Aktiebolag Göteborg 72 sökningar
CAMpreq AB
Partihandel med diverse andra maskiner och diverse annan utrustning
15,3 mkr
+81,9 %2,3 %
+5,1 p.e.12,4 %
+5,8 p.e.4
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 15 335 | 8 430 | 18 026 | 16 248 | 14 798 | 11 766 | 14 574 |
| Rörelseresultat | 350 | −238 | 1 021 | 1 134 | 765 | 1 356 | 1 353 |
| Årets resultat | 255 | 9 | 606 | 668 | 598 | 794 | 790 |
| Eget kapital | 510 | 255 | 996 | 1 260 | 1 431 | 1 463 | 840 |
| Balansomslutning | 4 122 | 3 861 | 4 739 | 6 795 | 4 270 | 4 281 | 3 840 |
| Anställda | 4 | 4 | 4 | 3 | 4 | 3 | 3 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 7 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-06 | 2024-06 | 2023-06 | 2022-06 | 2021-06 | 2020-06 | 2019-06 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 15 335 | 8 430 | 18 026 | 16 248 | 14 798 | 11 766 | 14 574 |
| Personalkostnader | 2 053 | 1 898 | 2 233 | 2 614 | 2 709 | 2 107 | 1 636 |
| Övriga externa kostnader | 880 | 855 | 1 056 | 897 | 938 | 695 | 494 |
| Övriga rörelseposter, netto | −12 052 | −5 915 | −13 716 | −11 603 | −10 386 | −7 608 | −11 091 |
| Rörelseresultat | 350 | −238 | 1 021 | 1 134 | 765 | 1 356 | 1 353 |
| Ränteintäkter | 3 | 13 | 1 | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 0 | 0 | 0 | 4 | 0 | 0 | 1 |
| Resultat efter finansiella poster | 353 | −225 | 1 022 | 1 130 | 765 | 1 356 | 1 358 |
| Bokslutsdispositioner | −25 | 250 | −250 | −282 | 0 | −340 | −342 |
| Skatt | 73 | 17 | 166 | 180 | 166 | 222 | 226 |
| Årets resultat | 255 | 9 | 606 | 668 | 598 | 794 | 790 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-06 | 2024-06 | 2023-06 | 2022-06 | 2021-06 | 2020-06 | 2019-06 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Varulager | 0 | 0 | 123 | 369 | 0 | 0 | 0 |
| Kortfristiga fordringar | 1 166 | 1 206 | 1 445 | 4 933 | 1 323 | 820 | 1 426 |
| Kassa och bank | 2 956 | 2 655 | 3 171 | 1 493 | 2 946 | 3 461 | 2 414 |
| Omsättningstillgångar | 4 122 | 3 861 | 4 739 | 6 795 | 4 270 | 4 281 | 3 840 |
| Summa tillgångar | 4 122 | 3 861 | 4 739 | 6 795 | 4 270 | 4 281 | 3 840 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 205 | 196 | 340 | 542 | 783 | 619 | 0 |
| Eget kapital | 510 | 255 | 996 | 1 260 | 1 431 | 1 463 | 840 |
| Justerat eget kapital | 1 295 | 1 020 | 1 960 | 2 025 | 1 973 | 2 005 | 1 112 |
| Obeskattade reserver | 989 | 964 | 1 214 | 964 | 682 | 682 | 342 |
| Kortfristiga skulder | 2 623 | 2 642 | 2 529 | 4 571 | 2 157 | 2 136 | 2 658 |
| Summa eget kapital och skulder | 4 122 | 3 861 | 4 739 | 6 795 | 4 270 | 4 281 | 3 840 |
| Ställda säkerheter | 0 | 0 | 0 | 611 | 0 | 0 | 0 |
Verksamhet
Ställd bredvid branschens 2 939 granskade bolag ligger CAMpreq AB över mittlinjen räknat på omsättning, med 15,3 miljoner kronor för räkenskapsåret 2025. Verksamheten bar en tunn rörelsemarginal om 2,3 procent, och soliditeten var måttlig — 12,4 procent. Jämfört med föregående bokslut steg omsättningen med 82 procent. Arbetsstyrkan uppgick till 4 personer, med säte i Göteborg.
Bolaget ska bedriva buisness to buisness försäljning och marknads- föring av processteknisk, värmeteknisk, flödesteknisk och ljud- dämpande utrustning samt och relaterade service- och konsult- tjäster företrädesvis inom energibranschen, processindustri och tillverkade industrier, samt därmed förenlig verksamet.
Styrelse & ledning
- Johan Stangvik (f. 1963) Verkställande direktör
- Johan Stangvik (f. 1963) Ordförande, Styrelseledamot
- Nicklas Martinsson (f. 1971) Styrelseledamot
- Areti Pliatsika Stangvik (f. 1970) Styrelsesuppleant
- Joanna Mariansdotter (f. 1981) Revisor
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2015-07-29 |
|---|---|
| Adress | Box 9123, 400 93, Göteborg Besök: Box 9123, Göteborg |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |