Aktiebolag Lund
Comsys AB
212 sökningar
157,4 mkr
−34,6 %-10,2 %
−19,0 p.e.66,9 %
+0,0 p.e.36
−5,3 %Koncernens bokslut
Koncernredovisningen är en egen serie — växla till Aktiebolaget ovan för bolagets egna bokslut.
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Omsättning | 157 420 | 240 782 |
| Rörelseresultat | −16 066 | 21 157 |
| Årets resultat | −16 160 | 22 622 |
| Eget kapital | 79 494 | 97 233 |
| Balansomslutning | 118 738 | 145 294 |
| Anställda | 36 | 38 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 2 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 |
|---|---|---|
| Nettoomsättning | 157 420 | 240 782 |
| Personalkostnader | 45 428 | 46 209 |
| Av- och nedskrivningar | 8 321 | 8 342 |
| Övriga externa kostnader | 33 597 | 34 660 |
| Övriga rörelseposter, netto | −86 140 | −130 414 |
| Rörelseresultat | −16 066 | 21 157 |
| Ränteintäkter | 565 | 2 077 |
| Räntekostnader | 487 | 159 |
| Resultat efter finansiella poster | −15 987 | 23 075 |
| Skatt | 172 | 453 |
| Årets resultat | −16 160 | 22 622 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 |
|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 26 867 | 23 598 |
| Varulager | 39 903 | 57 515 |
| Kortfristiga fordringar | 35 543 | 30 792 |
| Kassa och bank | 16 425 | 33 389 |
| Omsättningstillgångar | 91 871 | 121 696 |
| Summa tillgångar | 118 738 | 145 294 |
| Aktiekapital | 559 | 559 |
| Balanserat resultat | 25 853 | 4 810 |
| Eget kapital | 79 494 | 97 233 |
| Justerat eget kapital | 79 494 | 97 233 |
| Avsättningar | 1 500 | 1 800 |
| Kortfristiga skulder | 37 744 | 46 261 |
| Summa eget kapital och skulder | 118 738 | 145 294 |
| Ställda säkerheter | 15 000 | 8 000 |
| Ansvarsförbindelser | 225 | 0 |
Verksamhet
Mätt mot de 166 bolag som granskas inom samma bransch hamnar Comsys AB i den övre fjärdedelen sett till omsättning, med 141,3 miljoner kronor för räkenskapsåret 2025. Verksamheten bar en negativ rörelsemarginal om -7,7 procent, och soliditeten var hög — 69,3 procent. Jämfört med föregående bokslut föll tillbaka omsättningen med 36 procent. Arbetsstyrkan uppgick till 34 personer, med säte i Lund.
Föremålet för bolagets verksamhet är att utveckla och marknadsföra metoder och produkter avsedda att hjälpa kraftbranschen, industrin och enskilda företag att effektivisera sin energiförbrukning och därmed bidra till en bättre elmiljö samt därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
- Jan Eric Bergström (f. 1951) Ordförande, Styrelseledamot
- Thomas Thörewik (f. 1967) Styrelseledamot
- Nils Håkan Nytorp (f. 1959) Styrelseledamot
- John Olof Lundberg (f. 1971) Styrelseledamot
- Dan Liljengren (f. 1973) Styrelsesuppleant
- Jonas Persson (f. 1975) Styrelsesuppleant
- Marianne Nilsson Sernevi (f. 1967) Extern VD
- Emil Öberg (f. 1989) Huvudansvarig revisor
Koncern
| Moderbolag | GLD Invest AB (556837-5819) |
|---|---|
| Koncernmoder | GLD Invest AB (556837-5819) |
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 1992-12-01 |
|---|---|
| Bransch | Tillverkning av eldistributions- och elkontrollapparater (SNI 27120) |
| Adress | Kalkstensvägen 5, 224 78, Lund Besök: Kalkstensvägen 5, Lund |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |
| Telefon | 010-2096800 |