Aktiebolag Malmö
Chemi-Carl Mårtensson Försäljnings Aktiebolag
118 sökningar
Omsättning 2025
184 tkr
+300,0 %Rörelsemarginal
-254,9 %
Soliditet
99,8 %
+2,6 p.e.Anställda
0
Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 184 | 46 | 91 | 182 | 142 | 219 | 228 | 219 |
| Rörelseresultat | −469 | −266 | 3 270 | 25 | 5 189 | −1 487 | −565 | −494 |
| Årets resultat | 423 | −5 | 2 619 | 153 | 4 102 | −17 | −6 | 468 |
| Eget kapital | 25 881 | 24 458 | 8 463 | 5 844 | 5 691 | 1 589 | 1 607 | 1 613 |
| Balansomslutning | 25 945 | 25 163 | 25 328 | 14 872 | 7 148 | 12 713 | 12 876 | 12 939 |
| Anställda | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 8 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 184 | 46 | 91 | 182 | 142 | 219 | 228 | 219 |
| Av- och nedskrivningar | 291 | 76 | 76 | 0 | 97 | 166 | 159 | 157 |
| Övriga externa kostnader | 297 | 297 | 110 | 152 | 470 | 1 538 | 633 | 556 |
| Övriga rörelseposter, netto | −65 | 61 | 3 365 | −5 | 5 614 | −2 | — | — |
| Rörelseresultat | −469 | −266 | 3 270 | 25 | 5 189 | −1 487 | −565 | −494 |
| Ränteintäkter | 2 | 45 | 66 | — | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 29 | 3 | 30 | 2 | 59 | 135 | 133 | 113 |
| Resultat efter finansiella poster | −496 | −225 | 3 305 | 192 | 5 131 | −1 622 | −697 | −607 |
| Koncernbidrag | 500 | 220 | 0 | 0 | 0 | 1 600 | 675 | 1 070 |
| Skatt | −420 | 0 | 687 | 40 | 1 028 | −5 | −16 | −5 |
| Årets resultat | 423 | −5 | 2 619 | 153 | 4 102 | −17 | −6 | 468 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 24 758 | 24 824 | 24 492 | 12 768 | 7 053 | 12 662 | 12 828 | 12 878 |
| Kortfristiga fordringar | 685 | 0 | 1 | 7 | 2 | 15 | 16 | 18 |
| Kassa och bank | 502 | 339 | 835 | 2 097 | 93 | 36 | 32 | 43 |
| Omsättningstillgångar | 1 187 | 339 | 835 | 2 104 | 95 | 51 | 48 | 62 |
| Summa tillgångar | 25 945 | 25 163 | 25 328 | 14 872 | 7 148 | 12 713 | 12 876 | 12 939 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Balanserat resultat | 25 338 | 8 343 | 5 724 | 5 571 | 1 469 | 65 | 53 | −423 |
| Eget kapital | 25 881 | 24 458 | 8 463 | 5 844 | 5 691 | 1 589 | 1 607 | 1 613 |
| Justerat eget kapital | 25 881 | 24 458 | 8 463 | 5 844 | 5 691 | 1 589 | 1 607 | 1 613 |
| Avsättningar | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 387 | 392 | 408 |
| Långfristiga skulder | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 7 676 | 7 983 | 8 446 |
| Kortfristiga skulder | 64 | 705 | 16 865 | 9 028 | 1 457 | 3 061 | 2 894 | 2 472 |
| Summa eget kapital och skulder | 25 945 | 25 163 | 25 328 | 14 872 | 7 148 | 12 713 | 12 876 | 12 939 |
| Ställda säkerheter | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 9 144 | 9 144 | 9 144 |
Verksamhet
Mätt mot de 22 048 bolag som granskas inom samma bransch hamnar Chemi-Carl Mårtensson Försäljnings Aktiebolag i den nedre halvan sett till omsättning, med 184 tusen kronor för räkenskapsåret 2025. Rörelsemarginalen landade på -254,9 procent — en negativ nivå — medan soliditeten på 99,8 procent får betecknas som hög. Jämfört med föregående bokslut steg omsättningen med 300 procent. Bolaget hör hemma i Malmö.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget skall bedriva handel med industrimineraler och kemika- lier, äga och förvalta fastigheter, bedriva handel med värdepap- per samt därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Anders Mårtensson (f. 1965) Styrelseledamot
- Ulrika Unger (f. 1965) Styrelsesuppleant
Övriga befattningar
- Jessica Wallin (f. 1972) Revisor
- Bertil Raue (f. 1947) Revisorsuppleant
Koncern
| Moderbolag | SMC Holding AB (559041-9262) |
|---|---|
| Koncernmoder | SMC Holding AB (559041-9262) |
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 1994-06-13 |
|---|---|
| Bransch | Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade bostäder (SNI 68201) |
| Adress | Stortorget 29, 211 34, Malmö Besök: Stortorget 29, Malmö |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Ej registrerad |
| Telefon | 040-108060 |