566 | 3 541 | 2 024 | 6 435 | 8 919 | 5 652 |
| Årets resultat | 45 644 | 40 847 | 19 700 | 13 132 | 7 076 | 23 572 | 35 459 | 19 778 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 12 598 | 13 076 | 9 640 | 11 556 | 8 856 | 6 579 | 8 118 | 8 700 |
| Kortfristiga fordringar | 38 677 | 24 237 | 28 208 | 32 655 | 26 343 | 17 698 | 37 179 | 32 977 |
| Kassa och bank | 169 075 | 166 679 | 145 481 | 122 038 | 122 444 | 117 056 | 108 662 | 64 190 |
| Omsättningstillgångar | 207 752 | 190 916 | 173 689 | 154 693 | 148 787 | 134 754 | 145 842 | 97 167 |
| Summa tillgångar | 220 350 | 203 992 | 183 329 | 166 249 | 157 643 | 141 333 | 153 960 | 105 867 |
| Aktiekapital | 400 | 400 | 400 | 400 | 400 | 400 | 400 | 400 |
| Balanserat resultat | 61 491 | 56 644 | 66 943 | 74 811 | 67 735 | 44 164 | 20 705 | 18 927 |
| Eget kapital | 114 085 | 104 441 | 93 593 | 94 893 | 81 761 | 74 686 | 63 114 | 45 655 |
| Justerat eget kapital | 160 193 | 151 330 | 133 979 | 130 952 | 113 280 | 107 685 | 92 803 | 66 250 |
| Obeskattade reserver | 58 071 | 59 054 | 50 864 | 45 414 | 39 696 | 41 560 | 37 392 | 25 938 |
| Kortfristiga skulder | 48 194 | 40 497 | 38 872 | 25 942 | 36 186 | 25 087 | 53 454 | 34 274 |
| Summa eget kapital och skulder | 220 350 | 203 992 | 183 329 | 166 249 | 157 643 | 141 333 | 153 960 | 105 867 |
| Ställda säkerheter | 20 768 | 20 720 | 20 377 | 20 025 | 0 | 13 430 | 27 393 | 7 116 |
| Ansvarsförbindelser | 0 | 0 | 0 | 0 | 20 000 | 0 | 0 | 0 |
Verksamhet
Ställd bredvid branschens 198 granskade bolag ligger Entry Point North AB bland de omsättningsmässigt största räknat på omsättning, med 263,7 miljoner kronor för räkenskapsåret 2025. Verksamheten bar en god rörelsemarginal om 14,8 procent, och soliditeten var hög — 51,8 procent. Jämfört med föregående bokslut växte omsättningen med 5 procent. Bolaget sysselsatte 91 personer och har sitt säte i Malmö.
Bolagets verksamhet skall bestå i att bedriva grundläggande flygledarutbildning, vidareutbildning av personal inom flygtrafiktjänstområdet samt rekrytering, urval av aspiranter till grundläggande flygledarutbildning samt andra tjänster inom flygtrafiktjänstområdet.
Styrelse & ledning
- Gerald Edward Caffrey (f. 1971) Ordförande, Styrelseledamot
- Magnus Corell (f. 1969) Styrelseledamot
- Mads Kvist Eriksen (f. 1978) Styrelseledamot
- Aleksandra Ewa Rashid (f. 1975) Styrelseledamot
- Anne Helene Strand (f. 1965) Styrelseledamot
- Peter Griffiths (f. 1958) Styrelseledamot
- Niels Ahrengot (f. 1959) Styrelseledamot
- Petra Sernulf (f. 1963) Styrelsesuppleant
- Thorsten Elkjær (f. 1979) Styrelsesuppleant
- Maeve Anne Hogan (f. 1970) Styrelsesuppleant
- Anne Kathrine Jensen (f. 1960) Extern VD
- Linda Margareta Bengtsson (f. 1974) Huvudansvarig revisor
Koncern
| Koncernmoder | Entry Point North AB (556682-8272) |
|---|
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2005-07-01 |
|---|---|
| Adress | Hyllie Vattenparksgata 11 a, 215 32, Malmö Besök: Hyllie Vattenparksgata 11 A, Malmö |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |
| Telefon | 040-6944300 |