Aktiebolag Mölndal
DC Wäst Holding AB
82 sökningar
Omsättning 2025
3,8 mkr
+6,3 %Rörelsemarginal
45,2 %
+3,4 p.e.Soliditet
52,3 %
−41,1 p.e.Anställda
2
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 3 805 | 3 580 | 3 024 | 3 024 | 2 009 | 1 342 | 1 310 |
| Rörelseresultat | 1 720 | 1 496 | 1 108 | 1 188 | 480 | 155 | 123 |
| Årets resultat | 1 196 | 9 920 | 1 796 | 588 | 283 | 87 | 32 |
| Eget kapital | 7 502 | 14 306 | 5 886 | 5 040 | 4 452 | 4 169 | 4 082 |
| Balansomslutning | 14 354 | 15 321 | 11 910 | 10 398 | 9 391 | 8 732 | 9 694 |
| Anställda | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 7 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-06 | 2024-06 | 2023-06 | 2022-06 | 2021-06 | 2020-06 | 2019-06 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 3 805 | 3 580 | 3 024 | 3 024 | 2 009 | 1 342 | 1 310 |
| Personalkostnader | 2 060 | 2 063 | 1 906 | 1 808 | 1 784 | 1 197 | 1 146 |
| Övriga externa kostnader | 20 | 16 | 6 | 22 | 2 | 3 | 42 |
| Övriga rörelseposter, netto | — | — | — | — | 257 | 13 | — |
| Rörelseresultat | 1 720 | 1 496 | 1 108 | 1 188 | 480 | 155 | 123 |
| Ränteintäkter | 0 | 3 | 1 | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 4 | 3 | 4 | 0 | 0 | 4 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 1 952 | 10 506 | 1 665 | 1 188 | 480 | 152 | 122 |
| Bokslutsdispositioner | −405 | 0 | 620 | −247 | −120 | −39 | −75 |
| Koncernbidrag | −100 | −350 | −160 | −200 | 0 | 0 | 0 |
| Skatt | 251 | 236 | 329 | 153 | 77 | 25 | 16 |
| Årets resultat | 1 196 | 9 920 | 1 796 | 588 | 283 | 87 | 32 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-06 | 2024-06 | 2023-06 | 2022-06 | 2021-06 | 2020-06 | 2019-06 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 13 834 | 14 842 | 10 827 | 9 633 | 8 788 | 8 528 | 9 406 |
| Kortfristiga fordringar | 88 | 31 | 590 | 115 | 165 | 106 | 1 |
| Kassa och bank | 432 | 448 | 493 | 650 | 438 | 99 | 288 |
| Omsättningstillgångar | 520 | 479 | 1 083 | 765 | 603 | 204 | 288 |
| Summa tillgångar | 14 354 | 15 321 | 11 910 | 10 398 | 9 391 | 8 732 | 9 694 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 2 256 | 0 | 40 | 402 | 119 | 32 | 0 |
| Eget kapital | 7 502 | 14 306 | 5 886 | 5 040 | 4 452 | 4 169 | 4 082 |
| Justerat eget kapital | 7 824 | 14 306 | 5 886 | 5 532 | 4 748 | 4 370 | 4 252 |
| Obeskattade reserver | 405 | 0 | 0 | 620 | 373 | 253 | 214 |
| Avsättningar | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 |
| Långfristiga skulder | 5 648 | 0 | 5 273 | 0 | 4 176 | 4 176 | 4 062 |
| Kortfristiga skulder | 779 | 995 | 731 | 4 718 | 370 | 114 | 1 316 |
| Summa eget kapital och skulder | 14 354 | 15 321 | 11 910 | 10 398 | 9 391 | 8 732 | 9 694 |
| Ställda säkerheter | 0 | 20 | 20 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Ansvarsförbindelser | 6 208 | 6 188 | 6 350 | 6 154 | 5 459 | 5 552 | 1 500 |
Verksamhet
Ställd bredvid branschens 16 658 granskade bolag ligger DC Wäst Holding AB i den övre halvan räknat på omsättning, med 3,8 miljoner kronor för räkenskapsåret 2025. Verksamheten bar en stark rörelsemarginal om 45,2 procent, och soliditeten var hög — 52,3 procent. Jämfört med föregående bokslut växte omsättningen med 6 procent. Arbetsstyrkan uppgick till 2 personer, med säte i Mölndal.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget skall bedriva konsultation inom byggbranschen, förvaltning av fast och lös egendom, handel med värdepapper samt därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Daniel Olsson (f. 1985) Ordförande, Styrelseledamot
- Claes Vosough Westerberg (f. 1985) Styrelseledamot
- Ulf Olsson (f. 1959) Styrelsesuppleant
Övriga befattningar
- Emma Öst Yhlen (f. 1989) Huvudansvarig revisor
Koncern
| Koncernmoder | DC Wäst Holding AB (559090-2218) |
|---|
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2016-12-12 |
|---|---|
| Bransch | Byggande av bostadshus och andra byggnader (SNI 41000) |
| Adress | Sallarängsgatan 3, 431 35, Mölndal Besök: Sallarängsgatan 3, Mölndal |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |