Aktiebolag Borås 318 sökningar
Embellence Group AB (publ)
Partihandel med andra insatsvaror
Omsättning 2024
13,1 mkr
−0,5 %Rörelsemarginal
0,0 %
+84,2 p.e.Soliditet
59,7 %
+6,6 p.e.Anställda
5
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2009 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 13 131 | 13 202 | 13 351 | 11 888 | 7 541 | 3 533 | 0 | 552 305 |
| Rörelseresultat | 0 | −11 113 | −12 057 | −14 691 | −10 567 | −5 013 | −3 195 | 82 169 |
| Årets resultat | 0 | 142 675 | 6 965 | 49 140 | −61 276 | −15 012 | 55 970 | 59 525 |
| Eget kapital | 370 381 | 329 347 | 205 038 | 177 306 | 118 750 | 141 486 | 362 344 | 269 793 |
| Balansomslutning | 620 040 | 620 108 | 620 386 | 413 004 | 368 659 | 365 475 | 376 991 | 461 931 |
| Anställda | 5 | 5 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 165 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 8 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 | 2009-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 13 131 | 13 202 | 13 351 | 11 888 | 7 541 | 3 533 | 0 | 552 305 |
| Kostnad sålda varor | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 287 401 |
| Bruttoresultat | 13 131 | 13 202 | 13 351 | 11 888 | 7 541 | 3 533 | 0 | 264 904 |
| Rörelseresultat | 0 | −11 113 | −12 057 | −14 691 | −10 567 | −5 013 | −3 195 | 82 169 |
| Ränteintäkter | 5 166 | 17 320 | 1 308 | — | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 30 114 | 41 498 | 19 485 | 3 380 | 1 052 | 0 | 240 | 2 095 |
| Resultat efter finansiella poster | 0 | 93 676 | −30 235 | 9 883 | 7 152 | −28 312 | 53 929 | 81 627 |
| Bokslutsdispositioner | −7 800 | −9 490 | 40 520 | 45 232 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Koncernbidrag | 65 980 | 64 218 | 0 | 0 | −72 770 | 13 300 | 2 041 | 0 |
| Skatt | 4 747 | 5 729 | 3 320 | 5 974 | −4 342 | 0 | 0 | 22 102 |
| Årets resultat | 0 | 142 675 | 6 965 | 49 140 | −61 276 | −15 012 | 55 970 | 59 525 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 | 2009-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 618 663 | 618 730 | 618 739 | 411 245 | 358 841 | 324 477 | 347 776 | 248 204 |
| Varulager | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 82 585 |
| Kortfristiga fordringar | 1 377 | 1 378 | 1 647 | 1 759 | 455 | 40 981 | 29 210 | 66 702 |
| Kassa och bank | 0 | 0 | 0 | 0 | 9 363 | 17 | 5 | 64 440 |
| Omsättningstillgångar | 1 377 | 1 378 | 1 647 | 1 759 | 9 818 | 40 998 | 29 215 | 213 727 |
| Summa tillgångar | 620 040 | 620 108 | 620 386 | 413 004 | 368 659 | 365 475 | 376 991 | 461 931 |
| Aktiekapital | 58 847 | 56 460 | 56 460 | 53 500 | 53 500 | 53 500 | 53 500 | 50 000 |
| Balanserat resultat | 161 009 | 18 334 | 29 436 | −1 637 | 63 594 | 74 651 | 224 527 | 163 096 |
| Eget kapital | 370 381 | 329 347 | 205 038 | 177 306 | 118 750 | 141 486 | 362 344 | 269 793 |
| Justerat eget kapital | 390 559 | 343 332 | 211 488 | 179 688 | 118 750 | 141 486 | 362 344 | 269 793 |
| Obeskattade reserver | 25 413 | 17 613 | 8 123 | 3 000 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Avsättningar | 1 759 | 1 467 | 1 129 | 0 | 367 | 0 | 0 | 47 304 |
| Långfristiga skulder | 27 400 | 57 389 | 96 950 | 870 | 0 | 0 | 3 853 | 25 689 |
| Kortfristiga skulder | 195 087 | 214 292 | 309 146 | 231 828 | 249 542 | 223 989 | 10 794 | 119 145 |
| Summa eget kapital och skulder | 620 040 | 620 108 | 620 386 | 413 004 | 368 659 | 365 475 | 376 991 | 461 931 |
| Ställda säkerheter | 512 897 | 511 138 | 511 138 | 303 697 | 179 651 | 148 067 | 171 366 | 11 981 |
Verksamhet
Mätt mot de 948 bolag som granskas inom samma bransch hamnar Embellence Group AB (publ) över mittlinjen sett till omsättning, med 13,1 miljoner kronor för räkenskapsåret 2024. Rörelsemarginalen landade på 0,0 procent — en tunn nivå — medan soliditeten på 59,7 procent får betecknas som hög. Arbetsstyrkan uppgick till 5 personer, med säte i Borås.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget skall direkt eller indirekt genom dotterbolag tillverka och sälja tapeter, textiler och andra inredningsartiklar, äga och förvalta aktier och andelar i dotterbolag samt tillhandahålla administrativa tjänster för dessa bolag och därmed bedriva förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Magnus Welander (f. 1966) Ordförande, Styrelseledamot
- Maria Veerasamy (f. 1964) Styrelseledamot
- Karin Kärrlind Dennford (f. 1976) Styrelseledamot
- Tove Iréne Christina Ståhl (f. 1970) Styrelseledamot
- Henrik Nyqvist (f. 1966) Styrelseledamot
Övriga befattningar
- Johan Andgren (f. 1983) Extern VD
- Michaela Nilsson (f. 1986) Huvudansvarig revisor
Koncern
| Koncernmoder | Embellence Group AB (publ) (556006-0625) |
|---|
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 1905-04-17 |
|---|---|
| Adress | Ryssnäsgatan 8, 504 64, Borås Besök: Ryssnäsgatan 8, Borås |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |
| Telefon | 033-236400 |