Aktiebolag Malmö
Cacique Scandinavia AB
193 sökningar
Omsättning 2025
0 tkr
Rörelsemarginal
–
Soliditet
98,9 %
+0,3 p.e.Anställda
0
Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Rörelseresultat | −96 | −883 | −40 | −55 | −210 | −352 | −111 | −235 |
| Årets resultat | 330 | 12 188 | 434 | −51 | 204 314 | −352 | 17 156 | 4 762 |
| Eget kapital | 136 884 | 150 754 | 201 566 | 201 132 | 209 182 | 32 868 | 33 220 | 21 064 |
| Balansomslutning | 138 375 | 152 837 | 203 404 | 205 930 | 216 067 | 42 195 | 42 557 | 22 668 |
| Anställda | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 8 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Personalkostnader | 17 | 14 | 12 | 8 | 15 | 210 | 0 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 80 | 869 | 28 | 47 | 195 | 142 | 111 | 235 |
| Rörelseresultat | −96 | −883 | −40 | −55 | −210 | −352 | −111 | −235 |
| Ränteintäkter | 544 | 2 047 | 89 | — | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 22 | 0 | 0 | 4 | 32 | 0 | 0 | 3 |
| Resultat efter finansiella poster | 426 | 12 433 | −1 953 | −50 | 203 824 | −352 | 4 889 | 4 762 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 0 | 3 084 | 0 | 490 | 0 | −4 700 | 0 |
| Koncernbidrag | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 20 000 | 0 |
| Skatt | 96 | 245 | 697 | 1 | 0 | 0 | 3 033 | 0 |
| Årets resultat | 330 | 12 188 | 434 | −51 | 204 314 | −352 | 17 156 | 4 762 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 115 560 | 115 001 | 169 855 | 172 717 | 157 673 | 21 499 | 21 499 | 21 499 |
| Kortfristiga fordringar | 271 | 846 | 15 | 53 | 309 | 3 065 | 0 | 0 |
| Kassa och bank | 22 544 | 36 990 | 33 534 | 33 160 | 58 085 | 17 631 | 21 058 | 1 169 |
| Omsättningstillgångar | 22 815 | 37 836 | 33 549 | 33 213 | 58 394 | 20 696 | 21 058 | 1 169 |
| Summa tillgångar | 138 375 | 152 837 | 203 404 | 205 930 | 216 067 | 42 195 | 42 557 | 22 668 |
| Aktiekapital | 88 | 88 | 88 | 88 | 88 | 88 | 88 | 88 |
| Balanserat resultat | 136 466 | 138 478 | 201 044 | 201 095 | 4 780 | 33 132 | 15 976 | 16 214 |
| Eget kapital | 136 884 | 150 754 | 201 566 | 201 132 | 209 182 | 32 868 | 33 220 | 21 064 |
| Justerat eget kapital | 137 778 | 151 648 | 202 460 | 204 475 | 212 525 | 36 600 | 36 952 | 21 064 |
| Obeskattade reserver | 1 126 | 1 126 | 1 126 | 4 210 | 4 210 | 4 700 | 4 700 | 0 |
| Kortfristiga skulder | 365 | 957 | 712 | 588 | 2 675 | 4 627 | 4 637 | 1 604 |
| Summa eget kapital och skulder | 138 375 | 152 837 | 203 404 | 205 930 | 216 067 | 42 195 | 42 557 | 22 668 |
Verksamhet
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget ska idka handel med frysutrustning samt äga och förvalta värdehandlingar och därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Exekutiva befattningar
- Ruben Larsson (f. 1949) Verkställande direktör
Styrelse
- Ruben Larsson (f. 1949) Ordförande, Styrelseledamot
- Mårten Larsson (f. 1983) Styrelseledamot
- Rasmus Larsson (f. 1980) Styrelseledamot
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2012-11-29 |
|---|---|
| Bransch | Konsultverksamhet avseende företags organisation (SNI 70200) |
| Adress | Järnvägsgatan 53, 216 16, Limhamn Besök: Järnvägsgatan 53, Limhamn |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |