Ranking · bokslutsåret 2026
Så rankar CAMpreq AB
Placeringar på tio nyckeltal mot branschen, länet och hela Sverige. Jämförelsen omfattar bolag med minst tre miljoner i nettoomsättning, minst tre anställda och minst 100 000 kr i eget kapital de två senaste åren — samma kvalificering som topplistorna.
Mot branschen
CAMpreq AB minskade omsättningen med 31 procent senaste året. Medianen bland branschens 928 jämförbara bolag är 2 procent.
Rörelsemarginalen är −0,0 procent, mot branschmedianens 6,1 procent.
Soliditeten ligger på 25,7 procent — branschens median är 51,4 procent.
Bolaget har 3 anställda; medianbolaget i branschen har 9.
Branschen: Partihandel med diverse andra maskiner och diverse annan utrustning
| Nyckeltal | 2026 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 744 | 791 | 6 % | |
| Värdeförändring | −13,0 % | 655 | 784 | 16 % |
| Tillväxt i omsättning | −30,7 % | 881 | 928 | 5 % |
| Rörelsemarginal | −0,0 % | 804 | 925 | 13 % |
| Avkastning på eget kapital | 20,3 % | 358 | 928 | 61 % |
| Soliditet | 25,7 % | 776 | 921 | 16 % |
| Nettoomsättning per anställd | 3 540 tkr | 554 | 928 | 40 % |
| Rörelseresultat per anställd | −1 tkr | 807 | 928 | 13 % |
| Nettoomsättning | 10 621 tkr | 811 | 928 | 13 % |
| Rörelseresultat | −2 tkr | 806 | 928 | 13 % |
| Antal anställda | 3 | 817 | 928 | 12 % |
Västra Götalands län
| Nyckeltal | 2026 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 10 768 | 13 440 | 20 % | |
| Värdeförändring | −13,0 % | 9 890 | 13 250 | 25 % |
| Tillväxt i omsättning | −30,7 % | 14 371 | 15 005 | 4 % |
| Rörelsemarginal | −0,0 % | 11 959 | 14 992 | 20 % |
| Avkastning på eget kapital | 20,3 % | 5 891 | 15 010 | 61 % |
| Soliditet | 25,7 % | 11 777 | 14 967 | 21 % |
| Nettoomsättning per anställd | 3 540 tkr | 3 404 | 15 010 | 77 % |
| Rörelseresultat per anställd | −1 tkr | 11 993 | 15 010 | 20 % |
| Nettoomsättning | 10 621 tkr | 9 817 | 15 010 | 35 % |
| Rörelseresultat | −2 tkr | 11 970 | 15 010 | 20 % |
| Antal anställda | 3 | 13 130 | 15 010 | 13 % |
Sverige
| Nyckeltal | 2026 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 62 300 | 78 068 | 20 % | |
| Värdeförändring | −13,0 % | 57 482 | 76 955 | 25 % |
| Tillväxt i omsättning | −30,7 % | 83 664 | 87 561 | 4 % |
| Rörelsemarginal | −0,0 % | 69 904 | 87 479 | 20 % |
| Avkastning på eget kapital | 20,3 % | 34 448 | 87 581 | 61 % |
| Soliditet | 25,7 % | 68 507 | 87 385 | 22 % |
| Nettoomsättning per anställd | 3 540 tkr | 18 578 | 87 582 | 79 % |
| Rörelseresultat per anställd | −1 tkr | 70 091 | 87 582 | 20 % |
| Nettoomsättning | 10 621 tkr | 56 682 | 87 582 | 35 % |
| Rörelseresultat | −2 tkr | 69 981 | 87 582 | 20 % |
| Antal anställda | 3 | 76 675 | 87 582 | 12 % |
Stark placering? Visa den på er egen webbplats — .