Aktiebolag Mölndal 831 sökningar
Elanders AB
Verksamheter som utövas av huvudkontor
49 mkr
−2,0 %202,0 %
27,3 %
+2,1 p.e.11
−15,4 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 49 000 | 50 000 | 47 500 | 45 300 | 38 900 | 40 400 | 37 700 | 41 500 |
| Rörelseresultat | 99 000 | −60 000 | −33 000 | −50 500 | −44 000 | −36 000 | −35 500 | −18 700 |
| Årets resultat | 196 000 | 40 000 | 278 600 | −23 600 | 264 100 | 145 000 | 171 000 | −6 800 |
| Eget kapital | 1 940 000 | 1 891 000 | 1 997 600 | 1 865 700 | 2 016 700 | 1 862 100 | 1 717 100 | 1 648 600 |
| Balansomslutning | 7 117 000 | 7 525 000 | 6 305 900 | 5 802 600 | 5 717 200 | 4 229 200 | 4 647 800 | 4 930 200 |
| Anställda | 11 | 13 | 14 | 7 | 5 | 10 | 11 | 5 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 8 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 49 000 | 50 000 | 47 500 | 45 300 | 38 900 | 40 400 | 37 700 | 41 500 |
| Bruttoresultat | 49 000 | 50 000 | 47 500 | 45 300 | 38 900 | 40 400 | 37 700 | 41 500 |
| Rörelseresultat | 99 000 | −60 000 | −33 000 | −50 500 | −44 000 | −36 000 | −35 500 | −18 700 |
| Ränteintäkter | 828 000 | 514 000 | 344 700 | — | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 706 000 | 645 000 | 307 400 | 473 800 | 113 400 | 166 700 | 142 300 | 77 800 |
| Resultat efter finansiella poster | 221 000 | 2 000 | 279 800 | −37 300 | 270 000 | 152 600 | 176 000 | −300 |
| Skatt | 25 000 | −38 000 | 1 200 | −13 700 | 5 900 | 7 600 | 5 000 | 6 500 |
| Årets resultat | 196 000 | 40 000 | 278 600 | −23 600 | 264 100 | 145 000 | 171 000 | −6 800 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 6 686 000 | 7 118 000 | 5 764 500 | 5 335 500 | 5 277 800 | 4 002 200 | 4 449 900 | 4 422 700 |
| Kortfristiga fordringar | 299 000 | 178 000 | 213 200 | 186 200 | 140 400 | 111 900 | 125 500 | 288 500 |
| Kassa och bank | 132 000 | 229 000 | 328 200 | 280 900 | 299 000 | 115 100 | 72 400 | 219 000 |
| Omsättningstillgångar | 431 000 | 407 000 | 541 400 | 467 100 | 439 400 | 227 000 | 197 900 | 507 500 |
| Summa tillgångar | 7 117 000 | 7 525 000 | 6 305 900 | 5 802 600 | 5 717 200 | 4 229 200 | 4 647 800 | 4 930 200 |
| Aktiekapital | 354 000 | 354 000 | 353 600 | 353 600 | 353 600 | 353 600 | 353 600 | 353 600 |
| Balanserat resultat | 1 058 000 | 1 165 000 | 1 033 000 | 1 203 300 | 1 066 600 | 1 031 100 | 860 100 | 969 400 |
| Eget kapital | 1 940 000 | 1 891 000 | 1 997 600 | 1 865 700 | 2 016 700 | 1 862 100 | 1 717 100 | 1 648 600 |
| Justerat eget kapital | 1 940 000 | 1 891 000 | 1 997 600 | 1 865 700 | 2 016 700 | 1 862 100 | 1 717 100 | 1 648 600 |
| Avsättningar | 49 000 | 18 000 | 1 500 | 1 500 | 4 900 | 7 000 | 8 400 | 2 900 |
| Långfristiga skulder | 4 326 000 | 4 771 000 | 3 611 200 | 3 170 400 | 2 853 500 | 1 986 200 | 2 220 300 | 2 186 500 |
| Kortfristiga skulder | 802 000 | 845 000 | 695 600 | 765 000 | 842 100 | 373 900 | 702 000 | 1 092 200 |
| Summa eget kapital och skulder | 7 117 000 | 7 525 000 | 6 305 900 | 5 802 600 | 5 717 200 | 4 229 200 | 4 647 800 | 4 930 200 |
| Ställda säkerheter | 3 000 | 3 000 | 3 300 | 3 300 | 290 100 | 290 100 | 290 100 | 290 100 |
| Ansvarsförbindelser | 288 000 | 146 000 | 150 800 | 170 700 | 134 800 | 81 100 | 101 600 | 338 800 |
Verksamhet
Ställd bredvid branschens 6 415 granskade bolag ligger Elanders AB i den övre fjärdedelen räknat på omsättning, med 49 miljoner kronor för räkenskapsåret 2025. Rörelsemarginalen landade på 202,0 procent — en stark nivå — medan soliditeten på 27,3 procent får betecknas som god. Jämfört med föregående bokslut krympte omsättningen med 2 procent. Bolaget sysselsatte 11 personer och har sitt säte i Mölndal.
Bolaget har till föremål för sin verksamhet att, direkt eller indirekt, tillhandahålla logistik- och produktionstjänster, äga och förvala fast och lös egendom samt därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
- Magnus Nilsson (f. 1966) Verkställande direktör
- Dan Frohm (f. 1981) Ordförande, Styrelseledamot
- Ulrika Dellby (f. 1966) Styrelseledamot
- Anna Hallberg (f. 1963) Styrelseledamot
- Johan Trouvé (f. 1960) Styrelseledamot
- Irene Planting (f. 1963) Styrelseledamot
- Eva Maria Cecilia Sandell Elmstedt (f. 1960) Styrelseledamot
- Martin Schubach (f. 1974) Styrelseledamot
- Erik Gabrielson (f. 1962) Styrelseledamot
- Magnus Nilsson (f. 1966) Styrelseledamot
- Carl Bennet (f. 1951) Styrelseledamot
- Johan Lidbrink (f. 1979) Styrelsesuppleant
- Åsa Vilsson (f. 1982) Extern firmatecknare
- Florian Beck (f. 1987) Extern firmatecknare
- Andreas Mast (f. 1979) Huvudansvarig revisor
Koncern
| Moderbolag | Carl Bennet AB (556379-0715) |
|---|---|
| Koncernmoder | Carl Bennet AB (556379-0715) |
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 1908-04-21 |
|---|---|
| Adress | Flöjelbergsgatan 1C, 431 37, Mölndal Besök: Flöjelbergsgatan 1 C, Mölndal |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |