Aktiebolag Stockholm
CD Säkerhetsteknik AB
269 sökningar
Omsättning 2025
38,5 mkr
+20,7 %Rörelsemarginal
2,7 %
−1,4 p.e.Soliditet
12,9 %
+4,2 p.e.Anställda
23
−4,2 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025-04 | 2024-04 | 2023-04 | 2022-04 | 2021-04 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 38 466 | 31 872 | 37 471 | 43 390 | 31 777 |
| Rörelseresultat | 1 023 | 1 285 | −692 | 1 883 | −5 310 |
| Årets resultat | 719 | 841 | −933 | 1 805 | −5 377 |
| Eget kapital | 1 748 | 1 029 | 188 | 1 121 | −684 |
| Balansomslutning | 13 557 | 11 805 | 11 540 | 11 216 | 11 460 |
| Anställda | 23 | 24 | 29 | 32 | 32 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-04 | 2024-04 | 2023-04 | 2022-04 | 2021-04 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 38 466 | 31 872 | 37 471 | 43 390 | 31 777 |
| Personalkostnader | 14 312 | 14 453 | 19 047 | 17 228 | 17 034 |
| Av- och nedskrivningar | 18 | 18 | 110 | 112 | 131 |
| Övriga externa kostnader | 5 121 | 5 147 | 7 982 | 9 480 | 8 413 |
| Övriga rörelseposter, netto | −17 992 | −10 969 | −11 024 | −14 687 | −11 509 |
| Rörelseresultat | 1 023 | 1 285 | −692 | 1 883 | −5 310 |
| Ränteintäkter | 50 | 36 | 26 | — | — |
| Räntekostnader | 354 | 479 | 266 | 92 | 81 |
| Resultat efter finansiella poster | 719 | 841 | −933 | 1 805 | −5 377 |
| Årets resultat | 719 | 841 | −933 | 1 805 | −5 377 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-04 | 2024-04 | 2023-04 | 2022-04 | 2021-04 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 79 | 97 | 116 | 226 | 301 |
| Varulager | 1 170 | 928 | 1 587 | 2 315 | 1 712 |
| Kortfristiga fordringar | 12 308 | 10 780 | 9 837 | 8 675 | 9 448 |
| Omsättningstillgångar | 13 478 | 11 707 | 11 424 | 10 991 | 11 159 |
| Summa tillgångar | 13 557 | 11 805 | 11 540 | 11 216 | 11 460 |
| Aktiekapital | 179 | 179 | 179 | 179 | 179 |
| Balanserat resultat | 744 | −97 | 836 | −969 | 2 354 |
| Eget kapital | 1 748 | 1 029 | 188 | 1 121 | −684 |
| Justerat eget kapital | 1 748 | 1 029 | 188 | 1 121 | −684 |
| Långfristiga skulder | 1 696 | 2 243 | 3 282 | 707 | 3 210 |
| Kortfristiga skulder | 10 113 | 8 533 | 8 070 | 9 388 | 8 934 |
| Summa eget kapital och skulder | 13 557 | 11 805 | 11 540 | 11 216 | 11 460 |
| Ställda säkerheter | 4 150 | 4 150 | 4 150 | 4 150 | 4 150 |
| Ansvarsförbindelser | 3 875 | 3 875 | 3 875 | 3 875 | 3 875 |
Verksamhet
CD Säkerhetsteknik AB omsatte 38,5 miljoner kronor räkenskapsåret 2025, vilket placerar bolaget i den övre fjärdedelen av branschens 8 382 bolag med bokslut. Rörelsemarginalen landade på 2,7 procent — en tunn nivå — medan soliditeten på 12,9 procent får betecknas som måttlig. Jämfört med föregående bokslut steg omsättningen med 21 procent. Bolaget sysselsatte 23 personer och har sitt säte i Stockholm.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget ska bedriva installation och handel med utrustning för tele-, säkerhet- och datakommunikation. Även konsultverksamhet för telefoni och datainstallationer samt därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Exekutiva befattningar
- Christer Ferm (f. 1960) Verkställande direktör
Styrelse
- Christer Ferm (f. 1960) Ordförande, Styrelseledamot
- Tobias Ferm (f. 1988) Styrelseledamot
- Jenny Ferm (f. 1985) Styrelseledamot
- Els Marie Ferm (f. 1961) Styrelsesuppleant
Övriga befattningar
- Jenny Ferm (f. 1985) Vice VD
- Staffan Zander (f. 1974) Huvudansvarig revisor
Koncern
| Moderbolag | Categori Data Holding AB (556754-6931) |
|---|---|
| Koncernmoder | Categori Data Holding AB (556754-6931) |
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 1998-11-12 |
|---|---|
| Bransch | Elinstallationer (SNI 43210) |
| Adress | Kavallerivägen 30, 174 58, Sundbyberg Besök: Kavallerivägen 30, Sundbyberg |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |
| Telefon | 08-6490900 |