Aktiebolag Stockholm
Convini Intressenter AB
190 sökningar
Omsättning 2025
5,7 mkr
0,0 %Rörelsemarginal
-149,7 %
+0,2 p.e.Soliditet
52,5 %
−3,0 p.e.Anställda
4
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 5 700 | 5 700 | 5 700 | 5 700 | 5 297 | 5 562 | 5 587 | 2 591 |
| Rörelseresultat | −8 533 | −8 544 | −8 851 | −6 694 | −7 996 | −8 270 | −7 906 | −12 363 |
| Årets resultat | 65 854 | 3 493 | 58 828 | 50 451 | 25 973 | −6 739 | 30 670 | 1 446 |
| Eget kapital | 131 800 | 117 693 | 144 200 | 113 031 | 87 001 | 115 155 | 121 894 | 91 224 |
| Balansomslutning | 250 869 | 211 984 | 247 781 | 195 594 | 115 398 | 146 145 | 166 463 | 144 260 |
| Anställda | 4 | 4 | 5 | 5 | 5 | 5 | 5 | 5 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 8 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 5 700 | 5 700 | 5 700 | 5 700 | 5 297 | 5 562 | 5 587 | 2 591 |
| Personalkostnader | 9 667 | 10 162 | 10 219 | 10 659 | 8 746 | 8 089 | 7 816 | 7 096 |
| Av- och nedskrivningar | 14 | 10 | 14 | 14 | 14 | 14 | 3 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 6 267 | 5 786 | 5 567 | 6 107 | 4 669 | 4 417 | 5 638 | 7 862 |
| Övriga rörelseposter, netto | 1 715 | 1 714 | 1 249 | 4 386 | 136 | −1 312 | −36 | — |
| Rörelseresultat | −8 533 | −8 544 | −8 851 | −6 694 | −7 996 | −8 270 | −7 906 | −12 363 |
| Ränteintäkter | 1 721 | 4 721 | 1 636 | — | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 5 733 | 932 | 1 110 | 201 | 354 | 497 | 717 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | −24 402 | −62 500 | −8 325 | −6 206 | −8 132 | −8 373 | 12 655 | −13 037 |
| Bokslutsdispositioner | −28 600 | −24 900 | −24 500 | −21 200 | −8 300 | 0 | −3 900 | −600 |
| Koncernbidrag | 139 100 | 106 900 | 106 800 | 91 000 | 49 250 | 0 | 24 500 | 15 500 |
| Skatt | 20 244 | 16 007 | 15 147 | 13 143 | 6 845 | −1 634 | 2 585 | 417 |
| Årets resultat | 65 854 | 3 493 | 58 828 | 50 451 | 25 973 | −6 739 | 30 670 | 1 446 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 146 036 | 133 536 | 169 324 | 153 430 | 91 676 | 117 783 | 150 081 | 143 444 |
| Kortfristiga fordringar | 103 272 | 78 143 | 77 813 | 41 861 | 22 794 | 3 | 16 350 | 532 |
| Kassa och bank | 1 561 | 305 | 644 | 303 | 928 | 28 359 | 32 | 284 |
| Omsättningstillgångar | 104 833 | 78 448 | 78 457 | 42 164 | 23 722 | 28 362 | 16 382 | 816 |
| Summa tillgångar | 250 869 | 211 984 | 247 781 | 195 594 | 115 398 | 146 145 | 166 463 | 144 260 |
| Aktiekapital | 52 | 51 | 51 | 50 | 51 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 39 426 | 105 339 | 76 511 | 58 672 | 105 105 | 121 844 | 91 174 | 89 728 |
| Eget kapital | 131 800 | 117 693 | 144 200 | 113 031 | 87 001 | 115 155 | 121 894 | 91 224 |
| Justerat eget kapital | 220 728 | 183 913 | 190 649 | 140 027 | 97 164 | 118 728 | 125 467 | 91 700 |
| Obeskattade reserver | 112 000 | 83 400 | 58 500 | 34 000 | 12 800 | 4 500 | 4 500 | 600 |
| Långfristiga skulder | 0 | 0 | 6 727 | 10 667 | 4 000 | 7 334 | 7 333 | 22 582 |
| Kortfristiga skulder | 7 069 | 10 891 | 38 354 | 37 896 | 11 597 | 19 156 | 32 736 | 29 854 |
| Summa eget kapital och skulder | 250 869 | 211 984 | 247 781 | 195 594 | 115 398 | 146 145 | 166 463 | 144 260 |
| Ställda säkerheter | 70 000 | 70 000 | 70 000 | 70 000 | 70 000 | 70 000 | 70 000 | 70 000 |
Verksamhet
Mätt mot de 60 338 bolag som granskas inom samma bransch hamnar Convini Intressenter AB bland de omsättningsmässigt största sett till omsättning, med 5,7 miljoner kronor för räkenskapsåret 2025. Rörelsemarginalen landade på -149,7 procent — en negativ nivå — medan soliditeten på 52,5 procent får betecknas som hög. Bolaget sysselsatte 4 personer och har sitt säte i Stockholm.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget ska äga och förvalta bolag som bedriver detaljhandel med livsmedel samt därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Johan Färnstrand (f. 1968) Ordförande, Styrelseledamot
- Kristoffer Pedersen (f. 1980) Styrelseledamot
- Carolina Söderqvist (f. 1970) Styrelseledamot
- Christian Sievert (f. 1969) Styrelseledamot
- Jonas Enqvist (f. 1977) Styrelseledamot
- Nicklas Enqvist (f. 1977) Styrelseledamot
- Carl Magnus Ruthberg (f. 1973) Styrelseledamot
Övriga befattningar
- Henrik Samuelson (f. 1971) Extern VD
- Anders Enqvist (f. 1950) Extern firmatecknare
- Henrik Lind (f. 1979) Revisor
Koncern
| Moderbolag | Reinhold & Co AB (556604-5679) |
|---|---|
| Koncernmoder | Reinhold & Co AB (556604-5679) |
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2016-07-15 |
|---|---|
| Bransch | Konsultverksamhet avseende företags organisation (SNI 70200) |
| Adress | Frösundaviks Allé 1, 169 70, Solna Besök: Frösundaviks Allé 1, Solna |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |