Aktiebolag Falun
Dellner Couplers Group AB
214 sökningar
1,7 mdkr
+51,3 %3,2 %
+13,8 p.e.–
1 031
+0,8 %Koncernens bokslut
Koncernredovisningen är en egen serie — växla till Aktiebolaget ovan för bolagets egna bokslut.
| Belopp i tkr | 2020 | 2019 |
|---|---|---|
| Omsättning | 1 669 637 | 1 103 232 |
| Rörelseresultat | 54 093 | −116 088 |
| Årets resultat | −12 160 | −295 257 |
| Eget kapital | 4 336 043 | 4 276 161 |
| Balansomslutning | 0 | 8 741 533 |
| Anställda | 1 031 | 1 023 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 2 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2020-12 | 2019-12 |
|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 669 637 | 1 103 232 |
| Personalkostnader | 500 574 | 326 457 |
| Av- och nedskrivningar | 313 405 | 164 046 |
| Övriga externa kostnader | 321 234 | 322 294 |
| Övriga rörelseposter, netto | −480 331 | −406 523 |
| Rörelseresultat | 54 093 | −116 088 |
| Ränteintäkter | 174 758 | 76 503 |
| Räntekostnader | 213 024 | 111 801 |
| Resultat efter finansiella poster | 14 526 | −152 637 |
| Skatt | 26 686 | 142 620 |
| Årets resultat | −12 160 | −295 257 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2020-12 | 2019-12 |
|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 7 259 564 | 7 432 250 |
| Varulager | 478 187 | 540 361 |
| Kortfristiga fordringar | 633 336 | 540 394 |
| Kassa och bank | 199 063 | 228 527 |
| Omsättningstillgångar | 1 310 585 | 1 309 283 |
| Summa tillgångar | 0 | 8 741 533 |
| Aktiekapital | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | −225 614 | 968 |
| Eget kapital | 4 336 043 | 4 276 161 |
| Justerat eget kapital | 4 336 043 | 4 276 161 |
| Avsättningar | 26 829 | 0 |
| Långfristiga skulder | 3 602 209 | 3 975 513 |
| Kortfristiga skulder | 605 079 | 490 937 |
| Summa eget kapital och skulder | 0 | 8 741 533 |
| Ställda säkerheter | 47 952 | 195 229 |
| Ansvarsförbindelser | 554 | 72 219 |
Verksamhet
Mätt mot de 60 338 bolag som granskas inom samma bransch hamnar Dellner Couplers Group AB bland de omsättningsmässigt största sett till omsättning, med 38,5 miljoner kronor för räkenskapsåret 2025. Rörelsemarginalen landade på 2,1 procent — en tunn nivå — medan soliditeten på 52,1 procent får betecknas som hög. Jämfört med föregående bokslut växte omsättningen med 86 procent. Bolaget sysselsatte 2 personer och har sitt säte i Falun.
Bolaget har till föremål för sin verksamhet att direkt eller via dotterbolag äga och förvalta fast och lös egendom samt värdepapper. Bolaget skall därjämte samordna de verksamheter som bedrivs av bolagets dotterbolag'och/eller av andra företag vilka står i koncern- eller annan intressegemenskap med bolaget samt bedriva annan därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
- Daniel Gradl (f. 1976) Ordförande, Styrelseledamot
- Fredric Håkansson (f. 1973) Styrelseledamot
- Mazza,Stéphane Michel Christian (f. 1973) Styrelseledamot
- Henrik Lind (f. 1979) Huvudansvarig revisor
Koncern
| Moderbolag | Couplers Holdco AB (559193-0739) |
|---|---|
| Koncernmoder | Couplers Holdco AB (559193-0739) |
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2019-01-14 |
|---|---|
| Bransch | Konsultverksamhet avseende företags organisation (SNI 70200) |
| Adress | Vikavägen 144, 791 95, Falun Besök: Vikavägen 144, Falun |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |