Aktiebolag Haninge
C & C Dahls Holding AB
313 sökningar
Omsättning 2025
0 tkr
Rörelsemarginal
–
Soliditet
93,5 %
−3,8 p.e.Anställda
0
Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Rörelseresultat | 156 | 97 | −99 | 14 | −26 | −20 | −18 | −24 |
| Årets resultat | 3 419 | 6 147 | 5 357 | 306 | 9 524 | 1 742 | 365 | 276 |
| Eget kapital | 8 817 | 9 628 | 9 591 | 10 234 | 15 928 | 9 454 | 9 927 | 9 562 |
| Balansomslutning | 9 431 | 9 896 | 9 961 | 10 727 | 17 001 | 11 196 | 12 578 | 12 651 |
| Anställda | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 8 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-08 | 2024-08 | 2023-08 | 2022-08 | 2021-08 | 2020-08 | 2019-08 | 2018-08 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseresultat | 156 | 97 | −99 | 14 | −26 | −20 | −18 | −24 |
| Ränteintäkter | 1 266 | 39 | 491 | — | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 0 | 0 | 1 | 173 | 0 | 1 | 1 | 5 |
| Resultat efter finansiella poster | 3 922 | 6 136 | 5 392 | −159 | 8 974 | 1 605 | −19 | −29 |
| Bokslutsdispositioner | −247 | 53 | 60 | 600 | 700 | 172 | 490 | 387 |
| Skatt | 257 | 42 | 95 | 135 | 151 | 35 | 106 | 82 |
| Årets resultat | 3 419 | 6 147 | 5 357 | 306 | 9 524 | 1 742 | 365 | 276 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-08 | 2024-08 | 2023-08 | 2022-08 | 2021-08 | 2020-08 | 2019-08 | 2018-08 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 9 262 | 9 497 | 9 459 | 7 552 | 16 822 | 11 022 | 12 222 | 12 237 |
| Kortfristiga fordringar | 3 | 112 | 53 | 153 | 0 | 81 | 2 | 4 |
| Kassa och bank | 166 | 287 | 449 | 3 022 | 179 | 93 | 354 | 410 |
| Omsättningstillgångar | 169 | 399 | 501 | 3 175 | 179 | 174 | 356 | 414 |
| Summa tillgångar | 9 431 | 9 896 | 9 961 | 10 727 | 17 001 | 11 196 | 12 578 | 12 651 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Balanserat resultat | 5 278 | 3 361 | 4 114 | 9 808 | 6 284 | 7 592 | 9 442 | 9 166 |
| Eget kapital | 8 817 | 9 628 | 9 591 | 10 234 | 15 928 | 9 454 | 9 927 | 9 562 |
| Justerat eget kapital | 9 193 | 9 808 | 9 813 | 10 504 | 16 674 | 10 756 | 11 366 | 11 390 |
| Obeskattade reserver | 474 | 227 | 280 | 340 | 940 | 1 640 | 1 812 | 2 302 |
| Långfristiga skulder | 0 | 0 | 0 | 0 | 46 | 0 | 611 | 626 |
| Kortfristiga skulder | 140 | 41 | 90 | 153 | 87 | 102 | 228 | 161 |
| Summa eget kapital och skulder | 9 431 | 9 896 | 9 961 | 10 727 | 17 001 | 11 196 | 12 578 | 12 651 |
| Ställda säkerheter | 3 000 | 3 000 | 3 000 | 3 000 | 3 000 | 3 000 | 3 000 | 3 000 |
Verksamhet
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget har till föremål för sin verksamhet att bedriva detaljhandelsrörelse med dagligvaror inom ICA-verksamheten i Sverige samt äga och förvalta värdepapper, fastigheter och lös egendom och annan därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Christer Dahl (f. 1961) Styrelseledamot
- Christina Dahl (f. 1961) Styrelsesuppleant
Övriga befattningar
- Joel Magnusson (f. 1991) Revisor
- Jonas Olsson (f. 1961) Revisor
Koncern
| Koncernmoder | C & C Dahls Holding AB (556398-1694) |
|---|
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 1990-06-14 |
|---|---|
| Bransch | Livsmedelshandel med brett sortiment, ej varuhus eller stormarknad (SNI 47112) |
| Adress | Svartlösavägen 181 lägnr 1001, 125 56, Älvsjö Besök: Svartlösavägen 181, Älvsjö |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Ej registrerad |