Aktiebolag Uppsala
C-Rad AB
762 sökningar
Omsättning 2025
42,3 mkr
−30,2 %Rörelsemarginal
-21,4 %
−27,0 p.e.Soliditet
81,8 %
−3,2 p.e.Anställda
9
+28,6 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 42 268 | 60 557 | 53 477 | 28 854 | 25 539 |
| Rörelseresultat | −9 048 | 3 364 | −1 975 | −821 | 398 |
| Årets resultat | −166 | 7 608 | −4 742 | 16 273 | −1 609 |
| Eget kapital | 244 491 | 256 175 | 252 348 | 259 383 | 242 105 |
| Balansomslutning | 298 839 | 301 476 | 282 342 | 269 959 | 252 786 |
| Anställda | 9 | 7 | 6 | 6 | 8 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 42 268 | 60 557 | 53 477 | 28 854 | 25 539 |
| Bruttoresultat | 42 268 | 60 557 | 53 477 | 28 854 | 25 539 |
| Rörelseresultat | −9 048 | 3 364 | −1 975 | −821 | 398 |
| Ränteintäkter | 1 517 | 6 244 | 1 885 | — | — |
| Räntekostnader | 6 281 | 5 | 4 652 | 0 | 2 030 |
| Resultat efter finansiella poster | −13 812 | 9 603 | −4 742 | 20 519 | −1 499 |
| Koncernbidrag | 13 644 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Skatt | 0 | 1 995 | 0 | 4 246 | 110 |
| Årets resultat | −166 | 7 608 | −4 742 | 16 273 | −1 609 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 282 192 | 289 120 | 268 900 | 205 869 | 188 982 |
| Kortfristiga fordringar | 7 232 | 9 122 | 8 386 | 4 887 | 3 237 |
| Kassa och bank | 9 415 | 3 234 | 5 056 | 59 203 | 60 567 |
| Omsättningstillgångar | 16 647 | 12 356 | 13 442 | 64 091 | 63 804 |
| Summa tillgångar | 298 839 | 301 476 | 282 342 | 269 959 | 252 786 |
| Aktiekapital | 5 065 | 5 065 | 5 065 | 5 065 | 5 063 |
| Balanserat resultat | −115 989 | −123 598 | −118 856 | −135 128 | −133 519 |
| Eget kapital | 244 491 | 256 175 | 252 348 | 259 383 | 242 105 |
| Justerat eget kapital | 244 491 | 256 175 | 252 348 | 259 383 | 242 105 |
| Kortfristiga skulder | 54 348 | 45 301 | 29 994 | 10 576 | 10 681 |
| Summa eget kapital och skulder | 298 839 | 301 476 | 282 342 | 269 959 | 252 786 |
| Ställda säkerheter | 20 000 | 20 000 | 20 000 | 20 000 | 20 000 |
| Ansvarsförbindelser | 0 | 0 | 0 | 0 | 2 000 |
Verksamhet
C-Rad AB omsatte 42,3 miljoner kronor räkenskapsåret 2025, vilket placerar bolaget i den övre fjärdedelen av branschens 8 524 bolag med bokslut. Verksamheten bar en negativ rörelsemarginal om -21,4 procent, och soliditeten var hög — 81,8 procent. Jämfört med föregående bokslut föll tillbaka omsättningen med 30 procent. Bolaget sysselsatte 9 personer och har sitt säte i Uppsala.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget skall bedriva utveckling, tillverkning och försäljning av produkter och lösningar för användning inom diagnostik och strål- terapi och idka därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Thomas Axelsson (f. 1959) Ordförande, Styrelseledamot
- Mats Thorén (f. 1971) Styrelseledamot
- Peter Mikael Simonsbacka (f. 1960) Styrelseledamot
- Susanne Ekblom (f. 1966) Styrelseledamot
- Jenny Margareta Rosberg (f. 1966) Styrelseledamot
- David Sjöström (f. 1974) Styrelseledamot
Övriga befattningar
- Tomas Blomquist (f. 1970) Extern VD
- Nicklas Renström (f. 1974) Huvudansvarig revisor
- Johan Danielsson (f. 1976) Extern vice VD
Koncern
| Koncernmoder | C-Rad AB (556663-9174) |
|---|
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2004-07-07 |
|---|---|
| Bransch | Teknisk konsultverksamhet inom industriteknik (SNI 71122) |
| Adress | Sjukhusvägen 12K, 753 09, Uppsala Besök: Sjukhusvägen 12 K, Uppsala |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |