Aktiebolag Stockholm 864 sökningar
Climeon AB (publ)
Tillverkning av elmotorer, generatorer och transformatorer
13,4 mkr
−68,6 %-900,2 %
89,4 %
−1,6 p.e.36
−5,3 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 13 376 | 42 587 | 6 186 | 12 762 | 27 546 | 43 209 | 116 758 | 58 906 |
| Rörelseresultat | −120 414 | −102 460 | −102 156 | −112 436 | −141 900 | −128 216 | −117 591 | −101 897 |
| Årets resultat | −143 334 | −128 263 | −133 706 | −120 666 | −97 475 | −130 829 | −110 950 | −103 273 |
| Eget kapital | 200 632 | 288 753 | 348 604 | 390 087 | 371 864 | 434 339 | 320 304 | 141 808 |
| Balansomslutning | 224 427 | 317 338 | 436 565 | 495 406 | 541 175 | 616 566 | 385 888 | 241 120 |
| Anställda | 36 | 38 | 40 | 41 | 52 | 79 | 84 | 62 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 8 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 13 376 | 42 587 | 6 186 | 12 762 | 27 546 | 43 209 | 116 758 | 58 906 |
| Personalkostnader | 42 260 | 48 359 | 51 042 | 49 444 | 75 384 | 90 580 | 90 245 | 66 193 |
| Av- och nedskrivningar | 33 431 | 27 864 | 20 443 | 28 276 | 22 233 | 13 547 | 15 580 | 13 377 |
| Övriga externa kostnader | 28 716 | 29 106 | 34 788 | 44 536 | 46 813 | 44 437 | 49 154 | 32 336 |
| Övriga rörelseposter, netto | −29 383 | −39 718 | −2 069 | −2 942 | −25 016 | −22 861 | −79 370 | −48 897 |
| Rörelseresultat | −120 414 | −102 460 | −102 156 | −112 436 | −141 900 | −128 216 | −117 591 | −101 897 |
| Ränteintäkter | 2 380 | 13 024 | 15 001 | — | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 25 301 | 38 827 | 46 551 | 27 972 | 8 271 | 6 610 | 2 810 | 1 051 |
| Resultat efter finansiella poster | −143 334 | −128 263 | −133 706 | −120 666 | −97 475 | −130 829 | −110 950 | −103 273 |
| Årets resultat | −143 334 | −128 263 | −133 706 | −120 666 | −97 475 | −130 829 | −110 950 | −103 273 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 142 144 | 182 818 | 232 101 | 261 764 | 256 853 | 178 259 | 131 825 | 79 483 |
| Varulager | 39 871 | 53 001 | 44 348 | 48 244 | 56 239 | 55 438 | 53 550 | 29 755 |
| Kortfristiga fordringar | 20 659 | 55 201 | 82 961 | 46 609 | 76 676 | 69 637 | 57 856 | 41 923 |
| Kassa och bank | 21 753 | 26 318 | 77 155 | 138 789 | 151 407 | 297 532 | 107 657 | 89 959 |
| Omsättningstillgångar | 82 283 | 134 520 | 204 464 | 233 642 | 284 322 | 438 307 | 254 063 | 161 637 |
| Summa tillgångar | 224 427 | 317 338 | 436 565 | 495 406 | 541 175 | 616 566 | 385 888 | 241 120 |
| Aktiekapital | 7 661 | 5 343 | 3 238 | 1 427 | 892 | 817 | 676 | 676 |
| Balanserat resultat | −1 096 610 | −982 585 | −846 084 | −712 128 | −541 235 | −393 747 | −254 489 | −149 196 |
| Eget kapital | 200 632 | 288 753 | 348 604 | 390 087 | 371 864 | 434 339 | 320 304 | 141 808 |
| Justerat eget kapital | 200 632 | 288 753 | 348 604 | 390 087 | 371 864 | 434 339 | 320 304 | 141 808 |
| Avsättningar | 2 474 | 4 723 | 7 070 | 7 886 | 23 686 | 18 337 | 14 363 | 7 416 |
| Långfristiga skulder | 0 | 0 | 10 381 | 10 381 | 10 381 | 78 134 | 10 381 | 12 381 |
| Kortfristiga skulder | 21 321 | 23 862 | 70 510 | 87 052 | 135 244 | 85 756 | 40 840 | 79 515 |
| Summa eget kapital och skulder | 224 427 | 317 338 | 436 565 | 495 406 | 541 175 | 616 566 | 385 888 | 241 120 |
| Ställda säkerheter | 0 | 0 | 0 | 20 800 | 0 | 3 607 | 772 | 22 890 |
Verksamhet
Ställd bredvid branschens 73 granskade bolag ligger Climeon AB (publ) i den övre halvan räknat på omsättning, med 13,4 miljoner kronor för räkenskapsåret 2025. Verksamheten bar en negativ rörelsemarginal om -900,2 procent, och soliditeten var hög — 89,4 procent. Jämfört med föregående bokslut krympte omsättningen med 69 procent. Bolaget sysselsatte 36 personer och har sitt säte i Stockholm.
Bolaget skall bedriva utveckling, marknadsföring och försäljning av system för miljövänlig energiutvinning och därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
- Kent Reinhold Sander (f. 1953) Ordförande, Styrelseledamot
- Olle Bergström (f. 1972) Styrelseledamot
- Joakim Thölin (f. 1965) Styrelseledamot
- Thomas Öström (f. 1973) Styrelseledamot
- Lena Sundquist (f. 1975) Extern VD
- Daniel Wassberg (f. 1980) Huvudansvarig revisor
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2011-03-16 |
|---|---|
| Adress | Torshamnsgatan 44, 164 40, Kista Besök: Torshamnsgatan 44, Kista |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |
| Telefon | 010-1604433 |