Aktiebolag Stockholm
Cyber Security 1 AB
456 sökningar
Omsättning 2024
9,8 mkr
−36,9 %Rörelsemarginal
-139,3 %
Soliditet
31,3 %
+0,0 p.e.Anställda
1
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 9 832 | 15 580 | 7 990 | 6 241 | 9 091 |
| Rörelseresultat | −13 697 | 449 | 302 | −635 | −160 492 |
| Årets resultat | −17 447 | −1 922 | −190 | 32 643 | −159 058 |
| Eget kapital | 35 370 | 32 632 | 83 332 | 45 876 | −23 980 |
| Balansomslutning | 113 100 | 104 350 | 147 863 | 97 993 | 88 763 |
| Anställda | 1 | 1 | 1 | 0 | 0 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 9 832 | 15 580 | 7 990 | 6 241 | 9 091 |
| Kostnad sålda varor | 1 799 | 4 552 | 0 | 0 | 0 |
| Bruttoresultat | 8 033 | 11 027 | 7 990 | 6 241 | 9 091 |
| Rörelseresultat | −13 697 | 449 | 302 | −635 | −160 492 |
| Ränteintäkter | 3 819 | 3 136 | 0 | — | — |
| Räntekostnader | 7 568 | 5 508 | 492 | 1 156 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | −17 447 | −1 922 | −190 | 32 643 | −159 058 |
| Årets resultat | −17 447 | −1 922 | −190 | 32 643 | −159 058 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 89 930 | 91 625 | 63 937 | 37 217 | 23 624 |
| Kortfristiga fordringar | 23 158 | 12 578 | 82 683 | 58 587 | 65 118 |
| Kassa och bank | 11 | 146 | 1 242 | 2 188 | 20 |
| Omsättningstillgångar | 23 147 | 12 724 | 83 925 | 60 775 | 65 138 |
| Summa tillgångar | 113 100 | 104 350 | 147 863 | 97 993 | 88 763 |
| Aktiekapital | 3 459 | 3 012 | 2 988 | 1 937 | 783 |
| Balanserat resultat | −304 349 | −275 786 | −225 197 | −209 177 | −236 045 |
| Eget kapital | 35 370 | 32 632 | 83 332 | 45 876 | −23 980 |
| Justerat eget kapital | 35 370 | 32 632 | 83 332 | 45 876 | −23 980 |
| Långfristiga skulder | 71 113 | 67 704 | 56 271 | 0 | 0 |
| Kortfristiga skulder | 6 616 | 4 013 | 8 259 | 52 117 | 112 744 |
| Summa eget kapital och skulder | 113 100 | 104 350 | 147 863 | 97 993 | 88 763 |
Verksamhet
Cyber Security 1 AB omsatte 9,8 miljoner kronor räkenskapsåret 2024, mer än det typiska bolaget i branschen, där medianen ligger på 934 tusen kronor. Rörelsemarginalen landade på -139,3 procent — en negativ nivå — medan soliditeten på 31,3 procent får betecknas som god. Jämfört med föregående bokslut föll tillbaka omsättningen med 37 procent. Arbetsstyrkan uppgick till en person, med säte i Stockholm.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget ska utveckla, sälja och marknadsföra lösningar för att öka säkerheten på internet, sälja tjänster och produkter inom detta område, själv och genom intressebolag, dotterbolag, agenter och partners driva sådan verksamhet, genom intressebolag och dotterbolag förvalta rörelser och fastigheter, bedriva strategisk rådgivning, utföra moderbolagsuppgifter samt därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Exekutiva befattningar
- Robert Fraser Tarbitt Brown (f. 1970) Verkställande direktör
Styrelse
- Frans Hendrik Kamsteeg (f. 1963) Ordförande, Styrelseledamot
- Peter Ben Herman obdeijn (f. 1972) Styrelseledamot
- Peter Dirk Mesker (f. 1970) Styrelseledamot
- Peter Sedin (f. 1968) Styrelseledamot
- Robert Fraser Tarbitt Brown (f. 1970) Styrelseledamot
Övriga befattningar
- Malin Lanneborn (f. 1978) Huvudansvarig revisor
Koncern
| Koncernmoder | Cyber Security 1 AB (556135-4811) |
|---|
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 1970-05-05 |
|---|---|
| Bransch | Datakonsultverksamhet (SNI 62201) |
| Adress | Torsgatan 7c, 111 75, Stockholm Besök: Torsgatan 7 C, Stockholm |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |